Aranan Pozisyon

Kriz, bankacılıktan sonra en çok IT sektörünü vurdu. Çok sayıda yönetici işsiz kaldı. Üstelik devam eden durgunluk nedeniyle insan kaynakları cephesinde büyük bir hareketlilik de yaşanmıyor. Bu tab...

1.03.2002 02:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Kriz, bankacılıktan sonra en çok IT sektörünü vurdu. Çok sayıda yönetici işsiz kaldı. Üstelik devam eden durgunluk nedeniyle insan kaynakları cephesinde büyük bir hareketlilik de yaşanmıyor. Bu tablonun olumsuz yönü... Daha olumlu tarafında ise IT şirketlerinde başlayan yeni hareketlilik var. Sektörün önde gelenlerinin arayışları başladı. Ayrıca geleceğe yönelik mesajlar da öne çıkıyor.

Türkiye, 2001 yılında yaşadığı ekonomik kriz sırasında, geçmiş dönemlerden farklı bir işsizlik ordusu ile karşı karşıya kaldı. Geçmiş yıllardaki krizlerde de şirketler işten çıkarma yoluna gider, çok sayıda insan işini kaybederdi. Ancak, bu kez, yönetici kademelerinden de çok sayıda işsiz yaratıldı. Başta orta kademeler olmak üzere, 1 milyonu bulan işsiz sayısına, çok sayıda yönetici ya da yönetici adayı da katıldı.

Ekonomide beklenen canlılığın henüz tam anlamıyla başlamaması, bu kitleyi bir miktar umutsuzluğa itiyor. Bankacılık, IT, medya, telekom gibi sektörlerden çok sayıda işsiz, iş dünyasında yeni bir “işe alım” dalgasının gelmesini bekliyor. Ancak, ekonomideki canlılığın gerçek anlamda kendini hissettirmesi yılın ikinci yarısını bulacak gibi...

Buna rağmen nitelikli, kendini yetiştirmiş, geleceğin mesleklerine hazırlanmış yönetici ya da yönetici adaylarına iş fırsatları da yok değil... İnternet, bilgisayar, yazılım, telekom, danışmanlık gibi alanları kapsayan IT sektöründe, bunu görmek mümkün. Hürriyet İnsan Kaynakları Gazetesi’nin yanı sıra, insan kaynakları şirketleri ile “headhunter”lar da aynı tabloyu destekliyor. Üstelik bu tablodan yakın geleceğe yönelik mesajlar da çıkıyor.

IT’nin eleman talebi

DIGITAL, IT dünyasındaki eleman talebini ve yükselen “pozisyonları” ortaya koymak için, sektörün önde gelen şirketleri arasında bir araştırma yaptı. Bu özel çalışmada, son dönemde ihtiyaç duyulan pozisyonların yanı sıra, gelecekte öne çıkacak, “yıldızı parlayacak” “işler” de ortaya çıkarıldı. Araştırmanın sonuçlarını bu sayfadaki tablolarda görüyorsunuz. Ancak, IT sektörünün devlerinin İK yöneticilerinin bakışı da çok önemli. Onların yorumu, yeni iş fırsatları peşinde olan yönetici ve yönetici adayları için hayati mesajlar içeriyor.

Andersen İnsan Kaynakları Müdürü Burak Argun, ortaya çıkan tabloyu değerlendirirken şunları söylüyor:

“IT sektöründe son dönemde ağırlıklı olarak yazılım, sistem geliştirme ve ağ sistemleri konusunda uzman düzeyinde personel aranıyor. Şubat krizinin ardından neredeyse yaprak kımıldamayan ve bankacılık ile birlikte en çok daralan sektörlerden biri olan IT’de, hemen hemen hemen hiç yönetici düzeyinde personel aranmadığı görülmektedir. En çok aranan pozisyonlar ise yazılım, sistem geliştirme ve ağ sistemleri uzmanlarıdır.”

İhtiyaçlar yönlendiriyor

IT sektöründeki yeni eleman ve yönetici talebini, müşterilerden gelen ihtiyacın belirlediğine dikkat çekiliyor. Hewlett Packard Genel Müdür Yardımcısı Işık Deliorman, “Müşteriler, teknoloji şirketlerine, altyapılarını geliştirme, elektronik iş modelleri oluşturma, anahtar teslim çözümler, dış kaynak kullanımı (outsourcing) hizmetleri, yeni işbirlikleri geliştirme, belli hizmet ya da çözümleri kendileri geliştirme yerine dışarıdan alma gibi taleplerle geliyor” diyerek bu gelişmeye dikkat çekiyor. Deliorman’a göre, teknoloji firmaları da kendilerini, müşterilerini yeni ekonomiye taşıyacak ürün, hizmet ve çözümleri sunmak üzere konumlandırıyor. Bu da yeni alınacak eleman ve yönetici profilini doğrudan etkiliyor.

Deliorman, yeni dönemde öne çıkacak ve insan kaynaklarını etkileyecek hizmetlerden bazılarını da şöyle sıralıyor:”  Servis ve danışmanlık hizmetleri, yeni ekonominin gereksinimi olan donanım, yazılım, depolama, iletişim altyapısı, internet güvenliği çözümleri, çağrı merkezleri, müşteri ilişkileri yönetimi, elektronik iş, outsourcing ve e-öğrenim”.

Yıldızı parlayacaklara dikkat

Merlin Bilgisayar Pazarlama Müdürü Pelin Rua Armutlu, yakın gelecekte proje bazında serbest çalışma konseptinin öne çıkacağını vurguluyor. Armutlu, “ Bu nedenle proje yönetimi, internet, mobil iletişimi konusunda uzmanlaşmış kişilerin önem kazanacağı kanaatindeyim” diyor.

Teknoloji Holding Yönetim Kurulu Başkanı Emin Hitay ise “outsourcing” dalgasına dikkat çekiyor ve bu alandaki gelişmenin insan kaynaklarını da etkileyeceğini söylüyor. Hitay şöyle devam ediyor: “Dış kaynak kullanımı (Outsourcing), bu şirketlerde başka alanlara da sıçrayacak ve yakında çok değişik hizmetler veren firmaların ortaya çıktığını göreceğiz. Doğal olarak gereken insan gücü de bu yönde olacaktır.”

Netron Genel Müdürü Önder Eker ise “Bilişim sektöründe uzmanlaşmış ve uzmanlığını uluslar arası geçerlilikte sertifikasyonlarla kanıtlamış profesyonellere ihtiyaç var” diyor. Eker, ihtiyaç duyulan pozisyonları da şöyle sıralıyor: “Özellikle network uzmanları, bilişim sistemleri uzmanları, yazılım geliştirme uzmanları, sektörde aranan, gelecekte de aranacak olan ve zamanla daha da değerlenecek olan profesyoneller olacaktır.”

   


 
 

 

 
 

 
 
 

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz