"Erdoğan'dan mazot vaadine tepki!"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ATO Congresium'da Türkiye Tarım ve Kırsal Kalkınma Hamlesi Proje Uygulamaları Tanıtım Programı'na katıldı

30 NİSAN, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Erdoğan'dan mazot vaadine tepki!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'da Türkiye Tarım ve Kırsal Kalkınma Hamlesi Proje Uygulamaları Tanıtım Programı'na katıldı.

'BU HAK GASPIDIR'
Burada bir konuşma yapan Erdoğan, mazotu çiftçilere 1.5 lira yapacağını söyleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi.Çiftçilere mazot desteğini ilk kez kendilerinin başlattığını söyleyen Cumhurbaşkanı, "Mazot desteğini hep konuşuyorlar. Bunu 2003 yılında ilk defa biz başlattık. Bazıları mazot üzerinden çiftçilerimize selam göndermeye çalışıyor. Bu hak gaspıdır" diye konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:"Biz tarımı ayağa kaldırmadan büyük Türkiye yolunda yürüyemeyeceğimizi gördüm. Tarımı geliştirmek için çok önemli projeleri hayata geçirdik.12 yıl önce Türkiye bu noktada neredeydi, bugün nerede? Laf kolaydır yaparsın ama aslolan icraattır. 12 yılda üreticilerimize 70 milyar lira nakit hibe desteği sağladık. Mazot desteğini hep konuşuyorlar. Bunu 2003 yılında ilk defa biz başlattık.

'GÜBRE DESTEĞİNİ BİZ HAYATA GEÇİRDİK'
Gübre desteğini 2005 yılında ilk defa biz hayata geçirdik. Prim desteği verilen ürün sayısını 4'ten 17'ye çıkardık. 2002'de Ziraat Bankası'nın verdiği faiz yüzde 59'du. Bugün çiftçimiz yüzde sıfır ile yüzde 0.8 arasında kredi kullanabiliyor. Bu krediyle çiftçimiz işini büyüttü. Geleceğine yatırım yaptı.Traktörü olmayan biçerdöveri olmayan çiftçi kalmadı. Böyle bir noktaya geldik. 2004 yılında tarım topraklarının amaç dışı kullanımını engelleyen bir kanun çıkardık. Bölünmüş arazileri üretime kazandırmak için önemli adımlar attı.
4.5 milyon hektar arazi tarımın hizmetine sunuldu. Ne yapacağımızı bilerek tarım politikalarımızı yönlendiriyoruz. Sadece tohumculuk alanında bile başarı hikayesine imza atıldı. Tohum ithal eden Türkiye tohum ihracatçılarından biri haline geldi. Hayvancılık alanında da ciddi reformlar gerçekleştirdik. 12 yıl önce 2002'de iş başına geldiğimizde hayvan ithal ediyorduk. Bugün Türkiye tarımsal üretimde Avrupa'da ilk sırada dünyada 7. sırada yer alıyor. Ben rakam veriyorum, verdiğim rakamlar gelecekten değil."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz