Sürdürülebilirlikte rol modeliz

Aksa kuruluşundan bu yana yaptığı sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarıyla sektörüne rol model

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilirlikte  rol modeliz

AKSA, akrilik elyaf, teknik tekstil elyafı ve karbon elyaf üretimi gerçekleştiren dünya devi bir Türk şirketi. Şirketin 1971 yılında yılda 5 bin ton olan üretim kapasitesi, bugün yıllık 308 bin tona ulaşmış durumda. Aksa Akrilik Kimya Yönetim Kurulu Üyesi ve Akkök icra Kurulu Üyesi Mustafa Yılmaz, "Üretim kapasitesindeki ilerlemeyi göz önüne aldığımızda sürdürülebilirlik kavramının Aksa'nın kuruluşundan bu yana ana stratejileri arasında yer aldığını söyleyebiliriz" diyor. Yılmaz ayrıca "Bugün standart akrilik elyaflarda yüzde 13,2, teknik tekstil elyaflarında yüzde 50 pazar payına sahip dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi olmamız sürdürebilirlik stratejisini kuruluşumuzdan bu yana benimsemiş olduğumuzu gösteren sonuçlar" diye devam ediyor. Aksa kuruluşundan bu yana yaptığı sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarıyla sektöründe rol model. Sürdürülebilirliğin 3 alt başlığı olan ekonomi, toplum ve çevre alanında yaptığı çalışmalarla kurumsal performansını artırıyor. 2006 yılında Küresel ilkeler Sözleşmesi'ne imza atan ilk kimya fabrikası oldu. 2004 yılından beri uluslararası kabul gören Global Reporting Initiative (GRI) tarafından yayınlanan formatı kullanarak hazırladığı Sürdürülebilir Kalkınma Raporları'nı hem kurumsal web sitesinde hem Global Compact'ın web sitesinde yayınlıyor. Aksa, 2009 yılında yayınladığı Sürdürülebilirlik Raporu ile GRI'dan "C Seviye" onay alan ilk ve tek Türk kimya şirketi oldu. Aksa Yönetim Kurulu Üyesi ve Akkök icra Kurulu Üyesi Mustafa Yılmaz'ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Sürdürülebilirliği sektörünüz ve ekonomi için önemli kılan etkenler neler?
- Kimya sektörü, sürdürülebilirlik için bir fırsat yaratırken diğer yandan da sürdürülebilir kalkınma için büyük bir olanak sağlar. Kimya sanayi, ürünlerin ve maddelerin dönüştürülme alanlarındaki rekabete dayalı olarak sürdürülebilir bir toplum için yapılan çalışmaları destekliyor. Türkiye için gelişmiş ve güçlü kimya sanayinin önemi büyük. Özellikle Ar-Ge çalışmaları kimya sanayinde ekonomik dengelerin düzenlenmesi ve olumsuz çevresel etkilerin azaltılması konusunda sektörün sürdürülebilirliğine katkı yapan en önemli konu. Kimya sektöründe inovasyon amacıyla gerçekleştirilen yeni teknolojilerdeki ilerlemeler, sektör açısından da birçok gelişmenin önünü açıyor. Böylece ürün özelliklerinin Proseslerin kirlilik yükünü de azaltarak üretimin ekolojik kriterlere uyumu sağlanmaya çalışılıyor.

Sürdürülebilirlik stratejisi Aksa'da ne zaman başlatıldı? Ana stratejinizin özünde ne var?
- Aksa olarak akrilik elyaf, teknik tekstil elyafı ve karbon elyaf üretimi gerçekleştiriyoruz. 1971 yılında yılda 5 bin ton olan üretim kapasitemiz, bugün yıllık 308 bin tona ulaşmış durumda. Üretim kapasitesindeki ilerlemeyi göz önüne aldığımızda "sürdürülebilirlik" kavramının Aksa'nın kuruluşundan bu yana ana stratejileri arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Ancak sürdürülebilirlik stratejisi resmi olarak "Karlılığımızı verimliliğe ve operasyonel mükemmelliğe dayalı olarak sürdürülebilir kılarız" ifadesi ile 2007 yılında misyon, vizyon ve kurum kültürünü destekleyen kurumsal değerlerimiz arasındaki yerini aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz