"Buğday açığı artıyor"

Tarım ve Gıda Konfederasyonu Genel Başkanı Hakan Yüksel, bu yıl 5 milyon ton buğday açığı oluşacağını bildirdi.

26 EKİM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Buğday açığı artıyor
BTarım ve Gıda Konfederasyonu Genel Başkanı Hakan Yüksel, yıllık buğday ihtiyacının 22 milyon ton olduğunu, sadece bu yıl 5 milyon ton buğday açığı oluşacağını bildirdi.

Yüksel yaptığı yazılı açıklamada, çiftçinin hızla buğday ekmekten vazgeçtiğini belirterek, yakın gelecekte Türkiye'de buğday açığının olabileceğini belirtti. Türkiye'de 2000 yılında 94 milyon dönüm alanda buğday ekimi yapılırken, 2014 yılında 77, 2015 yılında 76 milyon dönüm buğday ekimi gerçekleştiğini ifade eden Yüksel, kişi başı yıllık buğday ihtiyacının yaklaşık 250 kilogram olduğunun altını çizdi.

REKOLTE TAHMİNİ 21 MİLYON TON

Yüksel, bu yıl buğday rekoltesinin 21 milyon ton olarak tahmin edildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
"Bu rekoltenin 2,5 milyon tonunun tohumluk, 1,5 milyon tonunun yemlik olarak ayrılması gereklidir. Gıda ham maddesi ise kalan 17 milyon ton civarında gerçekleşecektir. 2015 yılı itibarıyla ülkemizin nüfusu 78 milyon, ülkemize gelen turist sayısı yıllık yaklaşık 41 milyondur. Türkiye’nin günlük ortalama beslemesi gerekli nüfus 100 milyonun üzerindedir. Yıllık buğday ihtiyacı 22 milyon tondur. Sadece bu yıl 5 milyon ton buğday açığı oluşacak. Çok değil devletimizin 2023 vizyonuna ulaştığında ülkemizin nüfusu 90 milyonu, ülkemize gelecek turist satısı 50 milyonu geçecektir. Bu gerçekliğe karşılık ülkemiz çiftçi sayısı, ekili alanlarımız her geçen yıl azalmaktadır. Çiftçimiz buğday ekimine özendirilmeli, ekili alanlarda yapılaşmanın önüne hızla geçilmelidir."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz