"Hizmet ve yazılım 3-4 kat büyüyebilir"

TÜBİSAD Başkanı Gürsoy, bilişimin stratejik sektör kabul edilmesi halinde bölgede merkez olunabilineceğini söylüyor.

17.07.2015 20:48:260
Paylaş Tweet Paylaş
"Hizmet ve yazılım 3-4 kat büyüyebilir"


“1.000 BİLİŞİM BAYİSİNİ EĞİTİP, KOBİ PAZARINI BÜYÜTECEĞİZ”

ALGI MUHASEBE PROGRAMI DÜZEYİNDE KOBİ tarafında da 2009’da istenen tablodan oldukça uzakta bir seyir izledik. Bilişim ile ilgili KOBİ’lerin genel algısı muhasebe programı düzeyinde kalıyor. KOBİ’ler işini rekabet ortamına açacak, verimlilik sağlayacak konularda bilişimi bir araç olarak kullanamıyor. Dünyada KOBİ’lerin yüzde 50’si muhasebe hariç kendi ana işleriyle ilgili bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanıyor. Türkiye’de bu rakam yüzde 10-15 civarında.
EN BÜYÜK İHTİYAÇLARI BİLİŞİM En büyük misyonumuz bilişim yatırımlarını değerlendirirken bunların iş süreçleri içerisinde verimliliği artıran, müşteri pazarlama etkinliğini artıran yatırımlar olduğunu KOBİ’lere en iyi şekilde anlatmak. Bunun için KOBİ e-dönüşüm projesine başladık. Bu projeyle, KOBİ’lerde teknoloji kullanımını ve verimliliğini artırmayı hedefliyoruz.
1.000 BAYİ 10 BİN KOBİ’YE ULAŞACAK Birinci yıl hedefimiz, bayi kanalında kendini geliştiren ve bu konuda faydayı anlatabilecek şirketler oluşturmak. İlk yıl Türkiye genelindeki 5-6 bin aktif bilişim bayisinden 1.000 kişiyi seçip onlara KOBİ’lere nasıl hizmet vermeleri, nelere odaklanmaları gerektiğiyle ilgili eğitimler vereceğiz. Onlar 10 bin KOBİ’ye ulaşacak.
HİZMET ALIM KRİTERLERİ NETLEŞECEK 2’nci yılda ise karşılıklı güven ortamının kurulmasını hedefliyoruz. Hizmet alımınız tanımlı değilse ortada standartlarınız yoksa ortada inanılmaz bir kaos var. Bilişim sektöründe çizgileri belli, kuralları belli, düzgün hakemle top oynanacak bir ortam yaratmak istiyoruz.
BAYİ ÇÖZÜM ORTAĞI OLACAK 3’üncü yılda ise bayi kanalı artık onların çözüm ortağı olarak konumlanmış, bu konuda artık danışılan, sözüne güvenilen, talep edilen bir ağ yaratmış olacak. KOBİ tarafında da gelişmiş ekonomiler standartlarında ve üstünde etkin teknoloji kullanan bir ekosistem oluşturmak istiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz