"E-Devletin Çok Özel Projesi"

Galip Taşdemir / MGM Genel Müdürü Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen say2000i devletin günlük hesaplarının gün sonunda topluca görülebilmesini sağlayacak. İki yıl önc...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
E-Devletin Çok Özel Projesi

Galip Taşdemir / MGM Genel Müdürü

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen say2000i devletin günlük hesaplarının gün sonunda topluca görülebilmesini sağlayacak. İki yıl önce, bir önceki genel müdür tarafından kullanıma açıldı denilerek lanse edilen say2000i´yi, bu kez de şimdiki genel müdür Galip Taşdemir aynı iddiayla anlattı...
 
Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü bünyesinde başlatılan say2000i uygulaması, Türkiye çapında 1668 saymanlıkta günlük çalışmaların bilgisayar yardımıyla yapılmasına dayanıyor. Tüm verilerin merkezde bir veri tabanında tutulduğu sistemin amacı, devlet hesaplarının günlük olarak izlenebilmesi.

say2000i uygulamasına geçmeden önce az sayıda bilgisayara sahip olduklarını söyleyen Muhasebat Genel Müdürü Galip Taşdemir, uygulama sayesinde 17 bin personelin bilgisayarla çalışmaya başladığını söylüyor. say2000i´den önce, manuel ortamda kendilerine ulaşan bilgileri bilgisayar ortamına aktardıkları için bilgileri zamanında kamuoyuna aktaramadıklarını belirten Taşdemir ``Saymanlıklarımızda yapılan işlemler uzun sürede yapılıyordu. Müşteriler bekliyordu. Birçok yerle bilgi alışverişimiz aksadığı için büyük problemler çıkıyordu'' diyor.

Bu sorunlar, Dünya Bankası´nın da destek verdiği say2000i projesi ile giderilmeye çalışılıyor.MGM Genel Müdürü Galip Taşdemir, Bilişim Teknolojileri Danışmanlığı’nı Cem Dener´in yürüttüğü say2000i projesini Capital´e anlattı:

Ne işe yarıyor say2000i?

say2000i sayesinde devletin mali durumu günlük olarak izlenecek. Böylece devlet politikası anında belirlenebilecek. Yönetimine güncel ve doğru bilgiler sunularak, harcama ve yatırım politikalarının daha sağlıklı belirlenmesi sağlanacak. Trilyonlarca liralık borçlanmalar öncesinde devletin nakit durumunun görülebilecek.

Dolayısıyla, gereksiz borçlanılarak aşırı faiz ödemesi yapılmasının önüne geçilebilecek. Sistemin sadece MGM tarafından değil, ekonomi yönetimindeki diğer birimler tarafından da etkin olarak kullanılması ile çok daha iyi sonuçlar alabileceğiz.

Projenin devlete faydası ne oldu?

Verilen hizmet hızlandı. Şeffaflık sağlandı. Yayınlarımızla ve web sitemiz aracılığıyla, devletin gelirlerini, giderlerini, bütçe açığını tüm kamuoyuna ayrıntılı bazda sunabilme imkanına kavuştuk.

Ya tasarruf? 

Muhasebat Genel Müdürlüğü´nün günlük operasyon maliyetleri azalacak. Saymanlıklardan hizmet alanlar zaman ve para tasarrufu sağlayacaklar. Bütçe harcamaları daha iyi izlenebilecek ve denetlenebilecek. say2000i´nin kurulumu 2001 sonunda bittiği için, parasal olarak hangi konuda ne kadar tasarruf sağlandığını söylemek zor.

Proje ile ilgili tüm çalışmalar bitti mi?

Tabii şimdi de daha iyi eğitim nasıl veririz, eğitim eksiğini nasıl gideririz diye sorgulayarak yolumuza devam ediyoruz.

Ne kadara mal oldu bu uygulama?

2000 Ağustos fiyatıyla 15 milyon 590 bin dolara mal oldu. Pilot uygulama projesini 113 bin dolara gerçekleştirdik. Bence projenin en büyük avantajı, kısa sürede tamamlanması, çok ciddi maliyet kazancı ve tabii kullanım kolaylığı.

Ama ne kadar maliyet avantajı sağladığını söyleyemiyorsunuz. Peki proje nasıl bir kullanım kolaylığı sağlıyor? 

Daha önce ellerine mouse almamış insanlar 1 hafta sonunda işlerini yapar hale geliyorlar. Her gün kağıda yazdığı bilgileri ekranda karşısında görüyor. Bir tuşa basarak istediği bilgilere, raporlara ulaşıyor. 

Proje hangi alanları içeriyor?

Bizim uygulamalarımız 5 temel modülden oluşuyor. İlk modülü muhasebe modülü. Bundan başka personel ve maaş, sağlık harcamaları, mevzuat bilgi ve online destek modülleri var.

Bundan sonra neler eklenebilir?

Personelimizin eğitimi konusunda yeni modüllere ihtiyaç duyacağız. Bu konuda çalışmalar sürüyor. Teknoloji geliştikçe ihtiyaçlar da değişecek. Tabii biz de ihtiyaçlar doğrultusunda yeni modüller geliştireceğiz. Şimdi sistem ihtiyaçlarımızı karşılıyor.

Personeli nasıl eğittiniz? 

13 bini genel müdürlüğümüzün, 4 bine yakını da gelirler genel müdürlüğü ve vergi daireleri personeli olmak üzere yaklaşık 17 bin personele eğitim verdik. Yüzde 90´ı bilgisayar kullanmayı bilmeyen personelimize internet götürdük.

Bütün saymanlıklarımız bilgisayar ortamına uygun ofis donanımına sahip. Personel eğitimini uygularken biz önce il koordinatörleri oluşturduk. Her ilde ikişer, üçer eğitmen bulundu. Öncelikle bu şekilde yaklaşık 500 eğitmeni eğittik. Sonra da bu eğitmenler hem personel eğitimini planladılar, hem de onlara destek sağlayarak muhasebe kayıtlarını manuel ortamdan bilgisayar ortamına aktardılar.

Bu sistemi etkin biçimde kullanabilmek için teknolojiyi geliştirmek yeterli mi?

Teknolojiyi en ileri düzeyde kurmak ve işletmek elbette önemli. Ancak, bu teknolojiden ülke yönetiminde etkin bilişimde yararlanabilecek, teknolojiyi kullanabilen yöneticiler olması daha da önemli bence. Medyanın da sürekli sorgulaması ve takipçiliği ile, kamu mali yönetimi için geliştirilen bu tür sistemlerin ekonomi yönetimi tarafından koordineli biçimde etkin kullanılabilmesi sayesinde gerçek anlamda tasarruf sağlanabileceğini düşünüyorum.

Sistemde çıkan problemler nasıl çözülüyor?

Sistem şu an tamamen çalışır durumda. Her gün yapılan işlemleri anında izleyebiliyoruz. Uygulamanın en büyük avantajı, sorunlara merkezden müdahale edilebilmesi. Sistem bu şekilde tasarlandı. Bütün ağ yapısı, donanım, güç kaynaklarına kadar ağdan izlenebilir durumda. Biz merkezden alan raporlarını izliyoruz. Birlikte çalıştığımız firmalar da, sorun çıktığında anında müdahale edebilmek için sürekli bizi ağdan izliyorlar.

Anlık gelişen sorunlar nasıl çözülüyor?

Biz burada bir çağrı merkez kurduk. İki vardiya, 16 saat boyunca 10´a yakın arkadaşımız hizmet veriyor. 17 bin insana sesli ve görüntülü olmak üzere yardımcı oluyor. Sürekli işleyen bin 550´ye yakın birimden gelen her türlü problem konusunda -teknik olabilir, mevzuatla ilgili olabilir- personele yardımcı oluyorlar.

Sistemde henüz tamamlanmamış bir bölüm var mı?

Sistemle ilgili bir-iki problemimiz kaldı. Cumhurbaşkanlığı, Meclis ve Kıbrıs henüz sisteme dahil değil. Ama devletin harcamaları içerisinde çok küçük yer tutan saymanlıklarımız. Kıbrıs´ta zaten Telekom´un bağlantısı yok, sanırım o nedenle sisteme dahil değil. Ama bu üç saymanlığı da zaman içerisinde sistemimiz içine alacağız.

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz