M-Polis İş Başında

Büyük dönüşümün işaretleri aslında birkaç yıldır alınıyordu. Bunu Türkiye’den de hissediyor, poliste teknoloji kullanımının hayatımıza yansımalarını hissediyorduk. Online pasaport başvurusu ve lapt...

1.05.2002 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Büyük dönüşümün işaretleri aslında birkaç yıldır alınıyordu. Bunu Türkiye’den de hissediyor, poliste teknoloji kullanımının hayatımıza yansımalarını hissediyorduk. Online pasaport başvurusu ve laptop’lı polislerden sonra şimdi de “Mobil Polis”ler geliyor. Sınırda ya da otoyolda, bütün polisleri online hala getiren bu sistem, Batı’da başarıyla uygulanıyor, kamuya ve polis teşkilatına müthiş kolaylıklar sağlıyor.

Bir toplantıya yetişmek zorundasınız. O nedenle karayolundaki hız limitini aşmışsınız. Hatta bunun farkına trafik polisinin uyarısı ile varıyorsunuz... Sağa çekiyorsunuz ve yanınıza çok nazik bir polis yaklaşıyor. Elinde bir “kişisel dijital asistan” (PDA) cihazı var. Hızlı bir şekilde merkeze bağlanıyor, geçmişinize ait verileri ekranına getiriyor. “Son 6 ayda iki kez daha aşırı hızdan yakalanmışsınız. Dikkatli olun” uyarısında bulunuyor. Ardından da cezanızı işliyor ve “Kredi kartıyla şimdi ödemek ister misiniz?” diye soruyor. Kartınızı veriyor ve cezanızı ödüyorsunuz. Toplantıya yine geç kaldınız belki... Ancak, en azından trafik cezasını ödemek için bankaya gitmek, internet sitesine girmek zahmetinden kurtultunuz...

Biraz uçuk geldi, değil mi? Ancak, “Mobil Polise” (M-Polis) uygulamasının getirdikleri bununla da sınırlı değil... Üstelik sadece sokaktaki vatandaşı değil, polisin hayatını çok büyük ölçüde kolaylaştırıyor, kamu kesimine de inanılmaz verimlilik ve maliyet artışı getiriyor. Bu sistem dünyada birçok ülke ya da şehir polisi tarafından uygulanıyor. Yakın zamanda ise İsviçre polisi için benzer bir sistem, Siemens Business Services tarafından kuruldu.

M-Polis’de sistem nasıl çalışıyor?

Mobil Polis uygulaması, polislerin görev yerlerindeyken, örneğin otoyolda bile, merkezdeymiş gibi bilgilere ulaşabilmesine, işlerini yürütebilmesine olanak sağlayan bir sistem. “Kimlik kontrolü”, “Mobil taşıt kontrolü”, “Mobil delil yönetimi” ve “Mobil kaza yönetimi” gibi temel alt bileşenlerden oluşur.  Siemens Business Services İş Geliştirme Yöneticisi Tolga Erbilgin, “Bu uygulama, polisler için yer ve zaman sorununu ortadan kaldırıyor. Örneğin, şehri içi ve şehir dışı yollarda, gece asayiş kontrollerinde ya da sınır kapılarında polislere büyük kolaylık sağlıyor. Bu gibi durumlarda gerekli sorgulamaları anında ve güvenli yapabiliyor, kişi yada kurumun kayıtlı verilerine online olarak ulaşabiliyor”  

Sistemin üç ana bileşeni var

Sistem iki ana katmandan oluşuyor. İlk kısım olan “Mobil polis”, sınır kontrolü, bilgi yönetimi ve acil durum yönetimi gibi doğrudan halka verilen hizmetlerin sağlanmasında arayüz görevi yapıyor. İkinci kısım ise bu hizmetlerin daha iyi verilebilmesini sağlamak için Interpol, INPOL, RIPOL ve Schengen gibi uluslararası sistemlere bağlantılar sağlıyor. Sistemin görünen son kullanıcı tarafında ise üç temel araç ve hizmet bulunuyor:

*İlk bileşeni işin yapılmasını sağlayan cihaz oluşturuyor. Bu amaçla genelde, el bilgisayarı (Handheld terminal), bir kişisel dijital asistan (PDA), cep bilgisayarı ya da taşınabilir bilgisayar kullanılabiliyor. Hatta bazı durumlarda cep telefonu bile sisteme dahil edilebiliyor.  İhtiyaca göre barkod okuyucu, akıllı kart okuyucu, GPS, GPRS ve parmak izi okuyucu gibi ilave üniteler eklenebiliyor.

*İkincisi ise kullanıcının işini daha kolay yapmasını sağlayacak uygulamalardır. Genelde bir işletim sistemi ve uygulama yazılım kullanılıyor. Uygulamalar tamamen ihtiyaca göre, kişiye özel geliştiriliyor.

*Bilgilere ulaşmak ve onları merkeze iletmek için kullanılan “iletişim altyapısı” da son bileşeni oluşturuyor. Burada telsiz, uydu ve GSM gibi teknolojiler kullanılıyor. 

Vatandaş nasıl yararlanacak?

Siemens Business Services İş Geliştirme Yöneticisi Tolga Erbilgin, Mobil Polis uygulamasının sokaktaki vatandaşa yansımasını şöyle anlatıyor:

”Sistemin vatandaşlar tarafından fark edilen etkisi ise çok daha hızlı ve etkin denetim, dolayısı ile daha uygar, güvenli bir Türkiye ile daha verimli hizmet alımı olacaktır. Suçluların kolay saptanması ise masum vatandaşların mağdur olabilecekleri olayların yaşanmasını büyük ölçüdeengelleyecektir.

Bunların yanı sıra, yanında nakit parası olmayan vatandaşın, ileride belki de kredi kartı ile trafik cezalarını ödemesi mümkün hale gelebilecek. Böylece, vatandaşların tekrar banka ve vergi dairelerine gitmeleri gerekmeyecek. Sonuç olarak ödedikleri vergi karşısında aldıkları hizmette etkinlik artacaktır.”

Devletin tasarrufu büyük olacak

Siemens Business Services İş Geliştirme Yöneticisi Tolga Erbilgin, uygulamanın kamu kesimine, yani devlete sağlayacağı yararları ise şöyle özetliyor:

*Her gün yüz binlere varan görevlinin taşınması, bilgilendirilmesi ve işlerini tamamladıktan sonra tekrar raporlarını yazmaları, büyük bir iş kaybına neden olmaktadır. Bu tip sistemlerin ana hedefi, gerçek işin yapılmasını sağlamaktır. Bunun için de hazırlık, bilgilenme, araştırma ve görev yerine transfer gibi zaman alan diğer faaliyetleri azaltarak, zaman ve kaynakların etkin kullanımını amaçlar.

*Görev yerine intikal eden bir görevlinin işini daha hızlı yapması, kişi başına yapılan işi, yani verimliliği artıracaktır. Bununla birlikte, yapılmakta olan işin kalitesi de artmaktadır. Ofis dışındayken dahi merkezi sisteme bağlı olarak çalışabilmeye olanak sağlaması, görev sonrası ikinci kez raporlama veya verilerin sisteme aktarılması ihtiyacını da ortadan kaldırmaktadır.

HER ÖLÇEK İÇİN UYGUN

Bu sistem, kamu yönetiminin tercihine bağlı olarak geniş kapsamlı ya da lokal olarak uygulanabiliyor. Örneğin İsviçre örneğinde olduğu gibi, ülke çapında yatırım şekline dönüşebiliyor. Bazı ülkelerde ise şehir ya da kasaba polisleri tarafından uygulanıyor. Siemens Business Services İş Geliştirme Yöneticisi Tolga Erbilgin bu konuda şunları söylüyor:

”Mobil Polis, her tür ölçek için uygulanabilecek bir sistemdir. Yapılacak işe ve mekana uygun teknolojiler ile hemen her türlü uygulamanın başarılı ile gerçekleştirilmesi günümüzde mümkündür. Diğer ülkelerde ihtiyaca veya organizasyonların yapılanmaları doğrultusunda kasabadan başlayarak şehirlere ve hatta ülke geneline yaygın, her ölçekte onlarca uygulama örneği bulunmaktadır”.

İSVİÇRE POLİSİ’NDEKİ MÜTHİŞ DÖNÜŞÜM

Tolga Erbilgin/Siemens Business Services

Bu sistemin başarıyla uygulandığı ülkeler var mı? Varsa bir örneği, uygulama ve sonuçlarıyla anlatır mısınız?

*Bu sistemin uygulandığı bir çok ülke var. Bunlardan bir tanesi de İsviçre için yapılmakta olan Mobil Polis Projesi’dir ve SBS tarafından gerçekleştirilmektedir.  İsviçre polisinde yaşanan sorunları gidermek amacı ile WEB tabanlı istemcilerden, istemcilerin mobil haberleşmesinde ise telsiz iletişim ağlarından faydalanılıyor. *Güvenlik ise akıllı kartların kullanıldığı kimlik tanımlama ve erişim hakkı kontrolleri ile sağlanıyor. Ayrıca, polis araçlarında proxy sunumcular da bulunuyor.

*Mobil etkinlik için dış mekan kullanımına uygun taşınabilir bilgisayarlar ve araç navigasyon sistemleri kullanılıyor.

*Ekiplerin olay yerine en kısa sürede ulaşmalarını sağlamak için, araçların tamamı coğrafi bilgi sistemleri ile donatıldı. Bu sayede araçlara sürekli bilgi akışı sağlamak mümkün hale geldi.

*Ekiplerin ihtiyaç duyabilecekleri haritalar, bina planları, fotoğraf gibi bilgiler, ekip aracındaki bilgisayar sistemine yüklenmiş durumdadır. Araç bilgisayarındaki bilgiler dışında merkezi veritabanı da sorgulanabilmekte ve başka kaynaklardan da bilgi gereksinimi olması halinde, erişim olanağı bulunmaktadır.

*Bu sistem, merkeze, genel asayiş ve ekiplerin durumlarını sürekli kontrol olanağı sunuyor, bir ihtiyaç anında en yakın ekipleri olay yerine sevk şansı sağlıyor.

*Aynı şekilde ekipler de merkezden gelen talepler karşısında gidecekleri koordinatları harita üzerinden izliyor, coğrafi bilgi sistemleri sayesinde, olay yerine, en kısa sürede ve hareket planları yapılmış olarak ulaşabiliyor. Bu sayede hem güvenlik güçlerinin etkin kullanımı arttırılarak mevcut personel ile daha etkin bir hizmet sağlanması amaçlanmaktadır.
 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz