Aylık kart basımı 4 milyona ulaştı

Provus bankalar için ATM, POS yönetimi, kart ve ekstre basımı gibi işler yapıyor.

1.09.2009 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Aylık kart basımı 4 milyona ulaştı
Türkiye ödeme sistemleri konusunda dünyanın en gelişmiş pazarlarından biri konumunda. Bankalarımız da bu alanda sınır tanımıyor. Sürekli yenilikçi uygulamalar geliştiriyor.
Bu uygulamaları yurtdışına satanlar bile oluyor. Provus, ödeme sistemleri alanında bankalara outsourcing (dış kaynak kullanımı) hizmeti veren bir şirket. Türkiye’de 21 banka ile çalışıyor. Bu bankaların kimine ATM yönetimi hizmeti veriyor, kimilerinin POS cihazlarını işletiyor, kimileri içinse kart basıyor.
Provus Genel Müdür Alp Hepkarabelli, şu anda 3 bin 100 adet ATM yönettiklerini, ayda 1 milyon adet kart bastıklarını söylüyor. Bankaların müşterilerine gönderdiği kart ekstrelerinin de önemli bir bölümü Provus’un elinden çıkıyor. Hepkarabelli, “Her ay Bahçeköy’deki binamızdan 17 milyon ekstre zarfı çıkıyor” diyor.
Türkiye’de bankalar ATM ve kart basım işine önemli bütçe ayırıyor. Hepkarabelli, ATM pazarının yılda 2.000-2.500 adet büyüme gösterdiğine dikkat çekiyor. Ayda basılan kart adedinin de 3-4 milyonu bulduğunu söylüyor.
Provus Genel Müdür Alp Hepkarabelli ile Türkiye’de ve dünyada ödeme sistemleri pazarının gelişimini, gelecek trendlerini konuştuk:
Capital:  Provus bugün kaç adet ATM ve POS cihazının yönetimini yapıyor? Banka ve kredi kartları tarafında hangi hizmetleri sunuyor?
5 ana faaliyet konumuz var. Birincisi biz ATM işletiriz. Burada ATM’in kurulması, üzerindeki çok özel yazılımların ve altyapısının sağlanması, Visa, Mastercard, BKM (Bankalararası Kart Merkezi) gibi diğer networklere açılması ve hatta donanımının teminini yaparız. POS tarafında ve kart yönetiminde de aynı şeyi yapıyoruz.
ATM, POS ve kart yönetimi işlerine genel olarak “processing” adını veriyoruz. Bu 3 alanın dışında kart operasyonunun alt kollarında da bazı işlerimiz var. Örneğin kart basımı yapıyoruz. Bu kartların özelleştirilmesini yapıyoruz. Bir de ekstre gönderimi hizmetimiz var.
Halihazırda 3 bin 100 ATM’ye, 100 bine yakın POS’a hizmet veriyoruz. 1 milyona yakın kartın da işletimini yapıyoruz. Ayda 1 milyon civarında kart basıyoruz. Yine ayda 30 milyon civarında ekstre basımı gerçekleştiriyoruz. Her ay Bahçeköy’deki binamızdan 17 milyon ekstre zarfı çıkıyor.
Capital:  Türkiye’de bugün kullanımda olan ATM adedi ne kadar? Bankalar bu işe ne kadar para harcıyor?
Türkiye’de şu anda 22 bin 700 civarında ATM var. Bir ATM’nin kullanım ömrü 7-10 yıl arasında değişiyor. Dolayısıyla 10 yıl arayla alınmış ATM’ler yavaş yavaş tedavülden kalkıyor. Ama pazar yılda 2.000-2.500 adet civarında büyüme gösteriyor.
Bir ATM’nin bankaya aylık maliyeti 3 ile 5 bin dolar arasında. Ama bu rakam bankadan bankaya, ATM’den ATM’ye değişiyor.
Capital:  Önümüzdeki dönem büyüme nereden gelecek?
Yurtdışında kullanılan bağımsız ATM modelini Türkiye’de öncü kuruluş olarak uyguluyoruz. ATM’yi biz alıyoruz. Maliyetinin önemli bir kısmını biz ödüyoruz. İşletimini biz yapıyoruz. En önemlisi de lokasyonu biz seçiyoruz. Burada banka ATM’lerinin yoğun olduğu yerlere girmiyoruz. ATM olmayan şehir dışı lokasyonlara yöneliyoruz. Biraz daha orta direk mahallelere gidiyoruz. Örneğin ATM’lerimizi lokal market zincirlerine, mağazalara koyuyoruz.
Şu anda 100’e yakın ATM’miz var. Yıl sonunda 400’ü geçmiş olacağız. Gelecek yıl sonunda ise 1.000 ATM’yi hedefliyoruz. Şu anda 8-9 milyon civarında kart hamiline ulaşıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz