Tarihi bina tutkunu patronlar

Onların ortak tutkusu tarihi binalar...

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tarihi bina tutkunu patronlar


KARAKÖY REVAÇTA
Tarihi bina yatırımı yapan patronların son dönemde en çok rağbet gösterdiği semtlerden biri de Karaköy. Özellikle Karaköy Bankalar Caddesi ile Şişhane tarafı oldukça revaçta. Yatırımcılar tarafından adeta yeniden keşfedilen Karaköy'de son dönemde yatırım yapan isimler arasında Ulusoy Holding'in patronu Yılmaz Ulusoy ile Koçak Altın'ın sahibi İsmet Koçak da var. Bölgede en büyük yatırımı yapan isim ise kuşkusuz Yılmaz Ulusoy. Karaköy-Bankalar Caddesi'ndeki tarihi Sümerbank binasını Simurg Turizm'den 10 milyon dolara alan Ulusoy, buraya butik otel yapacak. 3 bin 200 metrekarelik tarihi bina 9 katlı olarak hizmet verecek. Karaköy'deki önemli yatırımcılardan biri de Hakan Madencilik'in sahibi Ahmet Nedim Karasoy. Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün Karaköy'deki eski binası ve bitişiğindeki Kozluca Han'ı 49 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle alan Karasoy'un burada 5 yıldızlı bir otel yatırım yapıyor. Ciner Holding'in patronu Turgay Ciner ise Şişhane'de Sarkuysan Han ile Halkbankası'nın eski binasını satın aldı. Bu bölgeye yatırım yapan diğer iş adamları gibi Ciner'de bölgede otel yatırımı planlıyor. Kuzeybatı Gayrimenkul Genel Müdürü Murat Ergin, Karaköy'de Bankalar Caddesi ile Rıhtım Caddesi'nde tarihi binaların ortalama metrekare fiyatlarının 2 bin 500 ila 4 bin dolar arasında değiştiğini söylüyor. Bölgede 60 ila 100 metrekare oturumlu 5 katlı eski binalar 3 ila 4 milyon dolara el değiştiriyor. Binalar restore edildikten sonra değerini birkaç katına katlıyor.

GELECEĞİ PARLAK BÖLGELER

Uzmanlar, İstanbul'da tarihi bina satın almak isteyenlere Osmanlı İmparatorluğu döneminde popüler olan semtlere yatırım yapmalarını öneriyor. Özellikle Fener-Balat-Ayvansaray Bölgesi, Sütlüce, Eminönü, Aşirefendi Caddesi, Hasköy, Mısır Çarçısı'nın yukarısı, Kadıköy tarafında ise Mühürdar ile Yel Değirmeni, Örnektepe, Hasköy, Kulaksız, uzmanların bu alana yatırım yapmak isteyenlere şiddetle önerdiği semtlerin başında geliyor. Önümüzdeki dönemde hem kültür ve sanat hem de turizm yatırımlarının çekim merkezi olacak tarihibölgeler rant yapmaya çok uygun. Özellikle Tarlabaşı ile Fener-Balat bölgelerine yabancı yatırımcılar da çok fazla ilgi gösteriyor. Çalık Holding'e ait Gap Inşaat'ın yenileme projesi yürüttüğü Tarlabaşı'nda şimdiden bini aşkın bina satıldı. Tarlabaşı'nda cadde üzerindeki binaların fiyatı ortalama 3-5 milyon dolar seviyesinde. Ancak tarihi bina satın almadan önce gerekli araştırmaların dikkatlice yürütülmesi şart. Som Değerleme Genel Müdürü Nazan Özbaydar, tarihi bina satın almadan önce mutlaka gerekli tüm yasal izinlerin tam olupolmadığına dikkat edilmesi gerektiğinisöylüyor. Özbaydar, "Tarihi binanın kullanılabilir hale getirilme süresinin çoğu zaman kestirilememesi, restorasyon sürecinde karşılaşılabilecek prosedürler, fiziksel özelliklerinin değiştirilememesi bazen yatırımcıları kısıtlayan kriterler olarak ortaya çıkabiliyor" diye konuşuyor.

ZORLUKLAR NELER?

Tarihi bina satın almanın zorluklarını unutmamak gerekiyor. En önemlisi tarihi binaların bakım veonarım maliyetleri diğer binalara göre oldukça yüksek. Kuzeybatı Gayrimenkul Genel Müdürü Murat Ergin, tarihi binaların restorasyonu için Kültür Bakanlığı tarafından belediyeler aracılığıyla projenin büyüklüğüne bağlı olarak en fazla 250 bin TL'ye kadar yatırımcılara kredi desteği verildiğini söylüyor. Ayrıca belediyeler de bazı sokaklara sponsor olabiliyor. Ancak tarihi binaların restorasyonunda verilen krediler oldukça yetersiz. Tarihi binaların restorasyonu konusunda devlet desteklerinin yetersiz olduğunu söyleyen Hışım da "200 bin dolara satın aldığınız 100 metrekarelik tarihi bina için en az 100 bin TL restorasyon parası ödüyorsunuz. Ayrıca belediyeye ödenen harçlar da çok yüksek. En az 3 yıl da Anıtlar Kurulu'ndan izin almak için bekliyorsunuz" diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz