Metro kazancı

Toplu taşımaya yakınlık, konut projelerine prim yaptıran unsurların başında geliyor.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Metro kazancı


Uzmanlar, metroyla birlikte değer kazanan Kartal ve çevresinde birçok konut ve ofis projesinin yapıldığını ve bunların sayısının yakın gelecekte hızla artacağına işaret ediyor. Eva Gayrimenkul’ün Aralık 2012 tarihinde yayınlanan Is-tanbul Markalı Konut Sektörü Raporu’nda Kartal-Maltepe bölgesindeki markalı konut projelerinin bir yıl içerisinde yüzde 20 oranında değer kazandığı görülüyor.

Turkey Sotheby’s International Realty Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Hitay da daha faaliyete girmeyen metro yatırımlarının bölgedeki markalı konut projelerine yüzde 30 değer kattığını söylüyor. Satışı devam eden ve yeni lansmanı yapılacak projelerde metroya yakınlığın önemli bir pazarlama unsuru haline geldiğini belirten Hitay, “Toplam 16 istasyondan oluşan Kadıköy-Kartal metrosunun geçtiği semtlere değer kattığı bugün artık tartışılmaz bir gerçek” diyor.

POTANSİYEL BÖLGELER
Uzmanlara göre önümüzdeki dönemde metro sadece Kadıköy-Kartal arasındaki semtleri değerlendirmekle kalmayacak. İstanbul Anadolu Yakası’ndaki metronun 2’nci etabının, Kartal’dan Pendik Kaynarca’ya, oradan da Kurtköy üzerinden Sabiha Gökçen Havaala-nı’na ulaşması planlanıyor. Metronun ikinci etap çalışması tamam-
landığında İstanbul’un merkezi noktalarıyla Sabiha Gökçen Havalimanı arasında direkt bağlantı kurulabilecek. 2015’te hizmete başlayacağı tahmin edilen Üsküdar —Ümraniye—Çekmeköy metrosunun yapımının da hızla devam etmesiyle Anadolu Yakası’nda özellikle Çek-meköy, Sancaktepe ve Kurtköy bölgeleri daha da değerlenecek.

MVK Yönetim Kurulu üyesi Ertürk Mavuk, son dönemde yeni metro projesiyle Anadolu Yakası’nın en hızlı prim yapan bölgesinin Kurtköy olduğunu söylüyor. Mavuk, “Ulaşım ağlarının genişletilmesiyle birlikte metronun Kurtköy’e kadar gelecek olması özellikle Pendik-Kurtköy bölgesinde yer alan markalı konutların yüzde 2030 aralığında değer kazanmasını sağlayacak” diyor.

Yazıcı ise İstanbul Anadolu Ya-kası’ndaki yeni metro projeleriyle Çekmeköy’ün öne çıkacağını belirtiyor. “2’nci metro hattı Çekmeköy’ü daha da erişilebilir kılacak ve buradaki projelerin fiyatının artmasına sebep olacak” diyen Yazıcı, buradaki projelerin raylı sistemlerin sunduğu kolay ve trafiksiz erişim imkanından ötürü daha fazla tercih edileceğini söylüyor.

Realty Plus Türkiye CEO’su Hüseyin Altaş da Anadolu Yakası’nda yeni metro projesiyle Kartal, Ataşehir, Taşdelen ve Kurtköy’ün prim yapacağını belirtiyor. Altaş, “Son yıllardaki büyük trafik karmaşası son yıllarda metronun geçtiği bölgelere olan ilgiyi artırdı. Bu ilgi metro güzergahındaki gayrimenkul fiyatlarının yüzde 16 ila 23 arasında prim yapmasını sağladı” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz