"Hizmet ve yazılım 3-4 kat büyüyebilir"

TÜBİSAD Başkanı Gürsoy, bilişimin stratejik sektör kabul edilmesi halinde bölgede merkez olunabilineceğini söylüyor.

17.07.2015 20:48:260
Paylaş Tweet Paylaş
"Hizmet ve yazılım 3-4 kat büyüyebilir"
Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), Türkiye’de bilişim sektörünü kapsayan en büyük sivil toplum kuruluşu. Probil Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Gürsoy, yaklaşık 10 ay önce derneğin yeni başkanı seçildi. Göreve geldiği gün TÜBİSAD’ın, Türkiye’nin bilgi teknolojileri ve iletişim alanlarındaki rekabetçi gücünü artırmaya odaklanacağını ve telekom sektörünün lider şirketlerinin TÜBİSAD’a katılımını sağlayacağını vadetti, Gürsoy, şimdi bu vaatlerini tek tek yerine getiriyor. TÜBİSAD 2010 yılında tarihinde hiç olmadığı kadar aktif bir görünüm çiziyor. 2009 yılında 30 milyar dolar olan bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün büyüklüğünün ancak bu şekilde 160 milyar dolara ulaşabileceğine ve bilişimde bölgede güç sahibi olabileceğimize dikkat çekiyor. Özel sektör ve kamunun birlikte oluşturacağı çalışmalarla bilişimin sahiplenilmesi gerçekleşirse bölgenin bilişimde en önemli gücü olma fırsatımızın hala bulunduğunu söyleyen Gürsoy, “Bunu yapmak zorundayız ve bu değeri yaratacağımıza kesinlikle inanıyoruz” diye konuşuyor. Gürsoy’un sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:
CAPITAL: Bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımı şirketleri, ekonomiyi ne kadar büyütüyor? Bu konuda örnek verebileceğiniz rakamlar var mı?
- 17 Şubat’ta bir etkinlik yaptık. Robert Atkins’in ABD’nin krizden çıkışında bilgi ve iletişim teknolojilerinin katkısına yönelik bir çalışması var. Onu getirttik. Aynı zamanda OECD Bilim ve Teknoloji Direktörü Graham Vickery geldi. AB temsilcisi şunu söyledi: “Bizler bilgi ve iletişim teknolojilerini yeterince kullanamadığımız için verimlilikte ve rekabet avantajında ABD’yi yakalayamadık. O nedenle krizden çıkışımız da maalesef yavaş oluyor.” Bunu AB’nin bu konuda araştırmalar yapan en üst düzey yöneticilerinden biri söylüyor. Aynı zamanda yine ABD’den gelen Atkins de görüşleriyle bilgi ve iletişim teknolojilerinin önemini destekliyor. 1974’te bilişimin ABD kişi başına iş gücü üzerinde yarattığı verim yüzde 0,65’lerden 2000’lerde 1,6’ya yükseldi. Günümüzde ise 2’lere kadar gelmiş durumda. Bu oldukça yüksek bir oran ve bilişimin verimliliğe olan katkısının çok yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Kore, tüm ülkede evlere yüksek hızda internet erişimini zorunlu tuttu. Bunun nedeni de bu erişimin yüzde 10’luk artışının toplam ekonomik büyümeyi yüzde 1,3 oranında artırması. Bu da bilişimin önemini ortaya koyan oldukça önemli bir başka veri. Ayrıca çalışan başına yaratılan katma değerin en yüksek olduğu sektör de bilişim. Bugün üniversitelerden nitelikli uzman olarak mezun olan arkadaşlarımızın kişi başına yılda yarattığı yaklaşık değerler 25-30 bin dolar civarında. Bu da bilişimin çalışan başına en yüksek katma değeri yaratan sektör olduğunu gösteriyor..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz