Dönüşüm Projeleri

Dijitalleşme rüzgarından sadece şirketlerin etkilenmesi beklenemezdi. Tüm dünyada devletler de artık internet platformunu kullanır hale geliyor. “E-goverment” (Elektronik devlet) olarak adlandırıla...

1.08.2001 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Dijitalleşme rüzgarından sadece şirketlerin etkilenmesi beklenemezdi. Tüm dünyada devletler de artık internet platformunu kullanır hale geliyor. “E-goverment” (Elektronik devlet) olarak adlandırılan bu süreç birçok ülkede işlemeye başladı. Türkiye bu konuda ağır hareket ediyor. Ancak, hiçbir şey yapılmıyor diyenler de yanılıyor. Krizin gölgesinde fazla dikkat çekmeyen 12 önemli proje, e-devlet yolunda çok önemli adımları oluşturuyor. 

İnternet devriminin ardından tüm dünya yeni ekonomi kurallarına alışmaya çalışıyor. Hükümetler de ister istemez kendilerini bu sürece adapte etmek zorunda kalıyor. Dolayısıyla dünyanın önde gelen ülkelerinin hükümetleri “elektronik devlet”(e-government) yolunda hızla ilerliyorlar. Avrupa’nın pek çok ülkesinde vergilerin online yatırılması, nüfus sayımının elektronik ortama taşınması ve bürokrasinin internet yardımıyla ortadan kaldırılması üzerine çalışmalar yapılıyor.

Dünyada bunlar yaşanırken Türkiye’nin aslında bu akımın biraz gerisinde kaldığı söylenebilir. Ancak, “Türkiye’de bu konuda hiçbir şey yapılmıyor” diyenler de yanılıyor. E-devlet yolunda krizin gölgesinde çok fazla görülmese de önemli girişimler yapılıyor.

Dijitalleşmenin pek çok farklı fonksiyona sahip olduğunu ve çok önemli yararlar getirdiğini yeni yeni anlayan “Türkiye”, e-devlet uygulaması çalışmalarına başladı ve bir süredir bu konuda yol alınıyor.  Hatta bazı kurumlar bu konuda ciddi mesafe de almış durumda.

Şu anda Türkiye’yi “e-devlet”e götürecek 12 önemli ana proje bulunuyor. Bu projeler günlük hayata ve iş dünyasına ciddi kolaylıklar getirmesinin yanı sıra, büyük tasarruf da sağlayacak. 

SSK ve Bağ-Kur düzene giriyor

Bu projelerin en önemlilerinden biri SSK ve Bağ-Kur tarafından gerçekleştirilecek. Hastane, eczane, hekim ve prim ödeme ile maaşların takibi konularını kapsayan bu geniş çalışma, devrim niteliğinde değişime neden olacak. SSK ve Bağ-Kur’a bağlı sigortalılar, bu sistem sayesinde, sağlık hizmetlerinden akıllı kart ile yararlanabilecekler.

Proje hayata geçirildiği takdirde kaçaklar önlenecek ve primlerin düzenli olarak ödenmesi sağlanabilecek. 800 milyon dolarlık maliyeti olan bu proje,  bu kurumlardan yararlanan vatandaşlar tarafından kendi kendini finanse edecek şekilde tasarlanıyor.

Sadece SSK ve Bağ-Kur projelerinin sağlayacağı tasarruf miktarının 700 trilyon liraya ulaşacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, bu proje sigortalıların yaşamlarını da son derece olumlu bir şekilde etkileyecek. 5 yıl içinde hayata geçmesi planlanan bu projeler ile birlikte tedavi ve işlem kuyruklarında belirgin bir azalma görülecek.

Diğer hayati projeler

SSK ve Bağ-Kur projelerinin yanında yine günlük yaşamı son derece kolaylaştıracak 10 e-devlet projesi daha bulunuyor. Örneğin, Adalet Bakanlığı’nın Ulusal Yargı Ağı Projesi ile tüm birimlerde otomasyona geçilecek. Bunun sonucunda yargı işlemleri kısalacak ve bilgi sorgulama süreci de son derece kolaylaşacak. İlk aşamasının 2001 yılının eylül ayında tamamlanması planlanan bu e-devlet projesini Havelsan yürütüyor.

E-devlet olma yolunda en önemli projelerden bir diğeri de Maliye Bakanlığı’nın VEDOP Projesi. Vergi dairelerinin otomasyonunu amaçlayan bu proje ile vergi bildirimi ve ödemesi elektronik ortamda gerçekleştirilebilecek.

İçişleri Bakanlığı’nın MERNİS Projesi’yle ise nüfus işleri elektronik ortama taşınacak. Elektronik nüfus bilgileri oluşacak ve kimlik beyanı kolaylaşacak.

Son derece ilginç olan bir diğer e-devlet projesi de Türk Silahlı Kuvvetleri(TSK)’ni yakından ilgilendiriyor. TSK’da çok farklı amaçlara yönelik pek çok yatırım yapılıyor. Koçsistem Ankara Bölge Sorumlusu Murat Yucat, TSK’da yürütülen projelerin pek çok ayağı olduğunu belirtiyor. Yucat, projenin bir ayağının 250 milyon dolar tutarında olduğunu ve Havelsan tarafından yürütüldüğünü söylüyor. Proje tam olarak hayata geçirildiğinde TSK’nın hava, deniz ve kara birimlerinde her türlü bilgi ve işlemin otomasyonunun sağlanacağı vurgulanıyor.

“OKULLARDA BİLGİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİM”

KoçSistem Ankara Bölge Sorumlusu Murat Yucat’a göre, e-devletleşme sürecindeki en dikkat çekici projelerin başında Milli Eğitim Bakanlığı’nın Bilgisayar Destekli Eğitim(BDE) Projesi geliyor. Yucat, projenin içeriğini ve amacını şöyle anlatıyor:

“Projenin içeriğinde tüm ilköğretim okullarına bilgisayar laboratuvarı kurulması, tüm ilköğretim okulları ve bu okulların öğretmenleri ile ilköğretim müfettişlerine bilgisayar okuryazarlığı kazandırılması bulunuyor. Bunun yanında, 18 bin bilgisayar formatörünün eğitimi, ülke çapında 3.5 milyon yeni öğrenci için okul binası inşaat yapımı, kırsal kesimdeki 35 bin mevcut temel eğitim okulunun rehabilitasyonu, öğretmen, müfettiş ve yöneticilerin sürekli hizmet içi eğitime alınması ve yardıma muhtaç ailelerin çocuklarına ücretsiz ders kitabı sağlanması gibi konular da projenin kapsamında yer alıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın projesi tüm çağ nüfusunun ilköğretime erişebilirliğinin sağlanmasını, sekiz yıllık temel eğitim sisteminin yaygınlaştırılmasını, temel eğitimin kalitesinin ve ilgisinin artırılmasını ve temel eğitim okullarının toplum için birer öğrenme merkezine dönüştürülmesini amaçlıyor”

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz