2011 rekor yılı oldu

Hasan Süel, Türkiye ve dünyada telekomünikasyon sektöründe yükselen trendleri ve şirket olarak bu yönde aldıkları aksiyonları anlatıyor

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
2011 rekor yılı oldu

Dünya çapında mobil eğitim alanında sahip olduğumuz bilgi birikimini 3G alanındaki uzmanlığımızlabirleştiriyor, bu vesileyle Fatih Projesi'nin çok daha geniş kitlelere ulaşmasına, mobil iletişim teknolojileri aracılığıyla Türkiye'deki eğitim sisteminin iyileştirilmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Projenin eğitim sistemi için gerçek anlamda fayda sağlayabilmesi için 3G'nin sunduğu olanaklardan mutlaka yararlanılması gerektiğini düşünüyoruz. 3G, bugün geldiği noktada bireylere ve kurumlara her alanda yepyeni verimlilik araçları sunarken, teknolojinin demokratikleşmesi ve herkes tarafından erişilebilir olması konusunda önemli rol üstleniyor. Dolayısıyla Fatih Projesi'nin tam merkezinde konumlanan 'etkileşimli bilgi alışverişi' kavramının pratik anlamda hayata geçirilmesi adına 3G'nin bir olmazsa olmaz olduğuna inanıyoruz. 3G'nin sunduğu olanaklar sayesinde öğrenciler bilgiye sadece okuldan değil, bulundukları her yerden ulaşabilecek. Evde, toplu taşıma araçlarında, duraklarda, açıkhavada, yani nerede olurlarsa olsunlar eğitimlerine devam edebilecekler. Biz de Vodafone Grubu'nun mobil eğitim alanında sahip olduğu bilgi birikimini Türkiye'ye aktararak, eğitim sistemimizi dünya çapında bu alanda uygulanan teknolojilerle zenginleştirmeyi hedefliyoruz. Dolayısıyla gerek global bilgi birikimimiz, gerekse Türkiye'de sürekli yatırımlarla geliştirdiğimiz 3G altyapımız ile bu projeye önemli faydalar sağlayacağımıza inanıyoruz.   

"Sosyal sorumluluk projelerine devam"
3 Mİlyon kişiye dokunduk
Sosyal yatırımlarımız aracılığıyla yarattığımız toplumsal değerler bütününün, en az ticari performansı mız kadar önemli olduğuna inanıyoruz. Mayıs 2007'de kurulan Türkiye Vodafone Vakfı, şu ana kadar 3 milyon insanın hayatına dokunmuş bulunuyor. Türkiye Vodafone Vakfı olarak, teknoloji eğitimi, okul öncesi eğitim, kültür ve sanat aracılığıyla engelli bireylerin yaşama dahil edilmesi gibi konulara ağırlık veriyoruz. Türkiye'nin sosyal ihtiyaç haritası doğrultusunda toplumun tüm kesimleri için değer yaratmak üzere çalışıyoruz.
İlk adımda 75 bin anne-çocuk Milli Eğitim
Bakanlığı ve Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) işbirliğiyle İlk Adım Projesi gerçekleştirdik. Projede 29 ilde 420 anasınıfı oluşturuldu. 53 bin anne-çocuk ve eğitmene ulaşı ldı. Bu eğitim yı lı sonunda ise rakam 53 il, 545 anası nıfı ve 75 bin anne-çocuk ve eğitmen olacak. UNDP ve Alternatif Yaşam Derneği işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz Düşler Akademisi Projesi de engelli bireylerin kültür ve sanat aracı lığıyla toplumsal hayata aktif katılımının örneğini sunuyor. Düşler Akademisi atölyelerinde engelli gençlerimize, kronik hastalık gruplarına, yoksul gençlerimize vokal, ritim, dans, film, fotoğraf, enstrüman, resim, tasarım atölyeleri ücretsiz olarak sunuluyor. 620'den fazla mezun veren Akademi'de şu an 200'den fazla öğrenci eğitim görüyor.
E-dönüşüme destek
Odaklandığımız bir diğer alan da e-dönüşüm. Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak Projesi ile Türkiye'de e-dönüşüm sürecini hızlandırmayı ve Türk gençlerinin katılımını hedefliyoruz. 2007'de başlayan projeyle 1 milyon kullanıcıyı bilgisayar okuryazarı yaptık. Aynı amaçla "sosyal iş modelleri" yaratmayı da önemsiyoruz. Örneğin Vodafone Çiftçi Kulübü Projesi ile çiftçilerin hayatını kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Çiftçilerimize ekonomik mobil iletişim tarifeleri sunuyor, ucuz ve dayanı klı cep telefonu kampanyaları yapıyoruz. "Teknolojide Kadın Hareketi" projesinde KAGİDER ve Türkiye Bilişim Vakfı ile mobil iletişimin gücüyle kadınların sosyal ve ekonomik yaşama katı lımını sağlamak amacıyla hayata geçirdiğimiz "mWomen Programı"nın Türkiye ayağını oluşturuyor. Ayrıca 2009 yılından bu yana "Yeşil Teknoloji Programı"nı yürütüyoruz. Bu program ile faaliyetlerimizden kaynaklanan sera gazlarının salımını azaltık ve yıllık 10 bin apartman dairesinin elektrik tüketimine eşit enerji tasarrufu sağladık. Bu rakam 10.5 milyon TL'lik tasarruf anlamına geliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz