"Gösteri Devam Ediyor"

Avrasya’nın en büyük bilgi ve iletişim teknolojileri platformu CeBIT Bilişim Eurasia, 31 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasında Tüyap Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenleniyor. Dünyanın dört b...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Gösteri Devam Ediyor

Avrasya’nın en büyük bilgi ve iletişim teknolojileri platformu CeBIT Bilişim Eurasia, 31 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasında Tüyap Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenleniyor. Dünyanın dört bir yanından farklı sektörlerden pek çok katılımcı ve ziyaretçiyi ağırlayacak olan fuar, “küresel ticarette varım” diyenleri bir araya getirecek. 60’ın üzerinde ülkeden yatırımcı bu platformda bir araya geliyor. Onlarca yeni ürün ve hizmeti fuarda görmek mümkün. Digital, şirketlerin sundukları ürün ve teknolojilerden bazılarını bir araya getirdi.

GÖSTERİ DEVAM EDİYOR

MICROSOFT MSN’İ TANITACAK 
Microsoft temmuz ayından bu yana MSN Hotmail’i Türkçe içerikle Türk kullanıcılarının hizmetine sunuyor. MSN Hotmail Türkiye operasyonları kapsamında Türkiye’deki internet kullanıcılarına özel olarak geliştirilen Hotmail kartları da var. Microsoft bilişim fuarı boyunca MSN Hotmail’in ve bu kartların tanıtımını yapacak. Ziyaretçilere kartlarla ilgili bilgi verilecek ve örnek kartlar dağıtılacak. Microsoft fuarla birlikte devam edecek Bilişim Zirvesi’nin de resmi sponsorlarından biri.

INTEL’DEN TEKNOLOJİK  SÜRPRİZLER
Intel bu yıl Türkiye'de ilk kez kendi standıyla Bilişim Fuarı'na katılıyor. Intel’in standında dijital ev, PC oyunları, KOBİ'lere yönelik sunucu işlemci platformları ve anakart teknolojileri tanıtılacak. "Hotspot" yani kablosuz internet erişim alanı haline getirilecek olan Intel standında ziyaretçiler, Intel Centrino Mobil teknolojisi ile kablosuz yaşamın ayrıcalıklarını yakından tanıma fırsatı bulacaklar.

Intel’in, HP ile birlikte bilişim fuarı süresince HP standına uğrayacaklar için de hoş bir sürprizi var.

Bilgisayarların kullanım alanlarını çoğaltmayı ve tüketicileri yeni kullanım modelleri ile tanıştırmayı hedefleyen Intel, bu yıl isteyen herkese dünyaca ünlü moda dergisi Cosmopolitan’ın kapağına çıkma şansı tanıyacak. Cosmopolitan’ın lisanslı ürünü olan bir yazılımla Intel, isteyen ziyaretçileri bilgisayarda birkaç tıklama ile yepyeni bir çehreye büründürecek.

KODAK’TAN YENİ DİJİTALLER! 
Kodak, Bilişim Fuarı’nda yeni LS743, LS753, DX7630 ve DX7590 dijital fotoğraf makinelerini tanıtacak. Kodak’ın yeni yazıcı birimi Printer Dock Plus ve Kodak kiosklar da fuar boyunca sergilenecek.
Kodak EasyShare LS743 ve LS753 zoom’lu dijital fotoğraf makineleri küçük boyutlarda, kullanımı kolay ve paylaşım özellikleri olan ürünler. LS743’ün 4 MP’lik çözünürlüğü ve 16 MB’lik dahili belleği bulunuyor. LS753 ise 5 MP’lik çözünürlüğe ve 32 MB’lik dahili belleğe sahip. 6 MP çözünürlüklü Kodak EasyShare DX7630 dijital fotoğraf makinesi, loş ışıkta otomatik odaklama sistemi ve yaratıcılığı destekleyen pek çok özellik içeriyor. Hareketli çekimler için saniyede 24 karelik video çekim olanağı sunuyor. Yeni Kodak EasyShare DX7590 dijital fotoğraf makinesi ise amatör fotoğrafçılara profesyoneller kadar başarılı fotoğraflar çekme fırsatı veriyor.

Kodak’ın EasyShare Printer Dock Plus yazıcı birimi, cep telefonu dahil hemen her tür dijital kaynaktan, hızla ve kolaylıkla 10x15 cm’lik fotoğraflar basma imkanı veriyor. Özellikle cep telefonuyla çekilen görüntüler, kablosuz aktarım yoluyla Printer Dock Plus’a gönderilip basılabiliyor. Yakın gelecekte Türkiye’de pazarına da sunulacak olan Kodak Picture Maker kiosklarla da, istenen zaman ve mekanda dijital fotoğraf basmak mümkün. Bu kiosklarla, dijital fotoğraf makinelerinden ya da cep telefonlarından fotoğraf baskısı alınabiliyor. Bluetooth ya da kızılötesi teknolojilerin kullanımına yönelik mobil baskı yetenekleri de sunan Kodak kiosklar, Picture Maker Sipariş İstasyonu, Picture Maker Dijital İstasyon, Picture Maker Baskı İstasyonu ve Picture Maker Film İşleme İstasyonu olmak üzere dört modelden oluşuyor. Kodak ürünleri, distribütörü MASCOM’un yanı sıra Yalçınlar Fotoğraf ve Zoom İthalat standlarında incelenebilecek.

SmartPRO'DAN BİN KİŞİYE BİLİŞİM BURSU
Bilişim alanında sertifikasyon eğitimleri veren SmartPRO, Bilişim Fuarı'nda 1000 kişiye yüzde 100 burslu olarak Microsoft ve Cisco Systems sertifikasyonlarına ön hazırlık eğitimleri verecek. Kariyer.NET işbirliği ile hayata geçirilen kampanya kapsamında verilecek eğitimlere katılanlar bilgisayar ağları, bilişim sistemleri, Microsoft sunucu çözümleri ve binlerce bilgisayardan oluşan dev kurumsal sistemler hakkında bilgi sahibi olacaklar. Ön hazırlık eğitimlerinden sonra, katılımcılar, kendilerine diledikleri alanlarda uzmanlaşma şansı tanıyan Microsoft Sistem Mühendisliği, Microsoft Yazılım Geliştirme Uzmanlığı ve Cisco Network Uzmanlığı eğitimlerine SmartPRO ve Kariyer.NET'in sağladığı özel koşullarla devam etme imkanı da bulacaklar.

SmartPRO’nun eğitim bursuna başvuru için herhangi bir ön koşul yok. Bilgi teknolojileri alanında kariyer yapmak isteyen herkes bursa başvurabilecek. Burs alacak kişiler, SmartPRO ve Kariyer.NET insan kaynakları departmanlarının yapacakları değerlendirme sonucunda belirlenecek. Burstan yararlanmak için www.kariyer.net adresinden ya da fuarda SmartPRO’nun standından edinilecek formu doldurmak gerekiyor.

NETSİS YAZILIMLARINDA YENİLİKLER
Netsis, CeBIT Bilişim Eurasia’da şirketlere rekabet avantajı sağlayan yüksek teknoloji ürünü Fusion ve Fusion Standard isimli kurumsal yazılımları ile ilgili yenilikleri tanıtacak. Netsis’in ilk kez Eylül 2002’de Cebit Fuarı’nda lanse ettiği ERP düzeyi en kapsamlı ürünü olan Fusion’daki geliştirmeler fuar boyunca ziyaretçilere anlatılacak. Bu yıl yine ilk kez CeBIT Bilişim Eurasia'da tanıtılacak olan geliştirilmiş Fusion, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), insan kaynakları yönetimi, üretimin önemli bir alt bileşeni olan esnek yapılandırma, YTL’ye ilişkin uygulamalar gibi yeni modül ve uygulamalarıyla zenginleştirilmiş olarak pazara sunuluyor.

Netsis’in KOBİ düzeyi işletmeler için geliştirdiği ERP ürünü Fusion Standard da sektörlerinde bilişimin gücüyle farklılaşarak katma değer yaratmayı hedefleyen sanayicilerin ihtiyaç duyduğu tüm ERP çözümleri ile birlikte yeni mevzuata ilişkin her türlü yeniliği kapsıyor. Fusion Standard ürünü ile ilgili kapsamlı bilgiler de yine fuar süresince Netsis standında aktarılıyor olacak.

ERP ürünlerinin yanısıra dikey çözümler de sunan Netsis’in mağazacılık, tekstil, turizm, dış ticaret ve mobil uygulamalara yönelik çözümleri de Cebit Eurasia’da tanıtılacak.

PANASONIC’TEN 3 YENİ KONSEPT
Tekofaks Panasonic, bu yıl Türk tüketicisine Avrupa ile eş  zamanlı olarak, plazma’da VIERA, digital fotoğrafçılıkta LUMIX ve GSM’de X serisi olmak üzere üç yeni konsept sunuyor.

Visual Era, görsel çağ kelimelerinin kısaltılmışı olan VIERA, aynı zamanda plazma TV teknolojisinin geldiği son noktanın da ifadesi. Teknoloji ve sanatın karışımıyla estetik ve performans sınırlarının ötesine geçen bu yeni AV konsepti, sıradışı ince ve hafif bir tasarıma sahip. VIERA serisi plazma TV’ler, entegre tuner ve hoperlör sistemleri sayesinde TV olarak kullanım imkanı sunarken SD/PC MCIA kart girişleri sayesinde bilgisayar monitörü işlevi de görüyor.

Dijital fotoğrafçılık alanında dünya mercek devi Leica ile işbirliğine giden Panasonic’in yeni fotoğraf makinesi serisi, LUMIX konsepti altında sunuluyor. Bilişim Fuarı sırasında yeni ürünlerle birlikte tanıtımı yapılacak bu ürün grubu ile yarı profesyonelleri hedefliyor. 24X optik zoom gibi yüksek zoom değerlerinin yer aldığı bu serinin Mega OIS (Optic Image Stabilizer) adı verilen teknolojisi de dikkat çekiyor.

“Optik Resim Sabitleyici Sistemi” ile kaliteli görüntü elde etmeyi engelleyen el titremesi, merceklerin hareketi ile optik olarak önleniyor. 
Tekofaks Panasonic fuarda sergileyeceği toplam 6 modelle orta ve üst segmente GSM alanında da geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

Panasonic’in X serisi ası altında sunduğu yeni ürünlerden ilk olarak X300 piyasaya sunulacak. Yana açılan LCD ekranı ile el kamerasını andıran ve farklı bir tasarım sunan X300’ü Eylül ayında akıllı telefon (smartphone) kategorisinde yer alan X700 takip edecek. Tekofaks Panasonic tarafından dünya ile eş zamanlı satışa sunulacak olan X700,  Panasonic’in Symbian S60 işletim sistemine sahip. Tekofaks Panasonic, fuarda ayrıca, DVD kaydedicilerden ev sinema sistemlerine, güvenlik sistemlerinden ofis ürünlerine kadar ev ve ofisler ile mobil ortamlarda kullanılacak geniş ürün yelpazesini de tanıtacak.

TOSHIBA’DAN YENİ NOTEBOOK’LAR
Toshiba, fuarda taşınabilir bilgisayar, projeksiyon ürünleri, avuçiçi bilgisayarları gibi ürünlerin yanında fotokopi makineleri ve faks makineleri ürünlerini de kullanıcıların beğenisine sunulacak. Birbirinden farklı kullanıcı profillerine uygun modellerinin tanıtımını yapacak. Öğrenciler, ev kullanıcıları ve tüm bireysel kullanıcılar için ideal bir seçenek olan Toshiba Satellite A40 yeni ürünlerden biri. Yeni ürün ultra parlak 15 inçlik ekranı, CD/MP3 fonksiyon tuşları ve SRS Trusound XT ses sistemi, yüksek performansı ve uzun pil ömrü ile dikkat çekiyor. Toshiba’nın Satellite A50 serisi ise ince ve hafif dizaynı, uzun pil ömrü ve Intel® Mobil Centrino® teknolojisini en uygun fiyata sunuyor. Satellite A60 modelinde yüksek video grafik özellikleri, çift işlemci  gibi çalışan HT teknolojili hızlı masaüstü performansı ve yazılımların kolay kullanımı imkanı sunuluyor. Satellite M30 modeli ise günlük hayatlarını ve çalışmalarını mobil olarak sürdüren profesyonellerin seçimi. Yüksek performans, geniş ekran ve gelişmiş ekran kartı özellikleri ile bilgisayar kullanımını ve DVD seyretmeyi zevkli hale getiriyor.Toshiba kurumsal kullanıcılar ve mobil pofesyoneller için de Portege ve Tecra serisinin tüm yeni modellerini de, tablet serisi ile birlikte sunuyor.

NOKIA’DAN 40 YENİ ÜRÜN
Nokia, Cebit Bilişim Eurasia 2004’te, zengin ürün portföyü ile ziyaretçilere mobil iletişimin son teknolojilerini tanıtmaya devam ediyor. 40’ın üzerinde ürünle mobil hayata dair çözümleri Nokia standında görmek mümkün. Imaging, Expression, Classic, Business, Fashion, Active ve Gaming kategorilerine ayrılmış standda ziyaretçiler, tüm ürün ve aksesuarlara kolaylıkla ulaşıp, bilgi sahibi olabilecekler. Nokia’nın müşteri sadakat programı Club Nokia ve üyelerine sunduğu ayrıcalıklar da her yıl olduğu gibi ziyaretçilere tanıtılacak ve yeni üye kaydı da gerçekleşecek. Club Nokia üyeleri Club Nokia çadırında yorgunluk atarken bin adet şanslı Club Nokia üyesi de yapılacak aktivitelerle fuara giriş davetiyeleri kazanacak.

XEROX TARAYICILARI TÜRKİYE’DE
Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xerox, Bilişim Fuarı’nın doküman ve dijital baskı sponsorluğunu üstleniyor. Fuarda Türkiye’de ilk defa Xerox marka tarayıcılarını da sergileyecek olan firma, donanımdan yazılıma onlarca farklı ürün ve çözümü sektörün beğenisine sunacak.
Fuar kapsamında Flowport, Docushare, Equitrac ve Centreware gibi birçok Xerox ofis yazılım programı tanıtılacak. Xerox Türkiye Ofis Grubu, renkli ve siyah beyaz yazıcılar çok fonksiyonlu baskı makinaları, siyah beyaz lazer yazıcılar, renkli sayfa yazıcıları ile renkli Tektronix yazıcı ürünlerinden oluşan yeni ürünleri tanıtacak.

Xerox’un, Türkiye’de ilk kez tanıtacağı Xerox marka tarayıcıları Documate 4800, Documate 250 ve Documate 520 modellerinin yoğun ilgi görmesi bekleniyor. Xerox’un Ofis Malzemeleri Bölümü de, kağıt, toner gibi tüketim malzemeleri ile beraber ilk defa Xerox marka CD, DVD gibi medya malzemelerini tanıtacak. Çok fonksiyonlu ürünler kategorisinde sergilenecek ürünler ise WorkCentre PE16, WorkCentre M15i, WorkCentreM20i, WorkCentre M24 ve WorkCentre 35/45 modelleri olacak. Ayrıca fuar içerisinde yer alan değişik satış mağazalarında Xerox ürünleri özel bilişim fuarı promosyon fiyatları ile indirimli olarak satılacak. Xerox fuarda ayrıca döküman yönetimi konusunda verdiği “outsourcing” hizmetlerini de tanıtacak.

GELECEK PARKI’NDA AR-GE ŞÖLENİ
Üniversite–sanayi işbirliğinin somut örneğinin görüleceği “Gelecek Parkı - Future Parc” tematik bölümü bu sene üçüncü kez gerçekleştirilecek. Bu bölümde TÜBİTAK’ın desteğiyle, 30’un üzerinde üniversitenin bilişimi kullanarak geliştirdiği projeler sergilenecek. 2002 yılında TÜBİTAK öncülüğünde beş üniversite ile başlayan Gelecek Parkı’nda 2003 yılında 12 üniversiteye ait 140’ı aşkın proje sergilenmişti. Gelecek Parkı bu sene de sanayinin yatırım ve zaman isteyen Ar-Ge planlarını, üniversitelerin nitelikli beyin gücü ve akademik tecrübeleri ile bir araya getirmesine imkan sağlayacak.  Gelecek Parkı’nda ayrıca TİDEB, TTGV ve KOSGEB  gibi kurumlar, KOBİ’lere bilişim yatırımlarının nasıl fonlanacağını anlatacaklar.

HANDE D. SÜZER
hdemirel@capital.com.tr


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz