"Enerji tasarrufuna kredi desteği"

Yapı Kredi Leasing enerji verimliliğine dönük projelere özel finansman kaynağı sağlıyor

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji tasarrufuna kredi desteğiEnerji verimliliği artık büyük küçük tüm şirketlerin ilk gündem maddesi. Daha az enerjiyle daha çok iş yapabilmek, kısıtlı kaynakları en verimli şekilde kullanmak şirketlerin en önemli hedefi olmuş durumda. Bu konunun önemini bilen Yapı Kredi Leasing ise önemli bir projeye imza atıyor. Enerji verimliliğine dönük yatırımları destekleyen bu proje, şirketlere dönüşüm ve yenileme çalışmaları için uygun koşullarda finansman kaynağı sağlıyor. Yapı Kredi Leasing, 2 yıl önce bu amaçla IFC ve KfW'dan 100 milyon dolarlık kaynak sağladı.
Krediden yararlanmak ise zor değil. Hatta standart leasing işlemlerinden fazla bir fark yok. Sadece başvuran kuruluşun, yapılacak yeni yatırımın bir öncekine göre ne kadar tasarruf sağladığını beyan etmesi yeterli. Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Nurgün Eyüboğlu, bu krediyi, özellikle elektrik faturası yüklü olan kurumlara öneriyor. Eyüboğlu, yeni kredi ve projeleriyle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Enerji verimliliği konusunda yeni bir proje başlattınız. Bu konuda bilgi verir misiniz?
- Yapı Kredi Leasing olarak enerji verimliliği yatırımlarını desteklemek üzere ilk kez iki yıl önce IFC ve KfW'dan 100 milyon dolar tutarlı bir kaynak sağladık. Tüm dünyada şirketlerin ve bireylerin karbon salınımı konusundaki hassasiyetlerinin sürekli arttığı bu dönemde, ülkemizde de aynı hassasiyeti paylaşan şirketlere bu imkanı sunmak istedik. Bu tip kaynakların temel amacı, enerji tasarrufu sağlayan yenileme yatırımlarını finanse etmek ve enerji verimliliğini en az yüzde 20 daha düşük bir birim maliyet ile gerçekleştirebilmek. Özellikle Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, IFC gibi çokuluslu finans şirketlerinin ana misyonları gereği bu konuya ayırdıkları kaynaklarını artırarak devam ettireceklerine ve hükümetlerin de desteğiyle bu kaynakları doğru dağıtım noktalarına yönlendireceklerine inanıyoruz.

Bu yeni krediden hangi tip şirketler yararlanacak, krediyi almak kolay mı?
- Krediden yararlanmak için özel bir kriter bulunmuyor. Ancak ilk etapta enerji faturaları yüksek olan şirketlerin, bu işin avantajlarını farkedip kullanıcı olacaklarını öngörüyoruz. Krediyi almak normal bir leasing işlemiyle hemen hemen aynı olmakla birlikte, yeni yatırımın bir öncekine göre ne kadar tasarruf sağladığını veya birim başı üretimin ne kadar düşük bir enerji maliyeti ile gerçekleştiğini beyan etmek yeterli oluyor.

Enerjiye yönelik bu kredinin, diğer kredilere göre avantajı ne olacak? Şirketler neden bunu kullanacaklar?
- Bu tür krediler özellikle vade açısından standart işlemlere göre daha avantajlı. Ayrıca maliyetinin de biraz daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcılar açısından en önemli fark ise, elde edecekleri enerji verimliliği sayesinde yatırım maliyetinin belli bir süre sonra kendini ödemesi ve işletmenin daha karlı bir üretim hattına sahip olması diyebiliriz.

Hangi tip şirketleri/işletmeleri hedefliyorsunuz? Her tip şirkete açık mı?
- Farklı sektörlerden her büyüklükte şirket, özellikle enerji maliyetleri yüksek olan işletmeler bu krediyi kullanabilir.

Green for Growth Fund ilk defa Türkiye'ye kredi sağlıyor. Bu kurumu da biraz anlatır mısınız?
- Kurum, Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Alman Yatırım Bankası (KfW) ve Uluslararası Finans Kurumu (IFC) gibi kuruluşların ortaklığında kuruldu ve temiz enerji (yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği) yatırımlarını finanse etmeyi amaçlıyor. Temelde coğrafya olarak Orta ve Doğu Avrupa'yı hedef alıyor. Fon şimdilik çok yeni ve orta büyüklükte olsa da güçlü ortaklık yapısı sayesinde güçlü ve iddialı hedeflere sahip.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz