Google ve Apple FBI’ya karşı el ele

FBI’ın "San Bernardino saldırganının telefonuna ait şifreyi kır" talebini kabul etmeyen Apple’a Google'dan destek geldi.

19.02.2016 14:58:370
Paylaş Tweet Paylaş
Google ve Apple FBI’ya karşı el ele
FBI’ın talebine rağmen San Bernardino saldırganının telefonuna ait şifreyi kırmayı kabul etmeyen Apple’a en büyük rakibinden destek geldi. Google CEO’su Sundar Pichai de güvenlik için teknoloji şirketlerini telefon şifrelerini kırmaya zorlamanın kullanıcı gizliliğini ihlal edebileceğini ifade etti.

ABD’de, dünya çapındaki teknoloji devi Apple ile Federal Soruşturma Bürosu (FBI) arasında patlak ahlaki, hukuki, idari, adli ve ekonomik tartışmaya, bir başka teknoloji devi Google da karıştı. FBI’ın korkunç terör örgütü IŞİD’le ilgili bilgilerin bulunduğunu iddia ettiği iPhone marka bir telefonun şifresinin çözülmesi talebini reddeden üretici firma Apple’a, Google’dan da destek geldi.

APPLE ŞİFREYİ KIRMIYOR

FBI, geçen aralık ayında, ABD’nin San Bernardino kentinde 14 kişinin yaşamını yitirdiği, 18 kişinin yaralandığı saldırıyı düzenleyen ve olay yerine gelen güvenlik güçlerince öldürülen Seyid Rıdvan Faruk’a (28) ait olduğu tahmin edilen iPhone marka telefonunun 10 haneli şifresinin açılması için üretici Apple firmasına başvurdu. Ancak Apple, bir başkasının 10 kez yanlış girmesi durumunda telefonun tüm bilgileri ‘sıfırlayıp silmesini’ sağlayan şifrenin çözülmesini reddetti. Gerekçe olarak da bunun dünya genelindeki milyonlarca iPhone ve kullanıcıları için gizlilik haklarının ihlali anlamına geleceğini gösterdi.

BİZ PAYLAŞIRIZ, AMA...

Apple’ın bir terör soruştuması için şifrenin çözülmesini isteyen FBI’ya karşı ABD çapında tartışma yaratan bu tavrına, Google’un CEO’su Sundar Pichai de tam destek verdi. Pichai, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, telefon şifrelerinin kırılması için şirketleri zorlamanın, kullanıcıların gizliliğini ihlal edebileceğini ifade etti. Kolluk kuvvetleri ve araştırma birimlerinin terörizmle savaştığını ve bunu kabul ettiğini belirten Pichai, Google olarak ‘geçerli yasal koşullar’ ilkesi altında bilgi paylaştıklarını belirtip “Ancak bu durum, bir şirketten kullanıcının ürününü şifresini kırmasını istemekten tamamen farklı. Çok kötü sonuçlar doğurabilir” dedi.

‘ARKA KAPI’ OLUŞUR

Apple CEO’su Tim Cook, FBI’ın söz konusu telefon için yeni işletim sistemi (IOS) geliştirilmesini istediğini ve bunun iPhone telefonlarının güvenlik önlemlerini ihlal eden bir ‘arka kapı’ oluşturacağını ifade etmişti. Cook, FBI’ın bu arka kapıyı sadece söz konusu telefon için kullanacağını iddia ettiğini, fakat bunun garantisi olmadığını savunarak “Bu arka kapıyla dünya üzerindeki tüm iPhone telefonların güvenlik önlemlerini aşabilirler” dedi. FBI Direktörü James Comey, geçen hafta ABD Kongresi’ne yaptığı açıklamada, FBI’ın Faruk’a ait olduğunu düşündüğü iPhone model telefonun şifresini henüz kıramadığını ve içindeki bilgilere ulaşamadığını açıklamıştı. Bunun üzerine, ABD’nin Los Angeles şehrinde bir yargıç, Apple’ın FBI soruşturmasına teknik yardım sağlaması konusunda karar vermişti.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz