"Yıldız Holding'ten iki yeni 'operasyon'!"

Yıldız Holding’in Ak Gıda’ya ilişkin satış kararından sonra iki farklı operasyonu daha yönettiği ortaya çıktı.

7 MAYIS, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yıldız Holding'ten iki yeni 'operasyon'!
Yıldız Holding’in Ak Gıda’ya ilişkin satış kararından sonra iki farklı operasyonu daha yönettiği ortaya çıktı. Yıldız Holding, 150 yıllık Alman meyve suyu üreticisi Ecker-Granini ile ortak kurduğu şirketin tamamının sahibi oluyor. Yıldız Holding’a bağlı Ülker Golf’de ise kontrol Ice Cream Investment’e geçiyor.

Hürriyet'in haberine göre Yıldız Holding ile Eckes-Granini Group ile 5 yıl önce ortaklığa gitti. Taraflar yüzde 50-50 ortaklıkla Yıldız Granini Meyve Suyu Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kurdu. 45 milyon TL sermayeli bu şirketin yönetiminde Murat Ülker’in yanı sıra Pepsi’nin eski Türkiye Başkanı Jim Nafez Zaza da yer alıyor. Granini markası ile üretim yapan şirket ile ilgili son gelişme Rekabet Kurumu’na (RK) yapılan başvuru sonrası ortaya çıktı.

GRANİNİ’NİN TAMAMINI ALIYOR
Buna göre Yıldız Holding, Yıldız Granini Meyve Suyu Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de bulunan Eckes-Granini Group GMBH ve Eckes-Granini International GMBH’in hisselerinin tamamını alıyor. RK’nın onayı ile birlikte şirketin yüzde yüz hissesi Yıldız Holding’e geçmiş olacak.

ÖZOKUR HİSSESİNİ SATIYOR
Yıldız Holding iştiraki şirketlerden Ülker Golf ile ilgili de devam eden bir sürecin olduğu ortaya çıktı. Daha önce Ülker Golf’un yüzde 25’ini alan Ice Cream Investment BV (ICI) yeni bir hisse alımı daha yapıyor.

Dondurma markası Ülker Golf’ün sahibi Natura Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de, Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Özokur’a ait hisse, Rekabet Kurumu’nun onayı ile birlikte ICI’ya geçecek. Aynı zamanda Murat Ülker’in eniştesi olan Özokur’a ait hissenin ICI’ya geçmesi ile birlikte 65 milyon TL sermayeli Ülker Golf’de kontrol ICI’ye geçmiş olacak. Ülker Golf dondurma pazarına 2003 yılında Bursa’da kurduğu ilk fabrika ile atım attı. Şirketin ürettiği ürünler yurtiçi pazarın yanı sıra 10’u aşkın ülkeye de ihraç ediliyor.

ZEKİ SÖZEN 2001 YILINDA CAPITAL'E NELER SÖYLEMİŞTİ?

Gıda sektörünün duayen isimlerinden olarak kabul edilen Zeki Sözen, Ak Gıda'da 2003 yılına kadar genel müdürlük yaptı.


PAZARDA BİRİNCİLİĞE NASIL YÜKSELMİŞTİ?

2001 yılında Capital ile yaptığı bir söyleşide Sözen, İçim markalı süt ve süt ürünlerinin pazarda birinciliğe yükseldiği dönemi şöyle özetlemişti: "3 ay önce Pınar Süt liderdi. Ancak son 3 aydır birinciliğe yükseldik. Lider iki şirketin payları birbirine çok yakın."


                 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz