Sürdürülebilirlikte rol modeliz

Aksa kuruluşundan bu yana yaptığı sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarıyla sektörüne rol model

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilirlikte  rol modeliz


Aksa'nın sürdürülebilirlik yolculuğu
Global ve yerel çapta gerçekleştirdiğiniz başarılı çalışmalarınızdan örnekler verebilir misiniz? Benchmark aldığınız çalışmalar/projeler var mı?
KALİTEYLE BAŞLADI  Aksa global ve yerel çapta birçok başarılı çalışma gerçekleştirdi. 90'lı yılların basında "kalite kontrol"den "kalite yönetimi" anlayışına geçildi. 1991 yılında ISO 9000 Toplam Kalite Yönetimi çalışmalarına başladık. 1993'te ISO 9002 Kalite Güvence Sistemi Belgesi, 1997'de ise ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi (ÇYS) Belgesi aldık.
ÇEVRE ÖDÜLÜ ALDI  2005 yılında ÇYS denetiminde "sıfır uygunsuzluk" başarısı göstermesi ile İstanbul Sanayi Odası Sektör Çevre Ödülü'nü aldık. 2007 yılında ise 18001 İs sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi'ni aldık.
SEKTÖRE LİDERLİK  1993'te Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği'nin (TKSD) kurucu üyeliğini yaptık ve "Üçlü Sorumluluk Taahhüdü"nü imzaladık. 1995 yılında da TKSD Üçlü Sorumluluk Büyük Ödülü'nü kazandık. Elyaf sektöründe büyük önem arz eden ve her yıl yenilenen OEKO-TEX 100 Tekstilde Sağlığa Uygunluk Belgesi'ni ilk kez 1995 yılında alarak çevreye ve insana verdiğimiz önemi gösterdik.
KÜRESEL SÖZLEŞMEYE İLK İMZA Aksa'nın 2008 yılında sergilediği başarılı performans, Aksa'ya Türkiye Kalite Derneği'nin (KalDer) Ulusal Kalite Büyük Ödülü'nü kazandırdı. 2006 yılında Küresel İlkeler Sözleşmesi'ne imza atan ilk kimya fabrikası olduk. 2009 yılında Küresel İlkeler Sözleşmesi (KİS) ulusal ağını Türkiye çapında güçlendirmek amacı ile kurulan KİS Yürütme Kurulu'ndan çalışmak üzere davet aldık ve kabul edildik.
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ONAYI Aksa 2004 yılından beri uluslararası kabul gören Global Reporting Initiative (GRİ) tarafından yayınlanan formatı kullanarak hazırladığı Sürdürülebilir Kalkınma Raporları'nı hem kurumsal web sitesinde hem Global Compact'ın web sitesinde yayınlıyor. Aksa, 2009 yılında yayınladığı Sürdürülebilirlik Raporu ile GRI'dan "C Seviye" onay alan ilk ve tek Türk kimya şirketi oldu.
YÖNETİM ÖDÜLÜ 2010 yılında Aksa inovasyon ve sürdürülebilirlik odaklı stratejisi ile Palladium tarafından verilen ve dünyanın en saygın ödülleri arasında yer alan "Hail of Fame- Strateji Yönetimi Ödülü"nü aldı. Stratejik yönetimde en önemli adımlardan biri stratejinin organizasyona ve bütün yönetim seviyelerine yayılması ve benimsenmesi prensibi ile bu ödüle layık görüldü.
DÜNYADA 44 ŞİRKET ARASINDA TEK TÜRK Aksa, 2006 yılında taahhüt ettiği KİS kapsamında yapmış olduğu çalışmalarla "Global Compact Year Book 2011"e girmek üzere davet edildi ve Global Compact tarafından oluşturulan jürinin onayıyla bu yıl3'üncüsü yayınlanan Global Compact Year Book 2011"e giren dünyadaki 44 şirketten biri, Türkiye'de ise ilk ve tek şirket oldu.
KARBON AYAK İZİ Daha sürdürülebilir bir çevre için küresel iklim değişikliği konusundaki çalışmalarımızı güçlendiriyoruz. Türkiye'de henüz yasal bir yükümlülük bulunmamasına rağmen Aksa 2010 yılında karbon ayak izi çalışmalarına başladı. Sera gazı envanteri hesaplamalarını ISO 14064-1'e uygun olarak hesapladık. Almanya ve Türkiye BSI tarafından belgelendirilmek üzere denetlendik. Denetim sonucunda Aksa Türkiye'de ISO 14064-1 e göre "reasonable assurance" olarak bu sertifikayı alan ilk kuruluş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz