"Biz maratoncuyuz akıllı büyüyoruz"

Erkan Akdemir, son 4 yılda Avea’da yaşanan gelişmeleri, şirketin kat ettiği yolu ve önümüzdeki dönemdeki rotasını anlattı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Biz maratoncuyuz akıllı büyüyoruz
Avea CEO’su Erkan Akdemir, 4 yıl önce göreve geldiğinde şirkette yeniden yapılanmaya gitmişti. Bu değişimin meyvelerini son yıllarda toplamaya başladıklarını söylüyor. Abone sayısını artırma ve kârlılık konusuna odaklanan şirket, sonucunda “kalıcı ikincilik” hedefine doğru sağlam adımlarla ilerliyor. “Son 3 yıldır sektörden hızlı büyüyoruz. 2013’ün ilk 6 ay sonuçlarına göre abone tabanı büyümesinde 8 çeyrektir, faturalı abone büyümesinde ise 22 çeyrektir öndeyiz” diyor. Yeni dönemde “akıllı büyümeye” odaklanacaklarını belirtiyor ve ekliyor: “Gündemimizde kurumsal pazar ve Türk Telekom Grubu ile daha büyük sinerji yaratacak çalışmalar ön planda olacak.”

Avea, 2000 yılında kurulan GSM operatörü Aria ile 2001 yılında hayata geçen Aycell’in 2004’te birleşmesiyle doğdu. Sonraki 5 yıl boyunca abone sayısını artırmaya odaklandı. Avea’nın kuruluşundan 5 yıl sonra genel müdürlük koltuğunu Cüneyt Türktan’dan devralan Erkan Akdemir, göreve gelir gelmez de şirketin rotasında önemli bir değişiklik yaptı. O güne kadar hızlı büyümeye odaklanan ve bu uğurda kârlılığından taviz veren şirket, önceliği kârlılığa verdi. Pazar payında da iddialı olduğunu ortaya koydu. 5 yıl sonra kalıcı ikinciliği elde edeceklerini ilan etti. Aradan geçen 4 yılda Akdemir, kârlılık konusunda sözünü tutmuş görünüyor. Üstelik bunu sektörün üzerinde büyüyerek ettiklerini açıklıyor. “2011 yılında sektör yüzde 10 büyürken biz yüzde 16 büyüdük. 2012 yılında yüzde 13 büyüme ile sektörün 2 puan üstündeyiz. 2013’ün ilk yarısında sektör yüzde 11 büyüdü, biz ise yüzde 17 büyüdük. EBITDA büyümemiz hem marj hem nominal olarak geçen yılki büyümemizin yüzde 40 üzerinde" diye anlatıyor.

Pazarda ikinciliğe ulaşmak için kendisine tanıdığı süre 1 yıl sonra dolmak üzereyken bu hedefe ulaşıp ulaşamayacağını sorduğumuzda ise Akdemir, “Sıralama tartışmasına girmek istemiyorum. Büyüyen bir operatörün daha fazla pazar payı alma iştahı olur” diyerek bu hedeften kopmadıklarının sinyalini veriyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Avea’dan bazı sürpriz hamleler gelmesi olası. Şirket Akdemir’in liderliğinde önümüzdeki süreçte akıllı büyüme stratejisine devam edecek. Bu kapsamda özellikle kurumsal tarafa öncelik vermeyi planlıyor. Türk Telekom Grubu ile yapacağı ortak projelerle de daha fazla sinerji yaratmak için çalışıyor. Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, son 4 yılda Avea’da yaşanan gelişmeleri, şirketin kat ettiği yolu ve önümüzdeki dönemdeki rotasını şöyle anlattı:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz