Avrupalı Teknolojiler

Dünya devi Microsoft, geleceğe yön veren teknolojilerini sadece Silikon Vadisi’nde geliştirmiyor. İngiltere’deki Microsoft Research Cambridge, bu üslerden biri... 14 değişik ülkeden, 65 araştırmacı...

1.06.2002 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Dünya devi Microsoft, geleceğe yön veren teknolojilerini sadece Silikon Vadisi’nde geliştirmiyor. İngiltere’deki Microsoft Research Cambridge, bu üslerden biri... 14 değişik ülkeden, 65 araştırmacının çalıştığı merkezde, yarının dünyasına yön verecek yenilikler üzerinde çalışılıyor. Bazıları yakında uygulamaya geçecek teknolojiler, tüketicilerin yanı sıra, programcıların da hayatını kolaylaştıracak. Merkezin başkanı Profesör Roger Needham, yeni dönemde nanoteknolojiler üzerine odaklanacaklarına dikkat çekiyor.

 

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi Microsoft’un, çok önem verdiği ve 5 milyar dolar fon ayırdığı araştırma-geliştirme faaliyetlerinin önemli bir bölümü Avrupa’da gerçekleştiriliyor.

 

Avrupa’daki araştırmalar beş ayrı merkezden yürütülüyor. Bunlardan biri de İngiltere’nin en Cambridge Üniversitesi’nin kampusünde bulunan Microsoft Cambridge Research. 1997 yılında küçük bir ekiple kurulan merkezde, bugün 14 ayrı ülkeden 65 araştırmacı çalışıyor. Merkezin kurucusu ve başkanı ise dünyanın önde gelen güvenlik uzmanlarından Prof. Roger Needham...

 

Mart 2002’de beşinci kuruluş yıldönümünü kutlayan Microsoft Cambridge Research, bu vesileyle geliştirilen yeni teknolojileri de tanıttı. Bu teknolojiler arasında önümüzdeki dönem dijital hayatı kolaylaştıracak çok çeşitli ürün ve çözümler yer alıyor. Önümüzdeki yıllarda teknolojinin gideceği yön doğrultusunda geliştirilen yeni teknolojiler,  bilgisayarların daha kolay ve daha anlaşılır olarak kullanılmasını hedefliyor. Örneğin MSR Cambridge’de geliştirilen teknolojilerden biri, akıllı bilgisayar ağları kurmaya yönelik çözümler sunuyor. Bu teknoloji ile bugün son derece karmaşık hale gelen internet üzerindeki veri trafiğinin önümüzdeki dönem çok daha akışkan olması hedefleniyor.

 

“Smartview”

 

Microsoft Cambridge’de geliştirilen bir başka teknoloji de, çok yakında avuçiçi bilgisayarlarda kullanılmaya başlanacak olan “Smartview”  adlı ürün... Araştırma merkezinin beş yıllık çalışmasının ürünlerinden biri olan bu yeni teknoloji, masaüstü bilgisayarların büyük ekranlarında görüntülenmek üzere tasarlanmış internet sitesi sayfalarının, avuçiçi bilgisayarların küçük ekranlarına sığmasını sağlıyor.

 

Şu anda avuçiçi bilgisayarlarda kullanılan teknoloji web sayfalarını sütunlara ayırıyor. Kullanıcı sayfanın tamamını bir kerede göremiyor ve siteyi kullanmakta zorluk çekiyor. MSR Cambridge’in geliştirdiği Smartview ile tüm sayfa bir bütün halinde tek ekranda görülebiliyor. Bu sayede site üzerinde çok daha kolay işlem yapılabiliyor. Bugün kullanıcılar avuçiçi bilgisayarlarda olduğu gibi, cep telefonlarından interneti kullanırken de aynı sorunu yaşıyorlar. Cambridge araştırmacıları halen, Smartview teknolojisinin bir sonraki aşamada cep telefonlarına da uygulanabilmesi için çalışıyorlar.

 

Fotoğraf ve video sihirbazları

 

Cambridge’de geliştirilen yeni teknolojiler arasında amatör kullanıcıları da heyecanlandıracak teknolojiler var. “Jetstream”, “Patchwork”, “Clipping Video” ve “Sparse-Bayers” adlı teknolojiler, bunlardan birkaçı... Bu teknolojiler sayesinde her çeşit kullanıcı, hiçbir özel beceriye gereksinim duymadan fotoğraf ve video görüntüleriyle son derece kolay işlem yapabilecekler. Örneğin sevgilinizle çıktığınız bir tatilde fotoğraf çektirdiniz. Sonuç mükemmel, bir tek şey dışında... Fotoğrafı çeken, fonda küçük bir ayrıntıyı kaçırmış. Yoldan geçen bir kadın da sizinle aynı kareye girmiş. İşte  Jetstream ile bu fotoğrafı sadece ikinizin olduğu muhteşem bir tatil hatırası haline getirebiliyorsunuz.

 

Word’de kullandığınız “copy-paste”e (Kopyala-yapıştır) benzeyen bir teknikle kadını kesip görüntüden çıkarıyorsunuz. İsterseniz başka bir yere yapıştırıp tek başına da görüntüleyebiliyorsunuz. Ya da küçük hileler, oyunlar yapabiliyorsunuz.

 

Jetstream teknolojisiyle, örneğin, aslında Ankara’ya gitmenize rağmen, arkadaşlarınıza fonda muhteşem bir ölü deniz manzarasın��n olduğu resminizi gösterip, Antalya’da ne kadar güzel bir tatil geçirdiğinizi anlatabilirsiniz. Ya da diyelim küçük oğlunuzun kumsalda oynarken filmini çekiyorsunuz. Ancak, ufaklık o kadar hareketli ki, ne kadar uğraşırsanız uğraşın, kamera çoğunlukla onu değil, kumsalın görüntüsünü alıyor. MSR Research araştırmacılarının geliştirdiği Video Clipping teknolojisi, sizi bu zahmetten kurtarıyor. Dijital video görüntülerinde kullanılan bu yeni teknolojiyle kamerayı oğlunuzun sevimli yüzüne sabitleyip, nasıl hareket ederse etsin onu asla görüntüden kaçırmıyorsunuz.

 

Daha kolay yazılım

 

Microsoft araştırmacılarının geliştirdiği teknolojiler, bilgisayarları kullanıcılar için daha kolay ve anlaşılabilir kılmayı hedefliyor. Araştırma ekibi bundan başka, bilgisayar programcıları ve yazılım geliştiricilerin işini kolaylaştıracak teknolojiler üzerinde de çalışılıyor. Microsoft Research Cambridge’in beş yıldır üzerinde çalıştığı projeler arasında programlama dillerinin bir arada, sorunsuz kullanımını sağlayan teknolojiler var. Önümüzdeki dönem Visual Studio.Net’in yeni versiyonuyla piyasaya sunulacak olan bu yeni teknolojilerin, daha önce geliştirilen .Net ve web servisleri gibi teknolojilere ek olarak, uygulama ve çözüm alanında yeni kolaylıklar getirmesi planlanıyor.

 

MSR Cambridge’ın teknolojiyi bilgisayar programcıları ve yazılım geliştiriciler için daha efektif hale getirmeyi amaçlayan “Generics for C# ve .Net” projesinin başında bulunan Don Syme şunları söylüyor:


“Kendiniz için bir ev yaptırırken, en iyi malzemelerin kullanılmasını istersiniz. Bilgisayar programları için de aynı şey geçerli. Bilgisayar programcıları da bir program geliştirirken programlama dilleri, ‘browser’lar gibi çok çeşitli araçlar kullanırlar ve bu araçların en iyisi olmasını isterler. Daha kolay yazılım için geliştirdiğimiz teknolojiler bilgisayar programcılarının ve yazılım geliştiricilerin karşılaştıkları zorlukları gidermeye ve en iyiyi yakalamalarına yardımcı olmayı amaçlıyor”.

 

<b>“SES TANIMA VE NANOTEKNOLOJİYE ODAKLANIYORUZ”

 

Prof. Roger Needham/Microsoft Research Cambridge Başkanı

 

MSR Cambridge’in beşinci yıldönümünde düzenlenen seminerde konuşan merkezin kurucusu ve başkanı Profesör Roger Needham, beş yılda yapılanları ve gelecek projelerini şöyle anlattı:

 

"Geriye baktığımızda bu merkezde geliştirilen bilgisayar sistemlerinde güvenlik ile ilgili araştırmalardan İngiltere dahil birçok Avrupa ülkesi yararlandı. Bu merkezde geliştirilen toplam 93 araştırma da akademik konferanslarda kullanıldı. Bu yıl beşinci yılımızdayız ve ekibimizin sayısı günden güne artıyor.

 

Cambridge Üniversitesi’nin desteğiyle daha da gelişip büyüyeceğiz. MSR Cambridge, beş yıl içerisinde çok önemli projelere imza attı. Bu projeler sonucunda yeni teknolojiler hayata geçti. Bu teknolojilerin gündelik hayatta kullanılması için çalışmalarımız sürüyor. Ayrıca, önümüzdeki dönem hayata geçecek yeni teknolojiler üzerinde de çalışıyoruz.

 

Teknolojinin gelişimini yakından izleyen bir ekip olarak nereye doğru gittiğini görebiliyoruz. Bu doğrultuda önümüzdeki yıllarda ses tanıma ve el yazısı tanıma teknolojilerini geliştirmeyi ve tüm kullanıcıların bu hizmetlerden yararlanmasını hedefliyoruz. Nanoteknoloji konusu da Microsoft Reseach’ün araştırmaları içerisinde önemli bir yer tutuyor. Biliyorsunuz son birkaç yıldır araştırmacılar nanometre ölçeğindeki mekanik ve elektronik sistemlerle gerçekleştirilebilecek aygıtların düşlerini kuruyorlar. Nanoteknoloji uygulamalarını heyecanla bekleyenlerin başında biz geliyoruz. Bu teknolojinin bilgisayar endüstrisinde kullanılmasıyla sınırsız işlem gücüne sahip bilgisayarlarımız olacak”.

 

<b>MICROSOFT RESEARCH CAMBRIDGE’İN KISA TARİHÇESİ

 

1997: Microsoft Camridge Research 1997 yılında kuruldu. Toplam 60 milyon pounda mal olan merkez, aynı yıl kurucusu ve başkanı Prof. Roger Neetham önderliğinde 10 araştırmacıyla çalışmalarına başladı.

 

<b>1998: Microsoft’un Avrupa’daki beş araştırma merkezinden biri olan MSR Cambridge Research’de çalışan araştırmacı sayısı 25’e çıktı.

 

<b>1999: Genişleyen kadrosuyla içinde kurulduğu Microsoft Computer Laboratory binasına sığamayan merkez için ayrı bir bina yapıldı.

 

<b>2000: Mart 2000’de 5 bin metrekarelik bir araştırma mekanı için planlama izni alındı. Aynı yıl MSR araştırmacılarından Prof. Tony Hoare, bilgisayar bilimi alanında yaptığı çalışmasıyla Kyoto ödülünü aldı.

 

<b>2001: Microsoft Research Cambridge’in araştırmacı kadrosu 65 kişiye ulaştı. Aralık ayında bu ekip,  Bill Gates’in de katıldığı açılışla toplam 200 araştırmacıyı barındırabilecek büyüklükte olan West Cambrigde’deki yeni mekanına taşındı.

 

<b>2002: Nisan ayında sergilediği üstün teknolojilerle beşinci yıldönümünü kutladı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz