Bilişim Şenliği

29 bini kapalı, 50 bin metrekarae alan...Yaklaşık 70’i yabancı olmak üzere 850 katılımcı şirket... Yüz binlerce teknoloji meraklısı... Bilişim’01 Fuarı’ndan söz ediyoruz. Bu yıl 10’uncusu düzenlene...

1.09.2001 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

29 bini kapalı, 50 bin metrekarae alan...Yaklaşık 70’i yabancı olmak üzere 850 katılımcı şirket... Yüz binlerce teknoloji meraklısı... Bilişim’01 Fuarı’ndan söz ediyoruz. Bu yıl 10’uncusu düzenlenecek organizasyona, mobil iletişim teknolojisi damgasını vuracak. Dev şenlikte Aria, KoçSistem, Turkcell ve Ericsson gibi şirketlerin ağırlığı hissedilecek.

Türkiye, gelişmekte olan bir ülke olarak dünya teknoloji arenasında kendine yer edinmeye çalışıyor. Ancak, yaşanan son ekonomik kriz, bu yöndeki ilerlemeyi biraz yavaşlatmış gibi görünüyor. Fakat bu ortamda bile dinamizminden hiçbir şey kaybetmeyen bir girişim var. Türkiye’den ve dünyadan yüzlerce firmanın katılacağı bu etkinlik, 10’uncusu düzenlenen Bilişim’01 A CeBIT Event fuarı...

4-9 Eylül 2001 tarihleri arasında düzenlenecek olan bu fuarın Türkiye’nin durgunluk içinde bulunan iş dünyasına da hareket getirmesi bekleniyor. Bilişim’01 A CeBIT Event Fuarı gerçekten de Türkiye’nin teknoloji dünyasındaki imajı üzerinde büyük önem taşıyor. Her yıl gerçekleştirilen bu fuarda firmalar en son teknolojilerini sergiliyor ve dünya firmaları ile bağlantılar kuruyorlar.

Fuarın özellikleri

Hannover Fairs İnterpro Uluslararası Fuarcılık AŞ (HİF AŞ) tarafından düzenlenen Bilişim Fuarı, 2000 yılından itibaren A CeBIT Event adını aldı. Böylelikle dünyanın en önemli fuarlarından biri olan CeBIT de Avrasya bölgesine taşınmış oldu.

Bilişim Fuarı geçtiğimiz yıl 25 bin metrekarelik bir alana kurulmuştu. Bu yıl ise yeni eklenen bölümle alan 29 bin metrekareye ulaştı. Bunun yanında, geçtiğimiz yıl otopark olarak kullanılan alanda bu yıl şirketler açık alan aktiviteleri yapabilecekler. Böylelikle de fuarın toplam alanı 50 bin metrekareye ulaşacak.

Ayrıca, yine Bilişim’01 A CeBIT Event Fuarı’nda bu yıl yeni bir uygulama gerçekleştiriliyor. Palm ve Handspring gibi avuç içi bilgisayar sahipleri, fuar ve zirve alanındaki özel istasyonlar sayesinde bilgileri avuç içi cihazlarına aktarabilecekler.

Daha önce uygulanmayan yeni düzenlemeyle Bilişim’01 A CeBIT Event Fuarı’nda aynı iş kolundaki çözüm ortakları kendilerine ayrılmış özel pavyonlarda ziyaretçilerle buluşacaklar. Ayrıca, fuarda girişimciler ve yatırımcılar özel bir bölümde bir araya gelecekler.

Katılımcı sayısı artıyor

Her yıl giderek artan bir önem kazanan fuara katılımcı sayısı da arıyor. Geçtiğimiz yıl 811 olan toplam katılımcı sayısının bu yıl 850’ye çıkması bekleniyor. Benzer artış eğilimi yabancı katılımcılarda da gözleniyor. 2000 yılında 48 olan yabancı katılımcı sayısının, 70’e ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Bilişim Fuarı’nın en önemli özelliklerinden birisi de, sektörde yer alan firmaların bu fuar aracılığı ile iş bağlantıları kurması. Özellikle katılımcı yabancı firmalar, fuar sayesinde yerel iş ortakları bulabiliyorlar. Kamu ve özel sektördeki pek çok projenin ilk adımları da bu fuarda atılıyor. Bilişim 2000’in uluslar arası katılımcıları olan Tayvan, Almanya, Amerika, Yunanistan, Bulgaristan, Fransa, İtalya, İsrail, Hollanda, Singapur, Slovenya ve Birleşik Arap Emirlikleri firmalarının çoğu ürün ve hizmetleri için yerel ortaklarına ulaştılar.

Bu yıl ise İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda, Yunanistan, Bulgaristan, Avusturya, Belçika, İsrail, Tayvan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin fuara katılımları kesinleşti.

Fuarın ana teması

Bu yıl 200 bin kişi tarafından ziyaret edilmesi beklenen 2001 yılında Bilişim’01 A CeBIT Event Fuarı’nda bazı firmalar oldukça geniş alanlarda teknolojilerini sergileyecekler. Fuarda alan olarak en fazla yer kaplayacak firmaların başında 805 metrekare ile Aria geliyor. Aria’yı 784 metrekare ile Turkcell ve 490 metrekare ile Ericsson izliyor. Koçsistem ise fuarda 392 metrekarelik bir alanda tanıtım yapacak.

Fuarda yapısı gereği tek bir tema yer almıyor aslında. 7 ayrı salonda sergilenecek pek çok teknoloji bulunuyor. Bu teknolojiler yazılım, donanım, internet, ofis teknolojileri, hizmet, çözüm ortakları gibi alt başlıklar altında toplanabiliyor. Son dönemlerde dünyada mobil teknolojiler öne çıkıyor ve dolayısıyla fuarda bu teknolojilere yönelik pek çok ürün yer alması bekleniyor.

“FİRMALARIN SERGİLEYECEĞİ TEKNOLOJİLER”

Bilişim’01 A CeBIT Event fuarına katılacak bazı firmaların sergileyecekleri teknolojiler şöyle:

KOÇ.NET: Koç.net fuarda Türkiye’nin dijitalize edilmesinde önemli rol oynadığı “digital enabler” çalışmaları ve projeleri ile katılıyor. Ayrıca, güvenlik, merkezi yönetim sistemi, IP Phone servisleri gibi çeşitli konularda seminerler düzenleyecek.

ORACLE: Oracle Bilişim Fuarı’na iş ortakları ve Oracle Türkiye Eğitim Bölümü ile katılıyor. İş ortakları Oracle teknolojilerini ve ürünlerini kullanarak özel çözüm geliştiren 10 şirketten oluşuyor. Eğitim bölümü ise fuara Türkiye’nin e-iş dönüşümünü gerçekleştirecek profesyoneller için hazırladığı eğitim projeleriyle katılıyor.

HP: HP Bilişim Fuarı’nda e-devletten mobil uygulamalara kadar uzanan pek çok konuyu ele alacak. Yeni ekonomiye yönelik teknoloji çözümler ve işletmelere sunulan hizmetler tanıtılacak.

MICROSOFT: Yeni ofis yazılımı Office XP’nin Türkçe versiyonunu tanıtacak. Ayrıca, Visio, Project ve Frontpage gibi Microsoft’un diğer masaüstü uygulamaları ile Multimedya araçlarını tanıtacak. Bunun yanında, KOBİ’lere yönelik olan projeler de sunulacak.

BORUSAN TEKNOLOJİ: Bnet internet üzerinden görüntü yayınlama çalışmalarını sergileyecek. Pargem’in tanıtacağı teknoloji ise “Akıllı Kurumsal İletişim Sistemi”. Time da fuara VOXare´Communication Platformu ile katılacak.

ARIA: Bilişim Fuarı’na ilk kez katılan Aria, Aria Mobil Futbol Ligi teknolojisi ile kullanıcılarına cep telefonu üzerinden takım kurup maç yapma olanağı sağlıyor. 

CISCO: Dünyanın en büyük e-learning projelerinden biri olan Cisco Networking Akademisi Programı’nı (CNAP) tanıtacak. Bunun yanında kablosuz lokal iletişime yönelik yeni ürünlerini de sergileyecek.

TURKCELL: Mobil iletişimin çağdaş hayata sağladığı kolaylıkları vurgulayan bir standla katılıyor. TeknoCell bölümünde SurfCell’i ve Mobil Portal hizmeti Jetbitts’i sunacak olan Turkcell, şirketlerin iletişim maliyetlerini azaltan ve verimliliğini artıran CorbussCell’in ürünlerini de tanıtacak. 

KOÇ BİLGİ GRUBU’NUN FUAR PLANI

KoçSistem Pazarlama Müdürü Levent Kızıltan, Koç Grubu’nun fuarda tanıtacağı teknoloji ve ürünleri anlatırken şu bilgileri verdi:

KOÇ GRUBU’NUN KATILIMI: Koç Bilgi Grubu standında KoçSistem, Koç.net, Koç Bryce, Kobiline, Kotonline, Biletix, Book in Turkey, Kangurum, GVZ yer alacak. Ayrıca, Ultra TV ve Bilkom
kendi standlarında tanıtılacak.

ÖNE ÇIKACAK ÜRÜNLER: Koçsistem hizmetleri ve çözümleri (dış kaynak modelleri), B2B ve B2C hizmetleri ile güvenlik yönetimi öne çıkacak.

YENİ KONSEPTLER: Koç Grubu’nun B2B faaliyetleri, IP Phone ve GVZ ses tanıma teknolojileri, Biletix ve Book in Turkey, yeni konseptler olacak.

FUARA DAMGASINI VURACAK TEKNOLOJİ:Pentium 4 teknolojisi, storage, güvenlik yönetimi ve e-business fuara damgasını vuracak.  Ayrıca, e-learning de öne çıkacak.
 

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz