Son 10 yılın en büyük birleşmesi!

Shell, petrol şirketi BG'yi 70 milyar dolara almak için anlaştı. Shell'in teklif ettiği fiyat BG Group hisselerinin 90 günlük ortalama fiyatının yüzde 52 üzerinde.

9 NİSAN, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Son 10 yılın en büyük birleşmesi!
Royal Dutch Shell, BG Group şirketini 47 milyar sterlin, yani 70 milyar dolara almak için anlaştı. Söz konusu işlem, sektörde son 10 yılda yaşanan en büyük satın alma oldu.

YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI

Şirketlerin yaptığı açıklamanın ardından Shell hisseleri yüzde 3.4, BG Group hisseleri yüzde 42 primle açıldı. Şirketlerin yaptığı ortak açıklamaya göre Shell'in teklif ettiği fiyat BG Group hisselerinin 90 günlük ortalama fiyatının yüzde 52 üzerinde bulunuyor.

TÜRKİYE'Yİ SEVİNDİREN RAKAM! TIKLAYIN!

Dünyanın en büyük ölçekli sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) projelerini geliştiren BG'nin Brezilya, Doğu Afrika, Avustralya, Kazakistan ve Mısır'da milyarlarca dolar değerinde projeler yürütüyor. Piyasa değeri 202 milyar dolar olan Shell bu satın almayla birlikte piyasa değeri 360 milyar dolar olan dünyanın en büyük petrol üreticisi ExxonMobil ile arasındaki farkı da kapatmaya ve doğalgaz üretimindeki üstünlüğünü sağlamlaştırmaya çalışacak.

KAPASİTE NASIL ETKİLENECEK?

Shell satın almanın tamamlanmasıyla birlikte kanıtlanmış petrol ve doğalgaz rezervinin yüzde 25 artacağını ve Avustralya'daki LNG ve Brezilya'daki derin deniz petrol arama sahaları dahil olmak üzere yeni geliştirme projeleri sayısının artacağını belirtti.

DEV İHALENİN KAZANANI BELLİ OLDU! TIKLAYIN!


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz