5 yılda 4 kat büyüyeceğiz

Zorlu enerji grubu enerjinin her alanda faaliyet gösteren ender şirketlerden biri grubun enerjide önemli hedefleri var

1 OCAK, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
5 yılda 4 kat büyüyeceğizSon dönemde enerji alanında hem yatırımlar artıyor hem de sektöre yeni oyuncular giriyor. Zorlu Enerji Elektrik Üretim Genel Müdürü Arif Özozan'a göre 2009'un ikinci yarısından itibaren piyasalar canlandı. Yatırımcı da daha cesur hareket etmeye başladı. Ancak Özozan'a göre dönem olarak da finansman konusunda yatırımcının teşvik edilmesi bu tabloyu yarattı. Fakat Özozan'ın ifadesiyle sektörde başlayan olumlu hareketlenmeyle birlikte hız kazanan rekabet artışı, özellikle 2011'de şirketler arası birleşme ve satın almaların uluslararası enerji sektörüne damgasını vuracağına işaret ediyor. Özozan'ın öngörülerine göre bu birleşmelerin yaklaşık üçte biri ise gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşecek. Yani ülkemizde de bu eğilim hız kazanacak.
Enerji sektöründe sadece ulusal değil aynı zamanda bölgesel bir oyuncu olmak için çalıştıklarını da belirten Özozan, yenilenebilir enerji alanındaki projeleri artıracaklarını söylüyor. Özozan, ayrıca Zorlu Enerji'nin 738 MW kurulu gücünü yaklaşık dört kat büyüterek önümüzdeki beş yılda toplam 3000 MW'ye ulaştırmayı, yatırımlarını da 2 milyar doların üzerine çıkarmayı hedeflediğini belirtiyor. Zorlu Enerji Elektrik Üretim Genel Müdürü Arif Özozan'ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Bugün Zorlu Enerji Grubu, ne kadarlık bir hacme ve güce ulaştı?
- Zorlu Enerji Grubu, Türkiye'de faaliyet gösteren 5 santralinde 738 MW kurulu güce ulaşıyor. 2 milyar kWh'e ulaşan elektrik üretimiyle enerji sektörünün önde gelen oyuncularından biri. Türkiye'nin yanı sıra Asya, Avrupa ve Ortadoğu'da da yatırımlarımız bulunuyor. Sadece ulusal değil aynı zamanda bölgesel bir yatırımcı olarak kaynak ve hizmet çeşitliliğiyle önemli bir rekabet avantajına sahip olduğumuz düşünüyoruz. Bugüne kadar yapmış olduğumuz ulusal ve uluslararası enerji yatırımlarının toplamı ise yaklaşık 2 milyar dolara ulaşıyor.

Bugün enerji iş portföyünde nasıl işler ve projeler var?
- Grubumuzun, Türkiye'nin birçok bölgesine yayılmış dört doğalgaz, yedi hidrolik, bir jeotermal, bir rüzgar ve bir motorin santrali bulunuyor.

Kendinizi sektörde nasıl konumlandırıyorsunuz?
-
Enerji üretiminin her halkasında yer alan ve anahtar teslimi hizmet veren bir yapıya sahibiz. Bunun sonucu olarak elektrik üretiminin yanı sıra elektrik, buhar ve doğalgaz satışı, santral kurulumu, enerji tesislerinin işletilmesi ve doğalgaz dağıtımı hizmeti vererek sektörümüzde enerjinin her alanında faaliyet gösteren tek firma olma özelliğini taşıyoruz. Hizmet ve kaynak çeşitliliği grubumuza enerji sektöründe farklı bir yer sağlıyor.

Yenilenebilir enerjide de yatırımlarınız var. Gelecekte buna ağırlık verecek misiniz?
- Son yıllarda, dünyada nüfus artışıyla refah ve gelişmişlik düzeyindeki yükselişe paralel artan enerji talebi, iklim değişikliğine karşı güçlenen duyarlılık ve tükenmekte olan fosil yakıtlara bağımlılığın devam edecek olmasına ilişkin öngörüler, alternatif enerji kaynaklarının kullanımını gündeme getirdi. Biz de dünyadaki bu değişimle birlikte yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarıyla büyüme stratejisini benimsedik ve yenilenebilir enerji yatırımlarına ağırlık verdik.

Yenilenebilir enerji üretiminde hangi alanlarda varsınız?
- Yenilenebilir enerji yatırımlarıyla büyüme stratejimizin önemli bir adımı olarak 2010 Haziran ayında, 135 MW kurulu gücü ile şu an Türkiye'nin faaliyetteki en büyük rüzgar santrali olan Gökçedağ Rüzgar Santrali'ni devreye aldık. Bölgedeki RES yatırımlarına önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz. Gökçedağ'ın yanı sıra Sarıtepe ve Demirciler'de sırasıyla 50 MW ve 60 MW'lik iki rüzgar santrali lisansına sahip olan Rotor Elektrik Üretim, bu santrallerin de devreye girmesi ile Osmaniye'de toplam 245 MW kurulu güce ulaşacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz