"Büyük veri kullanmayan sonunda batar"

Manzoor ile büyük verinin günümüz ekonomisindeki yerini ve şirketlere getirilerini konuştuk...

10.02.2017 16:35:210
Paylaş Tweet Paylaş
"Büyük veri kullanmayan sonunda batar"
“BÜYÜK VERİNİN GELECEK TRENDLERİ”
Şüphesiz ki her sektörde büyük veri çözümleri uygulanmaya başlanacak. Önce web’den aldıkları veriyi kullanacaklar, sonra da app’lerden. Sonra da yavaş yavaş sahip oldukları veriyi artırarak müşterilerini şu anda olduğundan daha iyi tanımaya çalışacaklar. Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) ürünü BKM Express de web’de başlayan ve mobilde büyüyen bir dijital cüzdan ürünü. Ve artık BKM’nin ne zaman nasıl işlem yaptığını takip edebildiği ve veri olarak kullanabildiği müşterileri var. Yani kesinlikle herkes bu işi yapacak. Önce belki telekom ve perakende sektörlerinde bunu göreceğiz.

TÜRKİYE BÜYÜK VERİDE LİDER OLACAK
VERİMLİLİK ÖNEMLİ

Eğer gelişmekte olan bir ülkeyseniz ve hangi hizmetleri verimli bir şekilde sunmanız gerektiğini anlamaya çalışıyorsanız, örneğin ulaşım, temassız bir kart kullanmak ve insanların davranışlarını anlamaya çalışmak sizin için faydalı olacaktır. Veya tüm hasta vatandaşlarınızın bilgisini birleştirebilirseniz bu, kuşkusuz ekonominiz için faydalı olacaktır.
MALİYET AZALIYOR
Ayrıca bu hizmetleri daha ucuza vermenize de yardımcı olacaktır. Eğer doktora gidemiyorsanız doktorla bir Skype görüşmesi yapabilirsiniz. Ek olarak bizim nabzımızı ve kalp ritmimizi devamlı takip eden giyilebilir araçlar var. Örneğin bir doktor artık benim nabzımı uzaktan görebilir, bunun için beni fiziksel olarak muayene etmesine gerek yok.
KALİFİYE ÇALIŞAN FARKI
15-16 yıl Türk bankaları ve Turkcell’le çalıştım. Batı ülkelerinde ve bazı Uzakdoğu ülkelerinde de çalıştım, çalışanlar çok kalifiye ve eğitimli. Ayrıca daha motiveler. Turkcell’deki tecrübeme göre de her şeyi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorlar. O dönem birçok Batı şirketinden çok daha ileride olduklarını gördüm.
 ŞİRKETLER HIRSLI
Ayrıca Türk bankaları için de aynı şeyi söyleyebilirim. Tecrübeme göre Türk şirketler birçok başka ülke şirketlerine göre çok daha hırslı diyebilirim. Yani Türkiye bence kesinlikle bu konuda lider olacak. Turkcell ve Migros gibi şirketlerin zaten çok iyi birer büyük veri kullanıcısı olduğuna inanıyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz