"Bilgi toplumuna dönüşeceğiz"

Binali Yıldırım'la telekomünikasyon sektöründeki gelişmeleri ve kendisinin ajandasmdaki konuları konuştuk

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Bilgi toplumuna dönüşeceğiz
Telekom sektörü, 2011 yılında pek çok gelişmeye sahne oldu. Güvenli internet uygulamaları, genişbant alanında yapılan çalışmalar, 37,5 milyon kişinin numara taşıması, GSM pazarında oluşan rekabet gündemdeki konulardı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da 2011 yılının oldukça hareketli geçtiğini düşünüyor. "Geçtiğimiz yıl içinde bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe pek çok önemli adım atıldı" diye konuşuyor. Bu yıl da bu hareketliliğin devam edeceğini öngörüyor. Hatta bu nedenle mevcut krizden telekomünikasyon sektörünün etkilenmeyeceği görüşünde. Yıldırım, telekomünikasyon sektöründeki hareketliliğin krizin Türkiye'ye etkisini de yavaşlatacağını öngörüyor. Yıldırım'ın yeni dönemde ajandasının ilk sırasında Türkiye'yi bilgi toplumuna dönüştürmek var. Bu doğrultuda çalışmalar yaptıklarını söylüyor ve "Bilgi toplumu oluşturma hedefimiz doğrultusunda yeni haberleşme hizmetlerinin ve teknolojilerinin tüketicilere sunulmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum" diye konuşuyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'la telekomünikasyon sektöründeki gelişmeleri ve kendisinin ajandasmdaki konuları konuştuk:

Geçen yıl küresel krizin yoğun yaşandığı bir yıl oldu. Türkiye, 2011 yılını telekom sektörü açısından nasıl geride bıraktı, nasıl bir yıl oldu?
- Geçtiğimiz yıl içinde bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe pek çok önemli adım atıldı. Bunların arasında en önemlilerinden biri iletişim çağının altyapısını oluşturan genişbant internette yaşanan gelişmedir. Söz konusu erişim yöntemleri arasında yer alan mobil internet, fiber ve kablo internet kullanımında 2010 yılı ortasında başlayan artış hızlanarak devam etti. Tüm erişim yöntemleri bazında 2003 yılında 20 bin düzeyine bile ulaşmamış olan genişbant abone sayısı 2011 üçüncü çeyreğinde yaklaşık 690 katlık bir artışla 16,1 milyon civarına yaklaştı. Bu noktada önemle vurgulanması gereken diğer bir husus ise 3G mobil pazarında görülen dinamizm ve teknoloji kullanım hızının yüksekliğidir. Bir örnek vermek gerekirse Avrupa Birliği'nde mobil kullanıcıların yüzde 30,1'i 3G abonesiyken, ülkemizde bu oran yüzde 44 seviyesine geldi. Söz konusu oran ve özellikle artış hızı, kullanıcıların yeni teknolojiyi kullanmaya olan taleplerini göstermesi açısından önemli bir gösterge.

Kullanım ve içerikle ilgili de gelişmeler yaşandı...

- Evet, genişbant internet abone sayısında yaşanan bu artış karşısında, kullanım ve içerikle ilgili olarak da
2011    yılında önemli gelişmeler kaydedildi. Bunlar arasında özellikle "güvenli internet" uygulamasının hayata geçirilmesi önemli bir düzenleme olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcı tercihlerini sınırlamadan ve hiçbir şekilde sansür benzeri kısıtlama amacı içermeyen bu uygulama, özellikle ailelerin interneti kendi istekleriyle güvenli bir şekilde kullanmalarına olanak vermesi açısından, belirli bir tüketici memnuniyeti sağladı. Geçtiğimiz yıl içerisinde telekomünikasyon sektörü açısından, diğer pek çok gelişmenin yanında, son olarak ifade edilebilecek diğer bir husus ise mobil numara taşınabilirliği uygulamasıyla ilgili pazara getirilen rekabet oldu. ilgili pazarda yıl sonu itibarıyla yaklaşık 37,5 milyon abone numarasını taşıdı. İşletmeciler abone kazanmak adına birçok kampanya, indirim gibi pazarlama kampanyalarını hayata geçirdi ve geçiriyor. Bundan da vatandaşımız düşük fiyatlar, promosyonlar gibi pek çok hususta kazanç sağlıyor. Bununla bağlantılı olarak sabit hatlarda da numara taşıma işlemi başlamış ve taşınan numara sayısı kısa sürede 150 bin civarına yaklaşmış durumda. Söz konusu uygulamanın bu pazar segmentinde de rekabetin artırılmasına katkı sağlayacağını düşünüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz