"Büyük veri kullanmayan sonunda batar"

Manzoor ile büyük verinin günümüz ekonomisindeki yerini ve şirketlere getirilerini konuştuk...

10.02.2017 16:35:210
Paylaş Tweet Paylaş
"Büyük veri kullanmayan sonunda batar"
Aslı Sözbilir
asozbilir@capital.com.tr

Büyük veri aslında elektronik ortamda bıraktığımız izlerin işlenmemiş haldeki bütününe verilen ad. Bu veri, işlenmesi halinde hem kamu hem de özel sektör için pek çok alanda getiri sağlıyor. Bunu fark eden şirketler müşterilerine daha iyi ulaşıyor, maliyetlerini düşürüyor ve verimliliklerini artırıyorlar. Büyük veri gurusu, veri analisti MANZOOR’un deyişiyle büyük veriyi kullananla kullanmayan arasındaki makas hızlıca açılıyor. Manzoor ile büyük verinin ekonomik geleceğimizdeki rolü üzerine konuştuk.

Büyük veri rekabetçi avantajla değil tamamen geride kalıp kalmamakla alakalı. Eminim herkes büyük veri kullanacak ve kullananlar bundan faydalanacak. Eğer siz kullanmazsanız da kesinlikle geride kalacak ve sonunda da batacaksınız.” Big data (büyük veri) konusunda guru isimlerden Dr. Madassar Manzoor internetle birlikte yaşamımıza giren ve son 10 yıldır sektörlerin gündeminde ilk sıralara yerleşen büyük verinin şirketler için önemini kısaca böyle özetliyor. 20 yılı aşkın süredir ABD, Avrupa ve Türkiye’de şirketlere danışmanlık veren Dr. Manzoor, büyük veri içindeki gizli kalan ilişkileri, korelasyonları ve modellemeleri ortaya çıkarıp gelişmiş veri tekniklerini kullanarak şirketlerin iş yapış şekillerine kademe atlatacak önerilerle onlara finansal getiri sağlıyor. Manzoor bugün e-ticaret, bankacılık, perakende ve medya sektörlerinde kullanılan büyük verinin yakın gelecekte başta sağlık ve ulaştırma olmak üzere tüm sektörler için kaçınılmaz olacağını söylüyor. Şirketler özelinde ise büyük verinin taşıyacağı ağırlık konusunda daha iddialı. Çünkü ona göre büyük veri daha çok para kazanmakla ilgili bir şey. Manzoor ile büyük verinin günümüz ekonomisindeki yerini ve şirketlere getirilerini konuştuk.
* Sizce büyük veri geçtiğimiz 10 yılda nasıl küresel bir trend haline geldi? Ve neden?
 Çok basit bir nedeni var. Bugün dünyadaki en büyük şirketlerin çoğu muhtemelen 10 yıl önce yoktu. Google, Amazon ve Facebook gibi şirketlerden bahsediyorum. Şu anda ise bu şirketlerin müşterilerinden 1 veya 2 milyon gibi değil 100 veya 500 milyon gibi sayılarla bahsediyoruz. Tarihsel olarak bir şirketle iş yaptığınızda şirket sizin hakkınızda pek bir şey öğrenemezdi ama Amazon, Google veya Facebook gibi şirketler siz ekrana dokunur dokunmaz hakkınızda ne gibi sorular sorduğunuz, nasıl ürünler istediğiniz, ne satın aldığınız, ne kadar para ödediğiniz gibi bilgileri edinmeye başlıyor. Değişen şey bu…
* Büyük verinin global büyüklüğü nedir?
 Bunun iki boyutu var. İlki şu: Amazon, Google, eBay ve Facebook gibi çok büyük şirketler eğer büyük veri olmasaydı var olmazdı. Büyük veriden para kazananlar onlar. İşleri hangi ürünlere baktığınızı, hangi reklamlarla ilgilendiğinizi ve hangi ürünleri satın alacağınızı anlamaya çalışmak. İkinci boyutunda ise büyük teknoloji ekipmanı üreticileri var. IBM, Oracle ve Microsoft gibi şirketler bu konseptin reklamını yapmaya karar verdiler. Bunun nedeni de büyük veri için çok büyük teknolojik yatırım gerekmesi ve bunun da bahsettiğim şirketlerin lehine olması.
* Büyük veriyi en çok hangi sektörler kullanıyor?
 E-ticaret şirketlerinin işi bu, kullanmaktan başka bir çareleri yok. Ben bankacılık, perakende ve medya olmak üzede üç ana sektörde çalışıyorum. Tecrübeme göre bu üçü arasında büyük veriyi en çok medya şirketleri, sonra perakendeciler daha sonra da bankalar kullanıyor. Nedeni şu, benim Financial Times olduğumu düşünün, geçmişte gazetemi basardım ve satardım ama gazeteyi alanların gazeteyi gerçekten okuyup okumadıklarına, okuyorlarsa hangi sayfaları okuduklarına, hangi konularla ilgilendiklerine, hangi yazarları takip ettiklerine, gazeteyi ne zaman okuduklarına dair bir fikrim yoktu. Bildiğim tek şey abone sayım ve bayilerden direkt aldığım satış sayımdı. Şimdi ise abonelerim kimler, siteme ne zaman giriyorlar, hangi araçlarla giriyorlar, iPad’le sabah mı okuyorlar, bilgisayardan ofislerinden mi okuyorlar, gazetenin hangi bölümlerini okuyorlar, hangi yazarlara ilgi duyuyorlar, ilgilendikleri konular ne gibi bilgilerin hepsine sahibim. Gazeteler artık birçok konuda çok bilgiye sahip. En önemlisi de yayınladıkları reklamları kimlerin tıkladığını biliyorlar. Geçmişte gazetede yayınlanan reklamların okunup okunmadığı bilinmiyordu. Bunun gücünü hayal edebiliyor musunuz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz