3G’nin Rakibi

Pontus Bergdahl / Columbitech Şirket Başkanı There Generation (3G), telekom sektörünün yeni yıldızı... Son yıllarda bütün dünyada rüzgar gibi esiyor. Şirketler, lisans bedeli olarak milyarlarca d...

1.05.2001 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Pontus Bergdahl / Columbitech Şirket Başkanı

There Generation (3G), telekom sektörünün yeni yıldızı... Son yıllarda bütün dünyada rüzgar gibi esiyor. Şirketler, lisans bedeli olarak milyarlarca dolar ödüyor, geleceğin teknolojisine büyük yatırımlar yapıyor. İşte bu ortamda İsveçli Columbitech şirketi, müthiş bir ürün geliştirdiğini, 3G’ye rakip yarattığını açıkladı. Şirketin başkanı Pontus Bergdahl, geliştirdikleri yazılım sayesinde, mevcut altyapı kullanılarak yüksek hızda mobil iletişim sağlanabileceğini söylüyor. Bergdahl, “Bu teknoloji, bir çok alanda 3G’ye rakip olacak, daha hızlı iletişim sağlayacak” diyor.

Telekomünikasyon endüstrisinde son 20 yılda baş döndürücü gelişmeler yaşandı. İnsanların telefon görüşmesi yapmak için postanelerde sıra beklediği günler hala belleklerimizde. Bugün çevremize baktığımızda ise hemen hemen herkesin cep telefonuna ve internet bağlantısına sahip olduğunu görüyoruz. Telekomünikasyon endüstrisinin bugünkü gündeminde ise yeni nesil mobil iletişim teknolojileri var. Mobil iletişim teknolojileri denilince mobil cihazlarla (cep telefonu, dizüstü bilgisayarlar, avuçiçi bilgisayarlar….) kurulan her türlü iletişim anlaşılıyor. Yeni nesil mobil sistemlerin yıldızı ise 3G teknolojisi.

Gelecekte insanlar 3G sayesinde çok büyük dosyaları, verileri mobil cihazlarla gönderip alabilecek. Ancak, bugün tüm dünyada 3G teknolojisi yeniden sorgulanmaya başlandı. Birçok Avrupa ülkesinde operatörler 3G teknolojisinin sadece lisans bedelleri için milyarlarca dolar ödeyecek.

Bundan sonra şirketlerin yine milyarlarca dolar tutarında altyapı harcamaları yapmaları gerekecek. Bu nedenle telekomünikasyon sektöründe birçok şirket, 3G’ye alternatif olacak teknolojiler üzerinde çalışıyor. Bunlardan birisi de İsveçli Columbitech şirketi. Şirket, mevcut telekomünikasyon altyapısını kullanarak mobil cihazlar üzerinden yüksek veri iletimine olanak sağlayacak yazılımlar geliştiriyor.

Şirket Almanya’daki son CEBIT Fuarı’nda gerçekleştirdiği tanıtımla büyük sükse yaptı. Şirketin başkanı Pontus Bergdahl, geliştirdikleri ürün ve 3G teknolojisi ile ilgili olarak Capital’in sorularını yanıtladı:  

Yeni bir teknoloji geliştirdiniz. Bu projenin başlangıcında amacınız neydi?

Sanırım ilk önce şirketimizin tarihinden kısaca bahsetmeliyim. Bu ürünü nasıl geliştirdiğimiz konusunda fikir verecektir. Şu an şirkette toplam 26 kişi çalışıyor. Şirketin beş kurucusu bulunuyor.

Benim dışımdaki dört kişi bundan yedi yıl öncesine kadar Ericsson şirketinde kablosuz iletişim teknolojisi konusunda çalışıyordu. İki yıl önce kendi işlerini kurma fırsatı bulunduğunu gördüler. Çünkü, bu dönemde güvenli, kablosuz iletişim teknolojisine büyük ilgi vardı. Bu insanlar benim kurucu ortaklarımdır. Ben bu insanlarla geçtiğimiz yıl tanıştım ve birlikte çalışmaya başladık. Amacımız, kendi alanında lider olabilecek bir şirket kurmaktı.

Hangi alanlarda çalışıyorsunuz. Sadece yazılım mı geliştiriyorsunuz?

Danışmanlık veya başka bir hizmet vermiyoruz. Biz yazılım şirketiyiz ve sadece tek bir alana odaklanıyoruz. Biz ofis dışında çalışan profesyonellere yönelik yazılım geliştiriyoruz. Bunlar satışçılar veya servis alanında çalışan insanlar olabilir.

Yazılımımız, bu insanların kablosuz cihazlarla, ofislerindeki network’te bulunan bilgilere ulaşmalarını sağlıyor. Ürünümüz son kullanıcıya yönelik değil. Örneğin, ofis dışında dizüstü bilgisayarıyla çalışan bir satışçının, ofisteki bilgisayarında veya şirketin network’ünde arama yapması, bazı dosyalara ulaşması gerekebilir. Bu işlemin güvenli ve hızlı olması gerekir. Bizim ürünümüz buna olanak tanıyacaktır.

Eğer ofislerinde kablosuz “LAN-Local Area Network (Belirli bir alanda iletişim sağlayan network altyapısı)” varsa, yazılımımızı ofislerinde de kullanmaya devam edeceklerdir.

Ürününüzün kullanılabilmesi için nasıl bir altyapı gerekiyor?

Columbitech şirketi ofis dışında mobil cihazlarla çalışan profesyoneller için teknoloji geliştiriyor. İki yazılımın kullanılması gerekiyor. Birincisi mobil cihaza, ikincisi ise şirketin kurumsal network’üne yükleniyor.

Ürününüzün kullanılabilmesi için, bu yazılımlar dışında başka bir teknolojiye ihtiyaç var mı?

Şirketlerin internete bağlı olması ve bizim yazılımımızı cihazlarına kurmaları yeterli olacaktır. Sistemin çalışması için yeni bir network’ün kurulmasına gerek yoktur. Mevcut network yeterli olacaktır.

Ürününüz bir veri iletiminin hızını ne kadar artıracaktır?

Yazılımımız, gönderilen verinin büyüklüğünü azaltarak performansı artırıyor. Örneğin indirmek istediğiniz çok büyük bir dosya var. Bu dosya resim ve grafikler içerebilir. Yazılım sayesinde bu dosyanın büyüklüğü azaltılıyor.

Performans indirmek istediğiniz dosyasının yapısına göre değişiyor. Ama ortalama olarak bir dosyanın büyüklüğünü yüzde 30 azaltabiliyoruz. Bu hızın yüzde 30’dan fazla artması anlamına geliyor. Bu, ofis dışında çalışan insanlar için çok şey ifade ediyor.

Yazılımınızı denediniz mi? Piyasaya ne zaman çıkarmayı planlıyorsunuz?

Şu an için piyasada bulunmuyor. Almanya’daki CEBIT Fuarı’nda bir sunum yaptık. Yine Las Vegas’taki telekomünikasyon konferansında da ürünümüzü tanıttık. 

Yazılımımız farklı network’lerde kesintisiz olarak çalışabiliyor. Örneğin GSM altyapısının bulunduğu bir bölgede dosya indirmeye başladınız. Daha sonra GPRS altyapısı bulunan bir bölgeye geçtiğinizde işleminiz kesintisiz olarak devam ediyor. Yeniden internete bağlanmanız gerekmiyor. Böylece vakit kaybetmiyorsunuz.

Yine ofisinizde başladığınız bir işleme dışarıda da güvenli bir şekilde kesintisiz olarak devam edebiliyorsunuz. Bu nedenlerden dolayı gazeteciler teknolojimizi “3G Killer” (3G Katili) olarak nitelendiriyorlar. Ürünü kullanmak için bilgisayarınızda farklı kartların bulunması gerekiyor. Gelecekte dizüstü bilgisayarlarda hem kablosuz LAN hem de diğer kartlar bulunacak.

Ürününüz 3G teknolojisine alternatif olarak gösteriliyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Evet bazı insanlar bu tarz yaklaşımlarda bulunuyor. Burada öncelikle açıklamam gereken bazı noktalar var. 3G, iddia edildiği kadar yüksek performans sağlayan bir teknoloji değil. Buna karşın çok yüksek altyapı yatırımları yapılması gerekiyor.

Ben ürünümüzün 3G’ye tamamen alternatif olacağını iddia etmiyorum.
Teknolojimizin 3G’nin yerini alacağını söylemiyorum. Bu teknoloji 3G ile de kullanılabilir. Ancak, ben teknolojimizin yaygın şekilde 3G’nin yerine kullanılacağına inanıyorum. İnsanlar bu sistemi 3G’den daha ucuz ve hızlı bulacaklardır.

Bizim yazılımımız sayesinde ofisinizden çıkıp, başka bir kablosuz LAN’in bulunduğu yere gidene kadar network’ten çıkmanız gerekmeyecek. Ofiste başladığınız işlemlere kesintisiz olarak devam edebileceksiniz.

Ben 3G’nin öleceğini iddia etmiyorum. Ancak, yazılımımız sayesinde insanların yüksek veri hızı için 3G teknolojisini beklemeleri gerekmeyecek. 3G’ye en iyi alternatif GPRS artı kablosuz LAN artı bu network’ler arasında düzgün geçiş yapılmasını sağlayacak bir ürün olacaktır. İşte biz bu düzgün bağlantıyı sağlıyoruz.

Operatörler 3G’ye çok fazla para yatırdılar. Sizin teknolojinizin verimli bir şekilde kullanılabilmesi için operatörlerin bazı servisleri sunması gerekiyor. Bu durumda operatörler bu servisleri sunarlar mı?

Bence birçok operatör bizi rakip olarak görmeyecektir. Bence gerekli servisleri sunacaklardır. Bunun için İsveç’teki mobil operatörlerden Telia’yı örnek olarak verebilirim. Telia, ticari ve kablosuz LAN servisleri sunuyor. Ticari kablosuz LAN ve GPRS’i birleştiren servisleri sunmakta çok istekli davranıyor. 3G alanında faaliyet planlayan operatörlerin dahi kablosuz LAN’a ekstra bir gelir kaynağı olarak yaklaştığını görüyoruz.

Bunlara ilave olarak bağımsız kablosuz LAN operatörleri de var. Örneğin Amerika’da Mobilstar bulunuyor. Avrupa’ya da benzer network’lerin geleceğini tahmin ediyorum. Daha sonra bu servisler GPRS ile birleştirilebilir. Şunu özellikle belirtmek istiyorum. Biz asla operatör olmayacağız. Biz sadece bir yazılım şirketiyiz ve insanlara yazılım satacağız.

Bu ürünün fiyatı ne kadar olacak?

Daha ürünün fiyatını belirlemedik. Önümüzdeki aylarda fiyatı belirleyeceğiz. Ürünün pahalılığı veya ucuzluğu, elbette ne beklediğinize göre değişir. Fikir vermesi açısından, bir şirkete maliyeti, kablolu “VPN-Virtual Private Networks (Normal bilgisayarların internete bağlanabilmesi için ana bilgisayarla bağlantı oluşturulmasını sağlayan teknoloji) yazılımı satın almakla aynı olacak. Birçok şirket çalışanların bilgisayarlarına ofis dışından girmesini sağlamak için bu yazılımları kullanıyor. Böylece evden şirketinizin network’üne ulaşabiliyorsunuz.

Ancak, ürünün fiyatıyla ilgili olarak şunu belirtmek istiyorum: Ürünün maliyeti hiçbir şirketin IT (bilişim teknolojileri) bölümüne pahalı görünmeyecektir. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Ürününüz tam olarak ne zaman piyasaya çıkacak?

İlk önce beta testleri (Ürünü müşterilerin denemesine imkan vererek gerçekleştirilen son testler) yapmamız gerekiyor. Türkiye’den de bu testlere katılımcı görmekten mutluluk duyacağız. Bu testler haziran ayında başlıyor. Ürün ticari şekilde sanırım eylül ayından itibaren satılmaya başlayacak.

Nasıl bir iş modeli uygulamayı planlıyorsunuz?

Biz şu an İsveç’te küçük bir şirketiz. Şirketlere nasıl ulaşacağımız önemli bir sorun. Üç tip stratejik ortaklık gerçekleştireceğiz. Birincisi kablosuz LAN sistemleri üreticileriyle olacak. Cisco, Nortel, Motorola, Ericsson ve Nokia gibi şirketlerle ortaklığa gitmeyi hedefliyoruz.

İkinci tip ortaklığı kablosuz network operatörleriyle gerçekleştirmek istiyoruz. Örneğin Turkcell… Veya başka tip kablosuz servis sağlayıcılarla ortaklığa gitmeyi planlıyoruz. Bu operatörler bizim yazılımımızı kullanarak farklı servisler sunabilecek. 

Yazılımımız servislerinin bir parçası olacak. Örneğin Turkcell, Türkiye’de bir firmaya giderek kablosuz VPN servisi sunmayı teklif edecek. Turkcell, şirketin bu teknolojiyi kurmasına yardım edecek. Ve firmanın bu teknolojiyi GPRS ile birlikte kullanmasını sağlayacak.

Üçüncü tip ortaklığı ise kablosuz ortama uygun kurumsal yazılım satan şirketlerle kurmak istiyoruz. Örneğin, bu şirket cep bilgisayarına uygun e-posta yazılımı üretiyor olabilir. Biz bu cihazlarla kurumsal server (ana bilgisayar) arasında güvenli bağlantı sunabiliriz.

Ürününüzde daha fazla geliştirmeyi planladığınız noktalar var mı?

Her VPN ürününde olduğu gibi bizim ürünümüzde de geliştirmemiz gereken noktalar var.  Belki bu programın kullanıcılara dağıtımında zorluklar olabilir. Çünkü yazılımı hem network’e hem de mobil cihazlara yüklemeniz gerekiyor. Bu her VPN yazılımında görülen bir zorluktur.

“HIZ KULLANILAN ALTYAPIYA BAĞLI”

Teknolojiniz sayesinde hangi hızda veri iletimi gerçekleştirilebiliyor?

Bu, hangi tür kablosuz iletişim altyapısı kullanıldığına göre değişiyor. Yazılımımız tüm kablosuz network’lerde kullanılabilir. Örneğin; GSM, GPRS, UMTS, Wireless LAN… Hız, aynı zamanda mobil cihazlardaki parçalara göre de değişiyor. Örneğin, tipik bir mobil cihaz kullanıcısı iki karta ihtiyaç duyacaktır. Bunlardan birisi kablosuz LAN (kablosuz LAN), diğeri ise GSM veya GPRS kartı olacaktır. Eğer ofisinizdeyseniz ve ofisinizde kablosuz LAN bağlantısı bulunuyorsa, 7 Megabits/sn gibi çok yüksek hızlara ulaşabilirsiniz.

Eğer Bluetooth (belirli bir bölgedeki cihazlar arasında iletişim kurulmasını sağlayan teknoloji) kartınız varsa, 700 Kilobits/sn hız elde edebilirsiniz. GPRS kartı ile 10 ile 20 Kilobits/sn gibi bir hız yakalayabilirsiniz. UMTS’de bu hız 100 Kilobits/sn olacaktır.

Ama şu noktayı vurgulamak istiyorum: Biz network’leri hızlandırmıyoruz. Bunu yapamayız. Biz ihtiyaç duyulan veriyi küçülterek daha hızlı bir veri iletimi sağlıyoruz. Grafikleri ve resimleri sıkıştırıyoruz. Değişik network’ler için verinin paket büyüklüğünü optimal hale getiriyoruz. Örneğin arabanızla eve gitmek istiyorsunuz. Arabanızın daha hızlı gitmesini sağlayamazsınız ama yolu kısaltabilirsiniz. Sonuçta daha kısa zamanda evinize ulaşırsınız.

“3G’Yİ YENİDEN DÜŞÜNMELİYİZ

Columbitech şirketi kurucularından Pontus Bergdalh 3G teknolojisi üzerinde yeniden düşünülmesi gerektiğini iddia ediyor. Bergdahl 3G ile ilgili olarak şunları söylüyor:

“İsveç ve Avrupa için 3G üzerinde yeniden düşünmemiz gerekiyor. Öncelikle, 3G çok pahalı bir teknoloji ve iddia edildiği kadar da yüksek veri hızı sağlamıyor. 3G’nin 1 Megabit hız sağlayacağı iddia ediliyor. Ama bu teoride geçerlidir. Pratikte 3G’nin sağlayacağı hız 100 kilobit/sn’dir. 1 Megabit baz istasyonuna çok yakın uzaklıkta, tek kullanıcının olduğu durumlar için geçerlidir. Yani mükemmel koşulların geçerli olması gerekiyor.

Biraz önce belirttiğim gibi 3G çok pahalı altyapı yatırımları gerektiriyor. 3G’nin sadece lisans hakları için milyarlarca dolar ödendi. İngiltere ve Almanya’da bunu gördük. İnsanlar bu nedenlerle 3G’yi sorgulamaya başladılar. Acaba daha ucuz, alternatif çözümler bulunabilir mi sorusunu sormaya başladılar. Evet GPRS belki daha yavaş bir teknoloji ama her yerde bulunuyor. Bunun için eski baz istasyonları kullanılabiliyor. Bu da maliyeti oldukça düşürüyor. “

 

 

 

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz