"Avrupa’yı Kıskandıran Örnek Polis Projesi"

Ahmet Kocabal / Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Dairesi Başkanı    Polnet2000, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirildi. “E-devlet” yolunda hem polisin hem de vatandaşın iş...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Avrupa’yı Kıskandıran Örnek Polis Projesi
Ahmet Kocabal / Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Dairesi Başkanı  
 
Polnet2000, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirildi. “E-devlet” yolunda hem polisin hem de vatandaşın işini kolaylaştırması hedefliyor. 81 il, 68 sınır kapısı ve 700 ilçeyi birbirine bağlıyor. Pasaport alımından trafik tesciline vatandaşın işini kolaylaştırıyor, polisler için inanılmaz olanaklar sunuyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Ahmet Kocabal, “Bu projenin Avrupa’da benzeri yok. Onlar da bizi izliyorlar” diye konuşuyor. Ona göre, bu proje, Türkiye’de başka kurumlar tarafından da kullanılabilir.  
 
Türkiye, genel olarak “e-dönüşüm”, teknoloji düzeyinde Avrupa’nın gerisinde. Yapılan yatırımlar ve devletin öncülüğü, bu yarışta bir ölçüde Türkiye’yi geride bırakıyor. “E-devlet” konusunda büyük bir politikanın olmaması da bunu destekliyor. Ancak, kamuda kurum bazında gerçekleştirilen çok sayıda örnek proje de var. Bunlardan birini de Emniyet Genel Müdürlüğü yürütüyor.  
 
Avrupa Birliği’ne uyum çerçevesinde, e-devlet çalışmalarını yürüten Emniyet Genel Müdürlüğü’nün örnek projesinin adı ise Polnet2000… Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan ve dünyada benzeri olmayan Polnet 2000, kurumun çalışmalarını ve hizmetlerini hızlandırıyor, vatandaşa büyük kolaylıklar sağlıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bu projesi, TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından düzenlenen “E-Türkiye Ödülleri”nde, “E-devlet” kategorisinde birinci olarak başarısını “taç”landırdı.  
 
Transpol adı verilen altyapının üzerine kurulan 52 sistemden oluşan Polnet 2000 Projesi, hem vatandaşların hem de polisini işini kolaylaştırıyor. Polnet 2000, ehliyet, pasaport gibi alınması uzun süren işlem gerektiren belgelerin de bir gün içinde hazırlanmasını sağlıyor. Parmak izi ve ipucu gibi alanlarda yarattığı hız ve kolaylıkla polisin işine hız kazandırdığı gibi adaletin de doğru ve hızlı işlemesini sağlıyor.  
 
Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Daire Başkanı Ahmet Kocabal, Polnet 2000 projesinin illerde uygulanmaya başlandığını, ilçelerde ise yayılmayı hızla sürdürdüğünü söylüyor. 81 il ve pek çok ilçede kullanılmaya başlayan projenin, kapladığı alan ve içeriği ile dünyada benzeri olmadığını söyleyen Kocabal, Avrupa’nın da projeyi hayranlıkla izlediğini dile getiriyor. Ahmet Kocabal, yazılımını tamamen polis teşkilatının oluşturduğu projenin ayrıntılarını Digital’e anlattı:  
 
Transpol ve Polnet 2000 Projesi nedir?  
 
Aslında her ikisi de birbirini tamamlıyor. Transpol sistemin altyapısını, Polnet 2000 ise üstyapısını oluşturuyor. Haberleşme Dairesi Başkanlığı, Asayiş Dairesi Başkanlığı, Kaçakçılık İstihbarat Harekat Dairesi Başkanlığı, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, Kriminal Laboratuarları Dairesi Başkanlığı ve İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nın iletişim altyapısı ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulan bir sistem. Şu andaki yapı, Ankara merkez olmak üzere sırasıyla İstanbul, İzmir, Adana, Samsun, Erzurum ve Diyarbakır bilgi işlem bölge müdürlüklerinden oluşuyor.  
 
Proje fikri nasıl ortaya çıktı?  
 
Çağımız polisinin en büyük ihtiyacı bilgi. Bilgiyi de elde etmenin bugünkü şartlarda yolu teknolojik altyapıdan geçiyor. Bu projeyi de bunun için oluşturduk. Amacı da şu: Bütün illerimiz network ağı ile birbirine bağlanacak. Elde edilen tüm bilgiler bir veri bankasında toplanacak. İhtiyacı olan birimler o bilgilerden daha kolay yararlanacak. Polisin işi vatandaşa hizmet. Böylece vatandaşlara daha hızlı hizmet vermiş olacağız.  
 
E-Türkiye yarışmasında ödül aldınız. Bu yarışmaya katılmaya kendiniz mi karar verdiniz?  
 
TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Derneği’nin ortak düzenledikleri, e-Türkiye konulu bir yarışma duyuruldu. Bu yarışmaya bizim de katılmamış istendi. Bütün bilgileri toparladık. Yaptığımız çalışmaları, verdiğimiz hizmetleri anlattık. Yapılan değerlendirme sonucunda da bu proje birinci oldu. Bu ödül ilk kez bu yıl verildi. Yıllardır devam eden çalışmanın bir bakıma ödülü gibi oldu bu.  
 
Yarışmada kaç proje ile yarıştınız?  
 
Yarışmaya 39 proje katılmıştı. 5 proje finale kaldı. E-devlet kategorisinde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim teknolojilerini kullanarak öğretmen ve atama projesi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın Sanayi-net’i ve bizim Polnet’imiz vardı. 23 Ekim’de ödülümüzü aldık. Proje yurtdışından da alkış aldı.  
 
Benzer sistem yurtdışında var mı?  
 
Avrupa ülkeleri de gıpta ile bizi izliyor. Zaten Avrupa’ya INTERPOL ile bağlıyız. Ama model olarak Polnet 2000'e benzer bir proje yok. Avrupa’dan bağlantıyı görmeye gelenler çok beğendiklerini, Avrupa Birliği ülkeleri arasında böyle bir sistemi kurmayı düşündüklerini söylediler.  
 
Aslında ülke çok büyük, kontrol etmek de zor. 81 ilde böyle bir bağlantı görünce çok beğendiler. Ve sanırım bu başarıyı beklemiyorlardı. Amerika’da sanırım bazı eyaletlerde böyle bir uygulama vardı. Mutlaka vardır ama böyle bir sistemi ilk defa Türkiye yaptı.  
 
Polnet 2000'de çalışan yazılımlar kendinize mi ait?  
 
Şu anda Polnet 2000 içerisinde çalışan 52 program var, yazılımı tamamen kendimize ait. Tamamen donanımla ilgili alımlar yaptık. Sistemin bakım ve onarımı yine personelimiz tarafından yapılıyor.  
 
Online işlemler ne kadar zaman alıyor?  
 
Polnet 2000 üzerinde şu anda, 24 saat içinde 2,5 milyon işlem yapılıyor. İnternete girin, pasaport almak için müracaat yapın. Size cevap geliyor. Yarın şu saatte kimliğiniz ve fotoğrafınız ile gelin, pasaportunuzu alın diye.  
 
Bir de internetten yararlanamayanlar var…  
 
İnternet kullanamayanların işlemleri de kullananların işlemleri gibi kısa sürüyor. İnternet kullanmayanlar da belgesini elden teslim ediyor. O vatandaşımız da bir saat içinde, beklemeye vakti yoksa ertesi gün alıyor. Bütün alanlarda böyle çalışılıyor.  
 
Polnet 2000 ne zamandan beri uygulanıyor?  
 
Polnet 2000’in öncesinde bizim bu tip çalışmalarımız vardı. Proje 1 Ocak 2001 tarihinde başlatıldı. İki yılı tamamlamak üzereyiz. Bunun öncesi de vardı ama daha eski sistemlere dayandığı için Polnet 2000'in başlangıcı olarak bu tarihi kabul ediyoruz. Uzun süren bir ekip çalışmasıydı bu. Türkiye’nin en geniş ağı belki de.  
 
Kullanım alanı nedir?  
 
Şu anda bu proje ile 81 ilin emniyet müdürlükleri, 243 ilçe ve 87 hudut kapısı, tüm binaları ile birlikte Polnet 2000'e bağlı. Çalışmalarımız devam ediyor. Polnet 2000’i her birime yaymayı hedefliyoruz. Kasabadaki karakol bile Polnet 2000’den yararlanabilecek. Hepsine ulaşacağız ve polis kendisine gereken bilgiyi yerinden elde edecek.  
 
Polnet 2000, hangi hizmetlerle vatandaşın işini kolaylaştırıyor?  
 
Pasaport işlemleri kolaylaştı. Polnet 2000 sayesinde pasaportları bir saatte verir hale geldik. Sürücü belgesi işlemleri kolaylaştı. Trafik tescil belgelerinin işlemleri kolaylaştı. Sürücü, artık ceza puanı internetten öğrenilebiliyor. Çalıntı cep telefonu ve otomobil ihbarı yapılabiliyor. Cep telefonunun ve otomobilin çalıntı olup olmadığı sorgulanabiliyor. Bir şahsın aranıp aranmadığı 3-5 saniye de öğrenebiliyor. Böylece aranan insanların aranması sırasında, aranmayan masum insanların da mağdur edilmesi engelleniyor. İnsan haklarına saygının göstergesi şeklinde ifade edilebilir.  
 
Bu hizmetlere web sayfanızdan mı ulaşılıyor?  
 
Web sayfasında bir yanda vatandaşlarımıza sunduğumuz online hizmetler bulunuyor. Bir yanda da Emniyet Müdürlüğü ile ilgili öğrenmek istedikleri bilgiler yer alıyor. Vatandaşlar, siteye girip nasıl polis olunacağından haklarına kadar her şeyi öğrenebiliyorlar. Ayrıca polis radyosunu da internet sitemizden dinlemek mümkün. İstatistiksel bilgilerimiz var.  
 
POLİSİN İŞİNİ NASIL KOLAYLAŞTIRIYOR?  
 
Polnet2000, vatandaşın işini çok kolaylaştırıyor. Peki sizin işinizi ne ölçüde rahatlattı?
 
 
Görünen bilinen hizmetlerin yanı sıra, altyapıda yürütülen hizmetler de var. Aranan bir şahsı kimlik bilgilerinden yakalayabiliyoruz. İnsanları rahatsız edici aramalar olmadığı için onlar da görülmeyip vatandaşın aldığı hizmetler olarak değerlendirilebilir.  
 
Polnet 2000’in altyapısı tüm birimlerimize açık. Kriminal laboratuar, parmak izi laboratuarı kullanıyor. Polis delilden suçluya giderken, Polnet 2000 sayesinde yanlış yönlendirmelerden kurtulduğu için işini daha hızlı yapıyor ve sonuca daha kolay ulaşıyor. Örneğin, Diyarbakır’da uygulanan bir projemiz var şimdi. Araçlarda tablet bilgisayar var ve araçtan sorgulama yapılabiliyor.  
 
Bu sistem, benzer şekilde başka kurumlarda da kullanılabilir mi?  
 
Evet. Adalet Bakanlığı’nın bir projesi var. Adalet sisteminin çabuklaştırılmasını sağlamak için sistem içindeki birimleri birbirine bağlayan bir proje. Onu tamamladıkları zaman, biz onlara bağlanacağız. Evraklarımızın gitmesi, gelmesi, yazışmalarımız bu sistem üzerinden yapılırsa adaletin daha hızlı çalışmasını ve daha kolay işlemesini sağlayacaktır. Örneğin MERNİS Projesi bizim sistemimiz için çok faydalı. E-devlet de zaten tüm kuruluşların altyapılarının birbirleri ile bağlantıya geçmesi sonucu oluşacak.  
 
POLNET 2000 İLE NE YAPILABİLİYOR?  
 
*Sistem üzerinden telefon ve faks haberleşmesi yapılabiliyor.  
 
*Parmak izi mukayesesi ve analizleri gerçekleştirilebiliyor.  
 
*Olay yerlerinden anında görüntü ve bilgi alınabiliyor.  
 
*Türkiye’nin çeşitli bölgeleri arasında bilgi ve görüntü aktarımı yapılabiliyor.  
 
*Merkez, 80 il, 68 sınır kapısı ve 700 ilçe birbirine bağlanıyor. Bu bölgelerle her türlü bilgi iletişimi online sağlanabiliyor.  
 
*Silahlar için “kovan” mukayese sistemi oluşturuluyor.  
 
*Vatandaşlar için trafik tescil ve pasaportta inanılmaz kolaylıklar sağlanıyor.  
 
SİSTEMİ 50 BİN POLİS KULLANIYOR  
 
Polnet 2000’in kullanımı için personelin eğitilmesi de gerekiyordu…
 
 
Sistemi bu kadar geliştiriyoruz, her yere bilgisayarlar kuruyoruz. Ama bu bilgisayarları da kullanacak eleman gerekiyor. Bunun için biz 2003 yılını, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün önderliği ile “polis bilgisayar öğrenme seferberlik yılı” ilan ettik. Seminerler, özel dershaneler, Milli Eğitim Bakanlığı destekli projelerle personelimizi bilgisayar okur yazarı olarak eğittik.  
 
Şu anda teşkilatımızda 50 bin polis bilgisayar kullanabilir durumda. Buna da devam ediyoruz. Amacımız, bilgisayar kullanmayı bilmeyen personel bırakmamak. Bu aslında bizim verdiğimiz eğitimin yanı sıra, personelin kendisini geliştirmesini de beraberinde getiriyor.  
 
Projenin yapım aşamasında destek aldığınız kuruluşlar oldu mu?  
 
Bu konuda sivil toplum kuruluşları, basın, bilişim ile ilgili kuruluşlar çok destek oldu. Eksikliklerimizi gördük ve çok yol aldık. Teknik olarak yardım aldık. Malzemeleri satın aldık.  
 
Yeni projeler var mı?  
 
Bu projeden elde ettiğimiz altyapı ve tecrübe ile 2005 yılında da bir proje yapmayı amaçlıyoruz. Geliştirmeye devam ediyoruz zaten. Sistemden ve teknolojiden daha iyi faydalanmanın yollarını arıyoruz.  
 
 
 
 
 
 
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz