Metro kazancı

Toplu taşımaya yakınlık, konut projelerine prim yaptıran unsurların başında geliyor.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Metro kazancı


Ataşehir ve Kartal bölgesinde ağırlıklı proje geliştiren Teknik Yapı’nın başkan yardımcısı Umut Durbakayım, lokasyonun, toplu ulaşım araçlarına yakınlığının projenin değer kazanmasında önemli bir faktör olduğunu söylüyor. Durbakayım, geçtiğimiz ay Halkalı’da lansmanını yaptıkları Metropark projesinin, bölgede yakın dönemde açılacak metro durağına çok yakın olacağını belirterek, “Projenin yerini seçerken ileri görüşlü davranıyoruz. Projelerimizi yıldızı parlayacak ve prim yapacak bölgelerde gerçekleştirerek orta ve uzun vadede kazanç kapısı sağlıyoruz” diyor.

Son dönemde tramvay ve metro istasyonuna yakınlıktan dolayı prim yapan projeler arasında Gaziosmanpaşa’da yapımı devam eden Türkiye’nin en büyük karma projelerinden Venezia da bulunuyor. 2012’nin başında satışa çıkan projede, metrekare fiyatları 1,5 yılda yüzde 35 değer kazandı. Mayıs itibariyle projede 3+1 dairelerin fiyatı 581 bin 134 bin liraya kadar yükseldi. Via Port Venezia’nın satış ve pazarlama müdürü Cenk Hayırlıoğlu, projelerinin kısa sürede değer kazanmasında tramvay ve metro istasyonuna yakınlıklarının etkili olduğunu söylüyor. Hayırlıoğlu, metronun projeye etkisini şöyle değerlendiriyor: “Venezia projesi şu ana kadar yaklaşık yüzde 35 prim yaptı. En büyük etkenlerden biri de toplu taşıma imkanlarına yakın olması oldu.”

KADIKÖY-KARTAL HATTI
İstanbul’da ilk metro güzergahı Avrupa Yakası’nda Levent- Taksim hattında açıldı. Ancak İstanbul’da metroyla birlikte en çok prim yapan projelere bakıldığında Avrupa yerine Anadolu Yakası’nın öne çıktığı görülüyor. Arthur&Miller Real Estate Yönetim Kurulu Başkanı Levent Arman, İstanbul’daki ilk metro güzergahının yeni konut projelerine etkisi olmadığını belirterek, “Levent’ten sonraki istasyonların açılmasının sadece Sarıyer bölgesindeki konutların değerine az da olsa pozitif bir katkısı oldu” diyor.

Avrupa Yakası’nın aksine geçtiğimiz yaz İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki ilk metro hattının hizmete girmesi, Kadıköy-Kartal aksındaki birçok bölgenin hızla prim yapmasını sağladı. Kadıköy-Kartal metrosuyla birlikte en fazla prim yapan bölgelerin başında ise ilk sırada Kartal ve Maltepe geliyor.

Metro projesinden sonra eskiden uzak olarak algılanan Kartal, yatırımcılar tarafından ulaşımı kolay bir yer olarak kabul görmeye başlandı. Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, “Kadıköy-Kartal metrosu Kartal ve Maltepe bölgelerine büyük değer kazandırdı” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz