Yıldız'dan Akkuyu Nükleer Santrali açıklaması!

Akkuyu Nükleer Santral Projesi kapsamında, Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları'nın temeli yarın Mersin'de törenle atılacak. Enerji Bakanı Yıldız, konuyla ilgili açıklama yaptı..

14.04.2015 11:35:400
Paylaş Tweet Paylaş
Yıldız'dan Akkuyu Nükleer Santrali açıklaması!
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Ankara, Hacettepe ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile Rusya'nın Mephi Üniversitesi arasında nükleer enerji eğitimi alanında işbirliği anlaşmalarının imzalanmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Akkuyu nükleer santralinin inşasında gecikme olup olmayacağına yönelik soru üzerine, "Şu anda takvimde Rosatom tarafından, tarafımıza öngörülmüş bir değişiklik bulunmamaktadır" yanıtını verdi

'SIFIRCILAR BUNDAN BAHSETMEZ!' TIKLAYIN!

'TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜĞÜ'

Akkuyu'da, Türkiye'nin en büyük projesini gerçekleştirdiklerini vurgulayan Yıldız, "Karşılıklı gerekçeler var. Malum, biz gerek kıyı şeridi gerekse enerji piyasası ile alakalı kanuni düzenlemelerle ilgili kanun tasarısını TBMM'nin onayına sunmuştuk. Kanun tasarısı yetişmedi. Meclis açıldıktan sonra gündeme gelecek ilk kanun tasarısı olur" diye konuştu.

Yıldız, şunları belirtti: "En önemli başlığın güvenlik kısmı olduğuna inanıyorum. Fukuşima'dan sonra, güvenlik önlemlerinin çok daha artırıldığını ve bunla alakalı bir kısım proje değişikliğine gidildiğini kamuoyuyla paylaşmıştık. Her iki ülkenin de menfaatine olan, bu projenin bir an önce bitmesidir. Biz, Rosatom'la beraber, birbirimizin işini kolaylaştıracağız ve riskleri olabildiğince azaltacağız."

ELEKTRİK KESİNTİLERİ
Yıldız, ülke genelinde yaşanan elektrik kesintilerine yönelik soru üzerine, "Herhangi bir şirketin 'Ben elektriği şu anda veriyorum, 3 saat sonra vermiyorum' deme yetkisi bulunmamaktadır. Bunun bir mekanizması var" karşılığını verdi. 

Üretim santrallerinin gün öncesinde verdikleri fiyat tekliflerine göre sıralandıklarını anlatan Yıldız, şunları söyledi: "Bu aslında Türkiye'deki arzın talepten daha çok olduğunu gösteriyor. Bölge olarak, stratejik olarak 1 nolu talimat dediğimiz konu karşısında arkadaşlarımız gerekli önlemleri aldılar. Amacımız özel sektör için ne çok aşırı kar etmek ne de zarar etmek. Her ikisi de olmasın, makul fiyatla versinler ve Türkiye'nin enerjiyle alakalı bütün yapılanmasını hep beraber sağlamış olsunlar."
Yıldız, son iki yıldan beri Türkiye'de elektrik üretim şirketlerinin arz fazlalığı bulunduğuna dikkati çekti.

Bu yıl yağış oranlarının arttığını belirten Yıldız, şunları kaydetti: "Şu anda ülkemizin aldığı yağışlar, özellikle HES'lerin çalışılmasına dönüktür. 2014 yılından daha fazla HES çalışılıyor. Su kaynaklarından elde ettiğimiz HES'ler, aslında tercih ettiğimiz doğalgaz ithalatından daha önceki üretimlerdir. Suyun enerjisini almadan akıtmamalıyız. Sudan elektrik elde ettikten sonra akıtmalıyız. Doğalgaz santrallerinin HES'lerle rekabet edemediği bugünün gerçeği değildir. 10 yıl önce de 30 yıl önce de böyleydi. Biz bütün santrallerin, rekabet ortamında bu piyasayı oluşturmasını istiyoruz. Genellikle üretim santralleri için elektrik fiyatlarının yükselmemesi lazım geldiğini söyleyen kamuoyu, şu anda 'niçin elektrik fiyatları düşük' tarzında davranıyor." 

AKKUYU NÜKLEER DENİZ YAPILARININ TEMELİ YARIN ATILACAK
Türkiye'nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Santral Projesi kapsamında, Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları'nın temeli yarın Mersin'in Gülnar İlçesi'nde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da katılacağı törenle atılacak. 

20 milyar doların üzerinde bir yatırım öngörülen ve inşaatında yaklaşık 8 milyar dolarlık iş hacminin Türk şirketlerince karşılanması beklenen Akkuyu Nükleer Santrali için yarın saat 12.30'da gerçekleştirilecek olan temel atma törenine Bakan Yıldız'ın yanı sıra Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko, Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Fuad Akhundov ve diğer üst düzey yetkililer katılacak. Cengiz İnşaat tarafından yapılacak olan Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları'nın temeli atılırken, dışarıda çevrecilerin protesto gösterisi yapması bekleniyor.

ÇEVRECİLER DE AKKUYU'DA OLACAK
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali ÇED raporunun iptal edilmesi için Greenpeace de dahil olmak üzere TMOBB, Barolar Birliği, Tabipler Birliği, Belediye, Nükleer Karşıtı Platform, Milletvekilleri ile pek çok sivil toplum örgütü, kurum ve kişinin açtığı davalar ise devam ediyor. Davalar devam ederken temel atılmasının hukuksuz olduğunu öne süren çevreciler de yarın Akkuyu'da olacak. Mersin Tabip Odası Başkanı ve Mersin Nükleer Karşıtı Platformu Dönem Sözcüsü Dr. Ful Uğurhan, yarın saat 10.00'da Akkuyu'da basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz