Re-Pie, ilk AVM fonlarını kurdu

SPK, Re-Pie Gayrimenkul'ün 3 AVM projesi fonlarına kuruluş ve ihraç izni verdi.

24.10.2016 16:49:360
Paylaş Tweet Paylaş
Re-Pie, ilk AVM fonlarını kurdu
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), RE-PIE Gayrimenkul Portöy Yönetim Şirketi’nin Novada Outlet Söke, Novada Tokat ve Novada Outlet Akhisar Organize Ticaret Birimi Fonlarına kuruluş ve ihraç izni verdi.

Toplam değerlerinin yaklaşık 180 milyon Euro civarında olması beklenen üç fonla birlikte RE-PIE’ın fon sayısı altıya, sektördeki toplam fon sayısı ise 17’ye yükseldi. Türkiye’nin ilk AVM fonları olma özelliği taşıyan Novada Outlet Söke, Novada Tokat ve Novada Outlet Akhisar Organize Ticaret Birimi Fonları, münhasıran belli olan ve hali hazırda kiracıları bulunan AVM’lere yatırım yaparak üç ayda bir kira dağıtacak.

RE-PIE Gayrimenkul Portföy Yönetim Şirketi Genel Müdürü Hasan Bayhan, direk tapudan pay almaya eşdeğer olan bu gayrimenkul yatırım fonlarında riskler minimum modelde riskler minimumda olduğunu hatırlatarak, “Ön talep toplama aşamasında sadece Novada Outlet Söke Fonu’na 2,5 kat talep geldi” dedi.

Gayrimenkul yatırım fonlarının önemli vergi avantajı sunduğuna dikkat çeken Hasan Bayhan, söylerini şöyle sürdürdü:

“Bireysel gayrimenkul yatırımlarında yüzde 35 civarında olan kira gelir vergisi oranı, fonlar için sıfırdır. Gayrimenkul yatırım fonlarında nihai vergi yüzde 10 stopajdır. Yani gayrimenkul yatırımlarına göre yüzde 25 vergi avantajı sunuyoruz.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz