260 binden fazla çiftçiye 1.5 milyar TL kredi kull

Banka bugüne kadar çiftçiye Türkiye genelinde 1.5 milyar TL’den fazla kullandırarak tarım bankacılığında iddiasını koruyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
260 binden fazla çiftçiye 1.5 milyar TL kredi kull
Her dört çalışandan birinin tarım sektöründe istihdam edildiği Türkiye’de 10 yıl öncesine kadar tarım sektörüne kullandırılan krediler yok denecek kadar azdı. Yalnızca kamu bankalarının kullandırdığı kredilerle talepler karşılanmaya çalışılıyordu. Özel bankaların ise tarım sektöründeki potansiyeli ve gelişimleri görerek bu sektöre yatırım yapması, sektördeki finans hareketlerine farklı ve yeni bir bakış açısı getirdi. Bu kapsamda tarıma destek veren bankalardan biri de DenizBank…
Banka, 2003 yılında yalnızca dört adet bitkisel ürünü finanse ederken, bugün bunu 30 kat artırarak, buğdaydan şeker pancarına, mısırdan nara kadar 120 farklı ürünü kredilendirebilir duruma gelmiş durumda. Banka yalnızca bitkisel ürünlere değil, tarım sektöründe arazi alımından, tarım ekipmanı alımlarına, örtü altı tarımdan, hayvancılık yatırımlarına kadar her türlü yatırımı finanse ediyor.

30 mil­yon do­lar­lık kre­di
Önümüzdeki dönemde süt sığırcılığı ve örtü altı tarım ve meyve yetiştiriciliğinin yatırım alanı olarak öne çıkacağını öngördüklerini söyleyen DenizBank İşletme ve Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun, bu alana yatırım yapacak girişimcileri destekleyecek ‘Tarım Plus’ ile üreticiye fırsatlar sunacaklarını belirtiyor. Ürünle ilgili olarak olumlu tepkiler aldıklarını ifade eden Sun, şunları söylüyor:
“İletişimimizi hızlandırmak adına bir de Tarım Plus internet sitesi tasarladık. Buradan yatırımcılar, yatırımları hakkında bilgiler vererek bankamızla iletişime geçebiliyor. Gıda tarafında ise, gıda işletmelerini İşletme ve ticari bankacılık alanında kredilendirme imkânımız var. Tarım tarafında Avrupa’nın en büyük hayvancılık tesisi olan Acıpayam Süt Üretim Çiftliği’nin finansmanını örnek proje olarak gösterebiliriz. Bu projenin finansmanı için kullandırılan 30 milyon dolarlık kredi ile hayvancılık alanında, ülkemizdeki en büyük krediyi kullandırmış olduk.”

Yıl­da bir kez ge­ri öde­me­li
Üretici Kart ile çiftçinin, yaptığı harcamaların geri ödemesini ürününün hasat tarihine göre yılda bir kez yapma avantajına sahip olduğuna dikkat çeken Sun, çiftçinin Üretici Kart’ı ile kredisini nakit çekerek kullanabildiği gibi, gübre, tarım ilacı, mazot, yedek parça ve diğer ihtiyaçları için üye işyerlerinden alışveriş yaparak da kullanabildiğini ifade ediyor.
Müşteri sayılarının bugün itibariyle 260 bini geçtiğini ifade eden Sun, “Tarım sektörüne sağladığımız kredi desteği ile özel bankalar arasındaki liderliğimizi koruyoruz. Bugün ise Türkiye genelinde çiftçilere kullandırdığımız kredilerin büyüklüğü 1.5 milyar TL’yi aştı” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz