Bulut tabanlı teknolojiler değerlenecek

Behçet Yumrukçallı ile bulut bilişimi ve NetApp’ı konuştuk.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bulut tabanlı teknolojiler değerlenecek
Dünyada bulut bilişim üzerinden sağlanan veri trafiği hızla artıyor. Şirketlerin bu trafiği karşılayabilmek için bulut bilişim sunucularına olan yatırımlarına hız kesmeden devam ettiği görülüyor. 4 yılda yüzde 50 oranında büyümesi beklenen bulut bilişimden 2015 yılında elde edilen yıllık gelir miktarının 1,1 trilyon dolara ulaşacağı öngörülüyor. Bulut bilişimin önemli şirketlerinden biri de NetApp. NetApp, doğrudan bulut bilişim hizmetleri sunmasa da sektördeki diğer önemli oyuncuların çözümleriyle tümleşik bir altyapı sağlayarak bulut bilişime hazır bir teknoloji altyapısı sunuyor. Bulut ortaklarının meydana getirdiği yenilikçi bir küresel ekosistem ve yeni tümleşik bulut yönetimi imkanlarıyla onaylanmış bulut altyapısı çözümleri sunan NetApp, kurumsal müşterilerin özel, açık ve karma bulut modellerine geçişini hızlandırıp kolaylaştırıyor. NetApp Türkiye Ülke Müdürü Behçet Yumrukçallı, “Bugün NetApp olarak sunucu, masaüstü, network ve veri depolama dahil olmak üzere sanallaşlırmanın tüm alanlannda önemli bir oyuncu konumundayız. Sunduğumuz komple çözümlerle bulut bilişimin getirdiği avantajları müşterilerimize maksimum seviyede yaşatmayı hedefliyoruz” diyor. Yumrukçallı ile bulut bilişimi ve NetApp’ı konuştuk:

Bulut bilişim dünyada ne kadarlık bir büyüklüğe ulaştı? Gelecekte büyüme hızı ne olacak?
- Dünyada bulut bilişim üzerinden sağlanan veri trafiği hızla artıyor. Şirketlerin bu trafiği karşılayabilmek için bulut bilişim sunucularına olan yatırımlarına hız kesmeden devam ettiğini görüyoruz. Bulut bilişimden artık rahatlıkla devasa bir sektör olarak bahsedebiliriz. Bulut bilişimde, istihdam rakamları da umut verici. Yapılan çeşitli araştırmaların sonuçları da bulut bilişimin nasıl büyüdüğüne, bu büyümeyi önümüzdeki dönemlerde de sürdüreceğine işaret eder nitelikte.

Birkaç rakam verebilir misiniz?
- Gartner’ın araştırmasına göre, kurumsal bulut bilişim bazlı servis, insan kaynakları ve altyapıya yapılan yatırım, 2011 ile 2012 sonu arasında yüzde 19,8 artış gösterecek ve 91 milyar dolardan 109 milyar dolara çıkacak. IDC’nin araştırmasına göre ise bulut bilişim, özellikle istihdam anlamında oldukça büyüyecek. Sonuçlara göre, 2012  yılının sonunda bulut bilişim sektörü 6,7 milyon kişilik ek istihdam sağlamış olacak, 2015 yılına kadar ise istihdam alanında 14 milyon yeni iş pozisyonunun ortaya çıkmasını sebep olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz