2011 rekor yılı oldu

Hasan Süel, Türkiye ve dünyada telekomünikasyon sektöründe yükselen trendleri ve şirket olarak bu yönde aldıkları aksiyonları anlatıyor

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
2011 rekor yılı oldu


"Rekabette inovasyonla öne çıkacağız"

Sektörünüzde çok çetin bir rekabet ortamı söz konusu... Rekabette önde olmak adına neler yapıyorsunuz?
Günümüzde rekabetin bir numaralı koşulu, kullanıcıların giderek çeşitlenen ihtiyaçlarına efektif şekilde ve farklılaşmış ürün ve hizmetlerle cevap verebilmek... Değişimi doğru şekilde gözlemlemenin önem kazandı ğı bu ortamda, inovasyon kavramı markalara sektörde farklılık yaratabilecekleri, benzerlerinden ayrışabilecekleri pek çok potansiyel alan ve fırsat sunuyor. Biz de inovasyonu kurumsal bir değer olarak benimsiyoruz. Dünya çapında mevcut teknolojileri ve trendleri takip ediyoruz. Ülkemizin ihtiyaçlara uyarlayarak potansiyel fırsat alanlarını değerlendiriyoruz. İnovasyona verdiğimiz değeri, gerek içsel organizasyonumuz gerekse küresel inovasyon merkezimiz Oksijen AR-GE üzerinden gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerle gösteriyoruz. Gerek ticari gerekse kurumsal sorumluluğumuzun bir parçası olarak, AR-GE yatırımlarımızı önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz. Böylelikle Türkiye'nin fikir ekonomisine dönüşme sürecine katkı sağlamaya devam edeceğiz.

Numara taşınmada son rakamlarınızı alabilir miyiz?
Son çeyrek rakamlarımız, pazarlamada müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımımızın sonuçlarını verimli şekilde aldığımızı gösteriyor. Öyle ki son çeyreğimizde 'en fazla tavsiye edilen operatör' olma unvanı mızı koruduk ve bunu kârlı lığa da pozitif olarak yansıttık. Numara taşımanın başladığı Kasım 2008 tarihinden bu yana numara taşı mada en çok tercih edilen operatör unvanımızı koruduk. Müşteri sayımız 17, 8 milyona yükseldi. 2012 yılında da abonelerimizi en kaliteli ürün ve hizmetlerle en avantajlı koşullarda buluşturmak üzere çalışmaya devam edeceğiz.

2012 yılında sektöre ne gibi yenilikler getireceksiniz?
Vodafone Türkiye olarak 2011 yılını 'Veri Yılı' ilan ederek Türkiye'deki herkesi internetle eşit koşullarda ve en uygun maliyetlerle buluşturmak üzere çalışmalarımızı hızlandırdık. Bu çerçevede bugüne kadar Türkiye'de pek çok ilki piyasaya sunduk. Global bilgi birikimimizden faydalanarak kullanıcılarımızı dünya çapında ileri teknolojilerle, Türkiye'nin ilk operatör markalı akıllıtelefonlarıyla ve avantajlı mobil internet hizmetleriyle buluşturduk. Önümüzdeki günlerde, bu stratejimizin önemli bir hamlesi olarak Türkiye'nin ilk operatör markalı tabletini müşterilerimizin beğenisine sunmaya hazırlanıyoruz. 'Süper İnternet' stratejimiz paralelinde, Türkiye'deki herkesin bilgiye erişimini sağlamak üzere çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Dünyada ve Türkiye'de telekom sektörünün 2012 yılında ne kadar büyümesini bekliyorsunuz?
- Bugün global ölçekte en önemli değişim, dünya ekonomilerinde güç dengelerinin Batı'dan Doğu'ya doğru kayması... Çin, Hindistan, Rusya ve Brezilya gibi gelişmekte olan pazarların giderek daha önemli bir konuma sahip olduğu, zenginliğin el değiştirdiği bu ortamda, dünyanın sosyo-ekonomik yapısı yeniden şekilleniyor. Bu yeni düzende, dünyada gelecek vaat eden pazarlar arasında 3. sıraya yükselen Türkiye ekonomisinin, bölgedeki pek çok ülke için iyi bir örnek teşkil edeceğine inanıyorum. Ülkemizin en dinamik ve hızlı büyüyen sektörlerinden biri olan telekomun, 2012 yılında da büyümeye olumlu etkilerini göreceğimize inanıyoruz. Ayrıca dünya çapında artan evrensel veri erişimi ile şekillenen 'bağlantılı' dünyaya, 'Y' jenerasyonu dediğimiz internet neslinin hakim olacağını ve sektörün yeni normalinin ses yerine veri kullanımı olacağını söyleyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz