E-Devlet Adası Turist Bekliyor

Erdem Özel / Hifaş Hannover Fairs ve Interpro Genel Müdürü  Emniyet, Tarım Bakanlığı, Afet İşleri, MTA, Bayındırlık ve diğerleri... Eylül ayında gerçekleştirilecek Bilişim Zirvesi, Türkiye’de ...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
E-Devlet Adası Turist Bekliyor

Erdem Özel / Hifaş Hannover Fairs ve Interpro Genel Müdürü
 
Emniyet, Tarım Bakanlığı, Afet İşleri, MTA, Bayındırlık ve diğerleri... Eylül ayında gerçekleştirilecek Bilişim Zirvesi, Türkiye’de e-devlet konusuna öncülük eden kamu kuruluşlarını bir adada toplayacak. “E-devlet adası” adı verilen bu alana sistemlerini yerleştirecek kuruluşlar, büyük dönüşüm örneklerini uygulamalarıyla halka gösterecekler. Soyağacınızı öğrenmekten Hazine arazilerinin satışına, Trafik Bilgi Sistemi’nden yeni iş olanaklarına, her türlü bilgiyi “online” olarak öğrenebilmek mümkün olacak.

Türkiye’de teknoloji sektörü için çok önemli bir organizasyon olan Bilişim Zirvesi’ne neredeyse bir ay kaldı. Çok sayıda şirket ve yöneticisi bu fuara hazırlanıyor, çeşitli planlar yapıyor. Bilişim Zirvesi, bu nedenle 2002 yılında da büyük ilgi görecek. Ancak, yetkililere göre, en büyük ilgi, “e-devlet adası”na olacak. Kulağa da farklı gelen bu çalışma, birkaç yıl öncesinde teorik düzeyde olan projeleri, vatandaşın karşısına uygulama olarak çıkarmaya amaçlıyor. Hedef, vatandaş ile devletin “e” yüzünü tanıştırmak.

Cebit Bilişim Zirvesi, uzun yıllar Cebit Hannover’de gerçekleştirilen bu uygulamayı, Türkiye’ye, önde gelen e-devlet projeleriyle birlikte getiriyor. Afet İşleri, MTA, Mernis, Merkez Bankası, Kültür Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, İş ve İşçi Bulma Kurumu, TRT, Tarım Bakanlığı, KOSGEB, Dışişleri Bakanlığı, Başbakanlık, Gümrük Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı, Milli Emlak ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün projeleri sunacağı bu projeyle ilgili bilgileri, Hifaş Hannover Fairs ve Interpro Genel Müdürü Erdem Özel, DIGITAL’e anlattı:

Bilişim Zirvesi’nde gerçekleşecek organizasyondan bahseder misiniz?

Bilişim bu yıl çok büyük bir sinerji yakaladı. Fuarda bu yıl bir çok yenilik var. Salon sayımızı artırdık. Uzmanlaşmayı geliştirdik. Bunlara ek olarak yeni tematik bölümlerimiz var. Tematik bölümlerimizden bir tanesi de e-devlet olacak.

Türkiye’de ilk defa halka açık olarak böyle bir proje yürütülecek. Bu projede, devletin şeffaflaşmasını, vatandaşlara yönelik hizmetlerin teknolojiyle nasıl yapılabileceği sergilenecek. Bugüne kadar e-devlet toplantılarda teorik kısmı ve projeler görüşüldü. Ama, ilk defa kurumlar elle tutulur, gözle görülür uygulama ve hizmetleri bu zirvede gösterecekler.

Bu zirveye gelen ziyaretçiler, vatandaşlar fiili olarak burada işlem yapabilecekler mi?

O şekilde tasarlanıyor. Bir kısmı elektronik saymanlık modüllerini kurup, bunun nasıl çalıştığını gösterecekler. Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen tayinlerinin olduğu sistemi tanıtıp, kimin hangi puanı aldığını, ne şekilde atama yapıldığını sunacak. 

Mernis Projesi’ni biliyorsunuz. Bu proje de adada yer alacak ve isminiz girerek, soy ağacınızı öğrenebileceksiniz.

Milli Emlak’ın internet sitesine girip Hazine arazilerinden, hangilerinin satışa çıkarıldığını, bunlara kimlerin teklif verdiğini, kaç liradan satıldığını görebileceksiniz. 

Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Cebit Bilişim Fuarı, bölgenin teknoloji konusunda en büyük buluşma noktası. Bu önemli organizasyona daha önce e-devlet’i güçlü şekilde dahil edememiştik. E-devlet’i daha önce de yapmak mümkün olabilirdi. Fakat, erken olduğu için yapamadık. Daha önce e-devlet teorik olarak tartışılıyordu. Şimdi ise daha elle tutulur, somut projelere dönüştü. Kurumların gösterebileceği, uygulatabileceği projeler var. O nedenle şimdi yapıyoruz.

Ayrıca, bunu yaptığımız zaman, hem kurumların projelerini daha ileri götürme şansları artacaktı hem de teknolojileri üreten şirketlerin onları geliştirme şansları yükselecekti. Belki de bu bölgede e-devlet projelerinde işbirliğini de mümkün kılacaktı.

İşte bu nedenlerden dolayı doğru zaman olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden e-devlet’e fuarın içinde yer verdik. Geçen yıl ise tartışma olarak zirvede vardı. Fuara çıkabilecek olgunluğa ilk defa bu yıl geldiğini düşünüyoruz.

Nasıl bir alt yapı kuruldu?

Türkiye’de yapılan orta ölçekli bir çok fuarın tamamına eşit büyüklükte bir yer. Burada yaklaşık 28 tane stand var. Bu standların içinde bağımsız giriş çıkışı olan e-devlet bölümü yer alıyor. Dünyadaki benzerleri gibi kurgulandı. Hannover’deki alt yapının aynısını burada görmek mümkün.

Hangi teknoloji şirketleri bu alt yapıyı sağladı?

Başta Türk Telekom olmak üzere fuarda bir çok ulusal ve uluslar arası şirketle çalışıyoruz. 800’ü aşkın şirket ve kuruluş aynı anda data, ses ve görüntüye yönelik en son yenilikleri gösteriyorlar.

Alt yapıyı sağlayan şirketler nasıl bir rol üstlenecekler?

E-devlet projeleri yazılım, donanım, network, sistem entegrasyonu ve iletişim alanında hizmet veren bir çok önemli kuruluşlarla gerçekleştirdi. Web tabanı, yazılım ve donanım şirketleri var. Bazı şirketler konsorsiyum şeklinde, bazıları da tek bir şirketin altında katıldılar. İşte bu projeler sırasında sözünü ettiğimiz bu kuruluşların uygulamalarını izleyeceğiz.

Bu şirketleri bir araya getirmek zor oldu mu?

Hayır. Tam tersi teknoloji anlamında çok önemli bir proje. Türkiye’deki belirli bir değişime imza atacak uygulamaların arkasındaki teknoloji şirket olmak çok anlamlı. Hepsinden çok büyük destek gördük.

Kamudan bir destek gördünüz mü?

Kamuda bu projeleri gerçekleştiren bürokratlardan büyük destek gördük. Teknokrat, proje sahibi, genel müdür, müsteşar, hatta bakanların duyarlılığı çok iyi. Kamuda kendini anlatma isteği var. 

Geleneksel hale gelecek mi?

Öyle olmalı. Biz bu e-devlet çalışmasının Cebit Hannover’de devasa boyutlara çıktığına şahit olduk. Çok uzun yıllardır yapılıyor. Bunun iki ayağı var. Bir kamu hizmetleri, diğeri de yerel yönetimlerdir. Uzun yıllar Avrupa’da devam ediyor. Biz Türkiye’de ilk defa başlıyoruz. Ama hızlı gidebileceğimiz bir konu. Kamuda bu konuda çok iyi çalışan teknograflar var. Bu anlamda moral verici.

 

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz