Bosch ödülle motive oluyor

Dünyanın önde gelen otomotiv teknolojileri ve dayanıklı tüketim malları şirketi Bosch ödüllere odaklanmaya devam ediyor.

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bosch ödülle motive oluyor


ÖDÜL ŞİRKETE NE KATIYOR?

ETKİNLİK İÇİN ÖNEMLİ
Ödül kazanmak, bir işletmenin hem dışsal hem içsel etkinliği için önemli. Ancak son yıllarda birçok şirket tarafından abartıldığını ve biraz enflasyonist bir eğilimin oluştuğunu düşünmekteyim.
KALICI BAŞARI KRİTERİ
Hangi kategoride olursa olsun bir ödüle talip olunurken, önemli olan, işletmenin başarısını kalıcı kılacak aktivitelerin uygulanması. Aksi takdirde kazanılan sadece bir ödül olup, bunun için harcanan güç ve emek başka yere yönlendirilip başarı sağlanabilecekken israf edilmiş olur.
KAYNAKLAR ETKİN KULLANILMALI
Bu nedenle öncelikle yönetim tarafından yarar-zarar değerlendirmesi yapılması gerekiyor. Böylelikle uygulanan aktivitelerin ödülü kazandıktan sonra da sürdürülmesini ve şirketin başarısına devamlı katkı sağlamasını garanti altına almış oluruz.

Şirket olarak aldığınız ilk ödül neydi?

- Bosch Bursa Dizel fabrikamız, daha 1990'larda iş mükemmelliğini yönetim modeli olarak kullanmaya karar verdi. Burada hedef, mükemmel süreçler sayesinde mükemmel sonuçlar alabilmek ve böylece Bosch Bursa Fabrikası'nın uzun vadeli başarısını garanti altına almaktı. Bunun sonucunda Bosch Bursa Dizel Fabrikası, 2002 yılında Avrupa Kalite Ödülü'nü ve 2003'te de başarısını bir adım ileriye taşıyarak, yine aynı kategoride Avrupa'nın kurumsal mükemmellik konusunda verilen ve alanının en saygın ödülü olan EFQM Kalite Ödülü'nü kazanarak Bosch Grubu organizasyonları içinde bir ilki gerçekleştirdi.

Son yıllarda hangi ödülleri aldınız?
- 2003 yılından bu yana faaliyetlerimizi 'İş Mükemmelliğini Yaşamak - Living Business Excellence' sloganı altında sürdürüyoruz. Bunu yaparken 'sürekli iyileştirme' çalışmalarına devam ediyoruz ve özellikle işletme süreçlerini geliştirmeye büyük önem veriyoruz. Bu anlayışımız çerçevesinde bugüne kadar çeşitli kategorilerde farklı organizasyonlar tarafından ödüllere layık görüldük. 2007 ve 2011 yıllarında KalDer Mükemmellikte Süreklilik Ödülü, 2008'de Ortadoğu Mükemmellik Ödülü, 2009 yılında CRI 1-2 Magnetventil Enjektörü ile Bosch Kalite Ödülü, 2007'de 6 Sigma Onur Ödülü, 2011'de Shainin Mükemmellik Ödülü aldık. Dizel sistemleri işletme alanında karbon emisyon hacmini düşürme, çalışan oryantasyonu ve 2009, 2010, 2011 yıllarında sistematik problem çözme metotları kategorilerinde Business Excellence Examples Award ve birçok ödül daha kazandık.

"HEYECAN VE TUTKUYLA ELDE EDİLEN GÜÇ"

-Şirketin aldığı ödüllerin, çalışan üzerindeki etkisi ne yönde oluyor?
BAŞARININ TEK YOLU

Çalışanlarımız tabii ki ortaya konan başarıdan ve çalıştıkları şirketle gurur duyuyor. Bizim kültürümüzde, çalışanımızın kendisini ailenin bir parçası gibi hissetmesi ve başarıya katkı sağlaması çok önemli. Başarılı olabilmenin tek yolu vardır: Bütün çalışanların aktif olarak sürekli iyileştirme sürecine katılmasını sağlamak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz