Jeotermal'deki büyük potansiyel

Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, sorularımızı yanıtladı.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Jeotermal'deki büyük potansiyel


SEKTÖRÜN GELİŞMESİ İÇİN NELER YAPILMALI?
Ülkemizde enerji sektörünün gelişiminin önündeki en ciddi sorun, serbest ve şeffaf bir piyasanın eksikliği. Mevcut piyasa koşulları özel sektörü ve finans kuruluşlarını yatırıma teşvik edecek nitelikte değil. Ülkemizde yatırımların hız kazanabilmesi için rekabete dayalı bir yatırım ortamı ile öngörülebilir liberal bir piyasa yapısına ihtiyaç var. Özelleştirmelerin sonuçlandırılması, yasal ve bürokratik düzenlemelerin serbest rekabeti teşvik edecek şekilde tamamlanması sektörümüzün liberalleşmesinin kilometre taşları arasında yer alıyor. Özelleştirmeler ile beraber piyasalar da yeniden yapılanacak. Ancak bu noktada özelleştirmelerin fiyat kaygısıyla değil gerçek bedelleri çerçevesinde yapılmasının, gerek yatırımcı ve tüketicinin korunması gerekse hizmetin sürekliliğinin sağlanması açısından, önemli olduğunu göz ardı etmememiz gerekiyor. Bugün yaşanan belirsizlikler nedeniyle uzun vadeli olması gereken enerji politikaları, kısa vadeli olarak gerçekleşiyor. Bu da yatırımların gecikmesine neden oluyor. Sürdürülebilir iş ve kazanca önem veren, sektörde kalıcı olmak isteyen yerli ya da yabancı bir yatırımcı için bu durum ciddi engel teşkil ediyor.

ZORLU ENERJİ'NİN GELECEK HEDEFLERİ
YERLİ VE YENİLENEBİLİR YATIRIMLAR

Yerli ve yenilenebilir yatırımlarla yurtiçinde büyümeyi hedefliyoruz. Grup olarak yenilenebilir enerji alanındaki büyüme hedefimizi gerçekleştirmek üzere yoğun çalışmalar yürütüyoruz.
YENİ FIRSATLARIN PEŞİNDEYİZ
Bir yandan yurtiçinde mevcut lisanslarımızı hayata geçirmeye çalışırken diğer yandan diğer yerli kaynaklarda yeni fırsatları araştırıyoruz. Enerji sektörü çok dinamik bir sektör ve bu dinamizm içinde fırsatları her zaman değerlendirmeye devam edeceğiz.
YURTDIŞI STRATEJİSİ
Grubumuza ve sektörümüze fayda sağlayacağına inandığımız üretim ve dağıtım özelleştirmeleri ile diğer projeler her zaman ilgi alanımızda olacak. Gündemimizde yakın zamanda yeni bir yurtdışı yatırımı bulunmuyor. Rusya, İsrail ve Pakistan’da devam eden projelerimizi üretime geçirmek için çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz