Tarıma 6 farklı girişim

Bugün tarımda sanayileşme oranı hızla artıyor. Bu artışta, tarıma yapılan büyük yatırımların payı yüksek.

1.09.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tarıma 6 farklı girişim
“BUĞDAY, SOYA FASULYESİ mısır, portakal suyu piyasalarında gelecek 10 yılda büyük servetler yapılacak.”
George Soros’un ortağı Jim Rogers, tarımın önemini bu sözlerle anlatıyordu. Rogers’ın haklılığını Türkiye’nin önde gelen iş adamları da görmüş olacak ki son yıllarda tarım ve hayvancılığa yatırım yapan büyük grupların sayısı ciddi biçimde arttı. Bu ilginin ve yatırımların arkasında ise çeşitli nedenler var.
Bunların başında geleceğe yönelik hesaplar geliyor. Gelecekte hızlı nüfus artışı, tarımsal alanların daralması, su kıtlığı, tarımsal üretime önem verilmemesi, küresel ısınma gibi nedenlerle güvenli gıda konusunda sıkıntı yaşanması bekleniyor. Bu nedenle tarımsal ve hayvansal üretim ciddi bir potansiyel arz ediyor. Büyük gruplar da bakir ve ilgiye muhtaç bu sektörün potansiyelinden pay almak istiyor. Tarım sektöründeki sanayileşme eğilimi de iş adamlarını bu alana yönlendiriyor.
Bugün Türkiye’de tarım sektörüne yönelik yatırımları değerlendirdiğimizde, iş adamları cephesinde çeşitli eğilimler görüyoruz. Kimi bu işin potansiyeline inandığı için yatırım yapıyor kimi kendi iş koluna hammadde üretmek için bu alana girdi kimi ise hobi olarak başladı işe dönüştürdü. Bu işe, sosyal sorumluluk projesi olarak yaklaşanlar da var. İşte iş dünyasında yolu tarıma düşenler…

İŞ OLARAK GÖRENLER

Tarım ve hayvancılıkta büyük yatırımları olan holdinglerin başında Koç, Doğan, Anadolu, Yaşar, Tekfen, Ata Sancak, Kazancı, Yıldız, Kipaş, Limak, Diren ve Kayhan Holding geliyor. Bu gruplar, tarımı ve buradaki yatırımlarını bir iş kolu olarak değerlendiriyor.  Bu alandaki en eski ve büyük holding ise Tekfen. Holdingin bu alandaki şirketi Toros Tarım’ın 2009 cirosu 874 milyon dolar. Tarım, Tekfen’in inşaattan sonraki ikinci büyük iş kolunu oluşturuyor. Bir dönem tahıl ticaretinde de çalışan holding, başta kimyevi gübre olmak üzere tarımsal girdiler üretiyor. Ayrıca tohum ve fidan üretimi de bulunuyor. Holdingin CEO’su Erhan Öner, “Bir dönem tahıl ticaretinde çalıştık, ancak stabil görmediğimiz için artık bu işi yapmıyoruz. Tekfen olarak tarımın girdi ve çıktı alanlarındaki hizmetlere konumlandık” diye konuşuyor.  Koç, Yıldız ve Yaşar gibi Türkiye’nin önde gelen holdinglerinin tarım ve hayvancılık yatırımlarının temelinde ana iş kolları olan gıdaya hammadde temin etmek yatıyor. Bu alanda en büyüklerden biri de Koç Holding. Şanlıurfa’daki Harranova Tarım İşletmeleri’nde Maret ve Tat için üretim yapıyor. 25 bin dekarlık alanda salça tipi domates ve yem bitkisi yetiştiriyor. Ürettiği 200 bin ton sanayi tipi domatesi fabrikasında işleyip salça haline getiriyor.  Koç Holding, önümüzdeki dönemde salça tipi domates üretimini artırmayı planlıyor. Harranova’ya tarım, salça üretimi, besi ve kesimhane konularında ciddi yatırım yaptıklarını söyleyen Tat Konserve Genel Müdürü Güçlü Toker, “ Hedefimiz domates ekimini 10 bin hektara, üretimi de 1 milyon tona çıkarmak” diyor. Koç’un Harranova Çiftliği’ndeki et besiciliğine dönük hayvan varlığı ise 12 bin baş.  

STRATEJİK YAKLAŞANLAR

Pek çok holdingin kendi uzmanlığı olmamasına rağmen tarım ve hayvancılığı seçmesi, bu alanı stratejik olarak görmesinden kaynaklanıyor. Özellikle tarım ve hayvancılığa geleceğin sektörü olarak bakılıyor. AB çerçevesinde verilecek teşvikler, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) ait geniş çiftlikler ve hazine arazilerinin kiralama yöntemiyle özelleştirilmesi de tarım yatırımlarına ilgiyi artırıyor. Tarım ve hayvancılık yatırımı yapan holdingler arasında otomotivden tekstile, enerjiden inşaat ve turizme kadar farklı sektörlerden irili ufaklı birçok grup bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz