Türk çayının geleceği koruma altında

Lipton, Yağmur Ormanları Birliği’nden sürdürülebilirlik sertifikası almayı başardı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Türk çayının geleceği koruma altında
Ekonomik ömrünün yüzde 75’i dolduran Türk çayının geleceğini korumak için Sürdürülebilir Çay Tarımı Projesi ile iki yıl önce yola çıkan Lipton, Yağmur Ormanları Birliği’nden sürdürülebilirlik sertifikası almayı başardı. Bu sertifikayla, birliğin Türkiye’de ilk sertifikalı üretim yapan kuruluşu Lipton oldu.

İki yıl önce uygulamaya koyduğu Sürdürülebilir Çay Tarımı Projesi’ni çevresel, sosyal ve ekonomik projeleriyle adeta bir bölgesel kalkınma hamlesine dönüştüren Lipton, Türk çayına ilk Yağmur Ormanları Birliği (Rainforest Alliance) sürdürülebilirlik sertifikasını almayı başardı. Lipton’un bölge için yürüttüğü projeler, bir yağmur ormanı olan Doğu Karadeniz’e de Yağmur Ormanları Birliği sertifikasını kazandırmış oldu.

100’den fazla ülkede faaliyet gösteren, dünyanın en saygın çevreci organizasyonlarından biri olan Yağmur Ormanları Birliği, tarımın çevresel etkilerini azaltıyor, toplumsal ve ekonomik fayda sağlayarak 5 milyonu aşkın insanın yaşamına dokunuyor. Bir yağmur ormanı olan Doğu Karadeniz’in doğal yapısını korumayı amaçlayan birlik, gerekli kriterleri iki yılda sağlayan Lipton Pazar fabrikasını sertifikalandırdı. Türkiye, Lipton çayın hem üretilip hem tüketildiği ilk ve tek Yağmur Ormanları Birliği sertifikası alan ülke oldu. Lipton ambalajlarına basılacak “yeşil kurbağa” damgası, Lipton çay üretiminin tüm aşamalarında çevrenin korunduğunun, çiftçi ekonomisine ve sosyal hayata önemli katkı sağladığının kanıtı olacak.

Unilever’in Kasım 2010’da açıkladığı, sürdürülebilir büyüme doğrultusunda on yıllık bir yolculuğa dair kararlılığını içeren Unilever Sürdürülebilir Yaşam Planı hedefleriyle örtüşen Lipton Sürdürülebilir Çay Tarımı Projesi, bu plan doğrultusunda hayata geçirilen en önemli projelerden biri olarak öne çıkıyor.

Bölgesel kalkınma sağladı
2011’in Mayıs ayında Lipton Sürdürülebilir Çay Tarımı vizyonunu “sürdürülebilirliğin çay üretiminin ayrılmaz bir parçası olması ve çay üreticilerinin sürdürülebilirlik hakkında bilinçlenmesi” olarak ortaya koyan Lipton, bu vizyon doğrultusunda bölgede sosyal, ekonomik ve çevresel boyutta birçok proje ve uygulamayı hayata geçirdi. Lipton’un 2011’de açıkladığı en önemli hedeflerinden biri olan üretici eğitimleriyle şimdiye kadar 15 bini aşkın üretici doğru tarım uygulamaları, erozyon kontrolü, atık yönetimi, iş güvenliği, kayıt tutma, doğal hayatı koruma, gübreleme ve budama gibi konularda teorik ve pratik olarak bilgilendirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz