Zamanımın tamamı gelecek 10 yılı planlamakla geçiyor

Tofaş’ın CEO’su Kamil Başaran’la otomotivdeki büyük değişimi, değişimin etkilerini ve Tofaş’ın yeni dönem planlarını konuştuk.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Zamanımın tamamı gelecek 10 yılı planlamakla geçiyor
Kamil Başaran, Tofaş’ın kaptan köşkünde 1,5 yılını tamamladı. Bu süre zarfında pek çok önemli gelişmeye imza attı. Avrupa’daki daralmadan daha az etkilenmek için ihracatının büyük bir bölümünü Latin Amerika’ya kaydırdı. Çevre ülkelerdeki potansiyeli değerlendirmeye yönelik adımlar attı. İç pazarda ise yeni modellerle şirketi yeniden ikincilikten liderliğe taşıdı. 10 yıllık uzun vadeli stratejiyle hareket ettiklerini anlatan yönetici, Kuzey Amerika, çevre ülkeler, Rusya ve Afrika’da büyüyeceklerini söylüyor. İç pazarda ise liderliği koruyacaklarını anlatıyor. Bunları da teknolojisi Tofaş’a ait projelerle ilerleyerek gerçekleştireceklerini söylüyor. Tofaş, Türkiye’nin en büyük otomotiv üreticisi. İç pazardaki araçların 4’te 1’ini üretiyor. Toplam üretimin 5’te 1’ini de 80’den fazla ülkeye ihraç ediyor. Geçen yıl, 2 milyar doların üzerinde ihracat yaptı. Bunu da en büyük pazarı Avrupa’daki krize rağmen gerçekleştirdi.

Tofaş’ın bu başarısının arkasındaki en önemli isim kuşkusuz yeni CEO’su Kamil Başaran oldu. Üretimin içinden gelen Başaran, 30 yıldan fazla süredir sektörün içinde. Başaran, öncelikle Avrupa’daki talep daralmasından daha az etkilenmek için Tofaş’ın Avrupa’ya ihracatının büyük bir bölümünü Latin Amerika’ya kaydırdı. Yeni ürün ve pazarlara odaklandı. İç pazarda ise finansmanı kolaylaştırıcı inovatif ürünler geliştirerek Tofaş’ı yeniden ikincilikten liderliğe taşıdı. Tofaş’ın sektördeki pazar payı da 12,3’e yükseldi.

Başaran, önümüzdeki dönemde hedeflerinin Kuzey Amerika pazarı olduğunu söylüyor. “2014’ten itibaren Doblo’yu Kuzey Amerika ve Kanada’ya ihraç etmeye başlayacağız” diyor. Bu konuda da iddialı... 2021’e kadar ABD ve Kanada’ya 175 bin araç satmayı planlıyor. Tofaş’ın CEO’su Kamil Başaran’la otomotivdeki büyük değişimi, değişimin etkilerini ve Tofaş’ın yeni dönem planlarını konuştuk:

Capital: Dünya otomotiv pazarında büyük bir değişim yaşanıyor. Bugün gelinen noktada dünyada nasıl bir oyun oynanıyor?
- Bütün dünyada, otomotiv sektörü büyük baskılar altında. Pazarda kesif bir rekabet var. Geçen yıl, otomotiv sektöründe küresel değişimlerin etkisinin yaşadığı, zorlu rekabet şartlarının hakim olduğu bir dönem oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz