Metro kazancı

Toplu taşımaya yakınlık, konut projelerine prim yaptıran unsurların başında geliyor.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Metro kazancı


MVK Yapı’nın şu anda Kurtköy’de hayata geçirdiği ev-ofis projesi Work Square, özellikle Sabiha Gökçen Havaalanı’na olan yakınlığı nedeniyle metronun geçiş güzergahında yer alıyor. MVK Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ertürk Mavuk da “Havaalanının çok yakınında metro istasyonunun yer alması bekleniyor” diyor.

Avrupa Yakası’nda ise metronun Basın Ekspres ve Halkalı hattından geçecek olması bu bölgedeki markalı konut projelerini hızlandırıyor. Güneşli’de yeni yapılacak metro istasyonuna çok yakın bölgede Saraylı Group’un Greenist projesi yer alıyor. Saraylı Group Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici, “Güneşli’de yer alan Greenist projemiz, yapımı devam eden ve en kısa sürede kullanıma açılacağına inandığımız metroya 250 metre mesafede olacak” diyor. Dikici, konut alan yatırımcıların metroya yakınlığa büyük önem verdiğini belirterek “Biz de Greenist projemizle bizden konut almak isteyen kişilere, hayatı kolaylaştıran bu imkanı sunabileceğimiz için çok mutluyuz” diyor.

BÜLENT KURAL TRUMP TOWERS İSTANBUL GENEL MÜDÜRÜ
"METRO YÜZDE 30 DEĞER KAZANDIRIYOR'
PROJEYE NE KATIYOR?

Konut ve ofis projeleri için ulaşım, projenin değerinin belirlenmesinde en büyük etkenlerin basında geliyor. Herhangi bir bölge için metronun ismi dahi geçse o bölgenin değeri artıyor. Bölge gayrimenkul yatırımcılarının gözdesi haline geliyor. isin özü metro, bölgedeki gayrimenkul yatırımlarını tetikliyor. Metronun söylentisi bile hem arazinin hem gayrimenkul yatırımının değerini yadsınamayacak oranda yükseltiyor.
PAZARLAMA ARACI
Metro, bugün lansmanı yapılan, inşaatı devam eden ya da satışı süren gayrimenkul projeleri için en büyük pazarlama unsurlarından biri. Bugün, baktığınızda en lüks veya orta düzey bir proje de tanıtımlarında metro bağlantısına vurgu yapıyor.
NE KADAR ARTTI?
Metronun, gayrimenkul projesinin değerine yüzde 30 bir katkı sağladığını söyleyebiliriz. Artış oranı bazı durumlarda yüzde 20'ler seviyesinde de olabiliyor. Ancak şurası kesin ki metro yatırımının fısıltısı bile gayrimenkul fiyatlarında yüzde 10 - 15 aralığında pozitif etki yaratabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz