Zamanımın tamamı gelecek 10 yılı planlamakla geçiyor

Tofaş’ın CEO’su Kamil Başaran’la otomotivdeki büyük değişimi, değişimin etkilerini ve Tofaş’ın yeni dönem planlarını konuştuk.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Zamanımın tamamı gelecek 10 yılı planlamakla geçiyor

Capital:  Bu durumda, Türkiye otomotivde rekabet avantajını nasıl sürdürebilir?
- Türkiye, otomotiv sektörü açısından büyük potansiyel oluşturuyor. Kişi başına düşen binek araç sayısı gelişmiş ülkelerin gerisinde. Ancak pazar, vergi baskılarının altında. İç pazarın vergi baskıları altında kalmaması lazım. ÖTV’ler gibi çok hızlı değişimlere uğramaması gerekiyor. Türkiye’nin bu geçiş döneminde akıllı hareket edip otomotiv sektörünü iyi kurgulaması gerekiyor. Önümüzdeki dönemde en önemli gücümüzü AR-GE ve kalifiye iş gücümüz oluşturacak. AR-GE’ye yatırım yaptığınız takdirde dünyayla rekabet edebilirsiniz. Pazarda kalıcı olmak için fikri ve sınai hakları bize ait ürünler geliştirmeliyiz. Aksi takdirde fırsatları kaçırırız. Türkiye’nin rakiplerine göre en önemli avantajlarından biri kalifiye iş gücü. Baktığınızda Türkiye’nin otomotivdeki rekabet gücü de buradan geliyor. Türk otomotiv sektörü olarak beyinsel rekabette diğer ülkelere göre iki adım öne geçiyoruz. Farkı bu şekilde yaratıyoruz.

Capital: Tofaş olarak pazardaki değişim sizi nasıl etkiledi? Sizin öncelikleriniz neler oldu?
- Tofaş olarak son 10 yılda aldığımız en önemli karar “raf ürünü” yapmamak oldu. İlk olarak fikri ve sınai hakları tamamen bize ait olan proje yapmaya Doblo’yla başladık. Bugün ürettiğimiz bütün ürünlerin fikri ve sınai hakları bizde bulunuyor. Raf projesi yapmıyoruz. Dışarıdan hazır proje yapmak yerine ürünlerimizi kendimiz geliştiriyoruz ve bu yolda ilerliyoruz. Önümüzdeki dönemde de teknolojisi kendimize ait projelerle ilerleyeceğiz. Dışarıdan hiçbir proje getirmeyeceğiz. Tüm projelerimizi Türkiye’de geliştireceğiz. Bu konuda iddialıyız. Bunun için AR-GE’ye büyük yatırım yapıyoruz. Bugüne kadarAR-GE’ye 35 milyon Euro tutarında yatırım gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemde ciro içinden AR-GE’ye ayırdığımız yüzde 3’lük tutarı daha da artırmayı planlıyoruz. Bu sayede ürünlerimizi 10 yıl sonraki müşterinin ihtiyaç ve beklentilerine göre kurgulayabiliyoruz.

Capital: Bugün gündeminizde neler var?
- Bugün şirketimizin gündemi, global olduğu kadar geleceğe bakma ihtiyacını doğuruyor. Biz, hiçbir şeye kısa vadeli bakmıyoruz. Yönetim kadromuzun zamanının yarısından fazlası, gelecek 10 yılı planlamakla geçiyor. Hele benim zamanımın tamamını gelecek 10 yılı planlamak alıyor. Bugün itibarıyla Tofaş’ın gelecek 10 yıllık planlarının hepsi hazır.

Capital: Otomotiv üretiminde bütün dünyada Batıdan doğuya bir kayış var. Bu durum Türkiye’yi nasıl etkiliyor ve etkileyecek?
- Otomotivde üretim doğuya kayıyor. Ancak Kuzey Amerika hala yağmur bulutlarını üzerinde taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz