Mobil Teknolojiler Verimliliği Artırıyor

Massimo Migliuolo, Cisco’nun mobil operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı… Mobil teknolojilerin çok hızlı büyüyeceğini söylüyor. “Şu anda gördüklerimiz hiçbir şey değil, daha büyük değişiklikler...

1.08.2003 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Massimo Migliuolo, Cisco’nun mobil operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı… Mobil teknolojilerin çok hızlı büyüyeceğini söylüyor. “Şu anda gördüklerimiz hiçbir şey değil, daha büyük değişiklikler göreceğiz” diyerek trendin yönüne dikkat çekiyor. Ona göre, cihazlarda cep telefonu yerine, laptop’lar öne çıkacak. Esas büyüme ise evlerin yanı sıra, şirketlerde yaşanacak. Müşteri memnuniyetini ve verimliliği artırmak isteyenler bu teknolojiye yönelecek. Migliuolo, “Bence mobil teknolojiler işletmeler için son derece faydalı. Çünkü, verimlilik artışını da beraberinde getiriyor”diyor.

Yaz mevsimindeyiz. Tatilde deniz kenarında kucağında lap top’u şemsiyenin altında şezlonga uzanmış güneşlenen bir işadamı ya da işkadını görmek artık şaşırtıcı olmamalı. Çünkü, artık iş yaşamı; ofisler, masaüstü bilgisayarlar ve sabit hatlı telefonlarla sınırlı değil.

Mobil teknolojiler gelişmeye devam ettikçe, yaşamımızdaki yerleri de daha bir önem kazanıyor. Bugün cep telefonu olmadan yaşayamaz hale gelenler, önümüzdeki yıllarda laptop’larından vazgeçemeyecekler. Üstelik tüm mobil iletişim cihazları yeni teknolojilerle birlikte küçülecek, kullanımı daha rahat olacak.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Cisco Systems da son dönemde mobil teknolojiler üzerine odaklanmış durumda. San Jose’deki Cisco Systems kampusünde Avrupa, Ortadoğu ve Asya’dan gelen gazetecilerin katıldığı Mobil Teknolojiler konulu konferansta Cisco’nun CEO’su John Chambers ve pek çok üst düzey yöneticisi mobil iletişim teknolojilerinin geleceğine dair değerlendirmelerde bulundular.

Türkiye’den yalnızca Digital’in izlediği bu konferansın ardından Cisco’nun mobil operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı Massimo Migliuolo ile mobil teknolojilerin bugünkü durumu ve gelecekte ne yönde gelişeceği üzerine konuştuk:

Mobil teknolojiler şu anda yaşamlarımızda ne kadar önemli ve gelecekte nasıl bir öneme sahip olacak?

Avrupa Birliği (AB), her ülkenin kablosuz LAN’ı benimsemesi gerektiğini, bunun gerek işletmeler gerekse bireyler için önemli yararlar sağlayacağını söyledi. AB’nin genişleme sürecine dahil olan bazı ülkelerde ise kablosuz LAN ile ilgili olarak farklı yasalar ve uygulamalar var. Burada nasıl bir uyum sağlanacağını bilmiyorum.

Değer zincirlerinin yapısında yakın gelecekte oldukça önemli değişiklikler yaşanacak. Bence mobil teknolojiler işletmeler için son derece faydalı. Çünkü, verimlilik artışını da beraberinde getiriyor. Belki her zaman için verimlilik daha fazla kâr etmek anlamına gelmiyor ama yaratıcılık anlamında verimlilik de artmış oluyor.

Bunun yanında yatırımların geri dönüşü de öne çıkan bir başka nokta. Müşteri memnuniyeti, çalışanların verimliliğinin artması gibi alanlarda da yatırımın geri dönüşü önemli. Dolayısıyla, mobil teknolojilerin verimlilik konseptine farklı bir bakış açısı getirdiğini öğrenmemiz gerekiyor. Bu anlamda piyasanın da şu anki durumundan çok daha farklı olacağı kesin. Bire bir işin içinde olmasa da, bir servis sağlayıcınız olduğunda ve sizin için değerli bir hizmet sunduğunda bu sizin daha iyiye doğru değişmenizi sağlayacaktır.

İnsanlar mobil olmayı mı talep ediyorlar, yoksa bu teknolojiler geliştikçe mobil yaşamlar mı benimseniyor?

Bence bireyler olarak bizim mobil olma ihtiyacımız var. Ben bugün ofise gidiyorum, evde zaman geçiriyorum, alışverişe çıkıyorum, sokakta yürüyorum, seyahat ediyorum. Dolayısıyla, zaten sabit yaşamıyorum. Bu nedenle de bilgiye her zaman ve her yerde aynı şekilde ulaşabileceğim bir çevreye sahip olmak istiyorum.

Bugünkü teknolojiler de insanların mobil olmasını sağlamaya yönelik çalışmalar yapıyorlar. Bizler de giderek daha fazla sayıda yeni buluşla karşılaşmaya, bu buluşlara alışmaya başlıyoruz.

Düşünecek olursak GSM teknolojileri mobilitenin ses ile gelen ilk yansıması olmuştu. O zamanlar GSM, dünyada yakalanmış en önemli başarılardan biriydi. Bugün kablosuz LAN giderek daha fazla yayılıyor ve pazarda benimseniyor. Çünkü, insanlar ofislerinde kablolar olmadan çalışmayı çok daha rahat ve verimli buluyorlar. Giderek daha fazla sayıda ve daha ileri teknolojilerle karşılaşacağız. Çünkü, mobiliteye daha fazla talep var. Gerçekten insanlar tamamen özgür olmak istiyorlar.

İntenetin bize sağladığı faydalardan biri de daha işbirlikçi bir çalışma ortamı yaratmış olmasıdır. Yaptığımız işler giderek daha çok takım çalışmasına, birlikte gerçekleştirilen projelere dayanıyor. Dolayısıyla, bazı şeylerin yanıtının anında alınması gerekiyor. Mobil teknolojilerin burada sağladığı kolaylık reddedilemez.

Bence sonuçta mobil teknolojiler anlamında ciddi bir değişimle, kesinlikle çok farklı fırsatlarla karşı karşıya kalacağız. Ayrıca, mobil teknoloji şirketleri arasında konsolidasyon yaşanması kaçınılmaz olacak.

Konsolidasyonun kaçınılmaz olmasının nedenleri neler?

Çünkü, herkes oyunu aynı şekilde oynayamayacak. Konsolidasyon sadece mobil teknoloji endüstrisine özgü bir şey değil. Tarihte de her zaman için durum böyle olmuştur. İlk zamanlarda sektörde pek çok oyuncu yer alır. Ama sonrasında şirketlerin iş modelleri, yansıttıkları ücretler gibi konular nedeniyle farklılaşma başlar.

Ayrıca, değer zinciri konusunda da büyük bir ikilem vardır. Eğer birkaç yıl öncesine bakarsanız, her şey daha makul olarak fiyatlanıyordu ve içeriğe de genellikle ücretsiz olarak ulaşılıyordu. Bugün kâr modeli de değişiyor bu anlamda. Tüm bunlar konsolidasyona doğru gidişi yönlendirecek uygulamalar.

İnternet, cep telefonu gibi teknolojiler henüz çok yeni. Şu anda gördüklerimiz bence hiçbir şey değil ve daha büyük değişiklikler göreceğiz.

Kablosuz iletişim pazarında halihazırda gerçekleşen konsolidasyonlar var. Gelecekte bu ajandanın daha da yoğunlaşacağını düşünüyorum. Zaten dediğim gibi içinde bulunduğumuz durum ve yeni iş modelleri de konsolidasyonu gerekli kılıyor. Bu endüstride konsolidasyon bir trend değil, daha çok kaçınılmaz bir durum.

Konsolidasyonun kullanıcılara da kullanım kolaylığı getireceğini düşünüyorum. Çünkü kullanıcıların deneyimlerinin de basitleştirilmesi gerekiyor. Konsolidasyon ölçekler ekonomisini, verimliliği, kâr marjlarını ve yatırımları arttıracaktır. Dolayısıyla bence olumlu bir uygulamadır.

Mobil teknolojilerin bir sonraki aşaması ne olacak? Ne gibi gelişmeler beklenebilir?

Şimdi size kafamda olan şeyi anlatacağım. Mümkün olduğunca düz bir ekrana sahip bir laptop bulunacak ve bu laptop benim temel iletişim aracım olacak. Bu laptop’u istersem rulo yapabilecek, hatta katlayabileceğim.

Bunun yanında yüksek depolama kapasitesine sahip bir küçük cihaz olacak. Arabama bindiğimde arabam benim içinde olduğumu anlayacak ve benim kullandığım belirli seçenekleri devreye sokacak. Ofisimde ve evimde de aynı durumla karşılaşacağım. Elimdeki katlanabilir laptop benim dünyayla iletişimimi sağlayan araç olacak. Her türlü bağlantıyı, her türlü hızla yapabilecek.

Bu cihazı sadece iletişim için mi kullanacağız?

Elbette bu cihazı sadece iletişim için kullanmayacağım. Onunla farklı işlemler de gerçekleştireceğim. Örneğin, bankalar ile bu cihaz üzerinden ilişki kuracağım. Laptop’um aynı zamanda benim cüzdanım olacak.

Hatta belki de cep telefonum aynı zamanda bu bahsettiğim laptop’un görevini yerine getirecek ve yanımda farklı cihazlar taşımak durumunda kalmayacağım. Ayrıca mümkün olan her şeyin ses ile harekete geçmesi de söz konusu olacak. Arabamla konuşabileceğim. Belki güneş gözlüklerimiz bile iletişim cihazımız olacak aynı zamanda.

Şu anda masalarımızda telefonlar var. Ancak, ben bu telefonların bireylerle özdeşleşmemiş olduğunu düşünüyorum. O telefonu ancak masanızdayken kullanabiliyorsunuz. Ancak, o telefonun sürekli olarak yanımızda bulunması gerekiyor. Her şeyi ofis dışından da yönetebilmeniz şart. Bu nedenle de cihazların ve programların kişiselleştirme, kolay kullanım gibi özelliklere sahip olmaları gerekiyor.

Bu anlamda mobil teknoloji ve cihaz geliştiren şirketlerin ne gibi uygulamalar yapmaları gerekiyor?

Bence herkesin tüketici memnuniyetini sağlamaya yönelik çalışmalara başlaması gerekiyor. Cihazların kullanım kolaylığına, küçük boyutlara, uygun fiyatlara sahip olmaları tüketici memnuniyeti için gereklidir.

Bugün alışveriş merkezlerinde dikkat ettiyseniz laptop’lar daha fazla ön plana çıkarılırken, cep telefonları artık geride kalıyor. Birkaç yıl önce ise durum tam tersiydi. O zaman vitrinlerde cep telefonlarına daha çok yer ayrılıyordu, şimdiyse laptop’lara. Çünkü, insanlar laptop ile daha fazla şey yapabileceklerinin farkına vardılar. Laptop’unuza mp3, video görüntüsü gibi özellikler ekleyerek daha ilgi çekici hale getirebiliyorsunuz. İnsanlar internete bağlanmasalar bile havaalanı, restoran, uçak gibi yerlerde laptop’larını açıp müzik dinliyor, oyun oynuyor, film izliyorlar.

Cisco da bugün bu nedenle özellikle mobil teknoloji endüstrisine oynuyor. Bu alanda daha pek çok gelişme göreceğiz.

Şu anda Cisco’daki mühendisler hangi teknolojiler üzerinde çalışıyorlar?

Geçtiğimiz yıl Cisco yeni teknolojiler geliştirmek için 3.3 milyar dolar harcadı. Şu anda daha çok ev içi network gereçleri üzerinde çalışılıyor. Cisco’da mühendisler teknoloji gruplarına bölünüyor ve her grup sorumlu oldukları teknoloji üzerinde mümkün olduğunca ilerleme kaydetmeye çalışıyor. Sadece mobil teknolojiler ile değil, aynı zamanda işletmelere yönelik çeşitli çözümlerle de ilgileniliyor.

Cisco gerçekten de önemli bir yaratıcılık seviyesine sahip ve somut uğraşlarda bulunuyor. Ayrıca, şirketler de mobilite yaklaşımını benimsiyorlar. Bizim teknolojilerimiz de yeni pazarlara daha hızlı girmemize yardımcı oluyor. Bugün şirketlerde  geçmişteki gibi araştırma yapan binlerce insan bulunmuyor. Bizler gelecekte ne olabileceğini düşünüp o konudaki eksikleri tamamlamak için teknolojiler geliştirmeye çalışıyoruz.

“EKONOMİNİN PATLAMASI İÇİN 10-15 YIL GEREK”

John Chambers/Cisco CEO

Cisco Systems’ın kurucusu ve CEO’su John Chambers’ın San Jose’deki konferansta yaptığı konuşmadan öne çıkan başlıklar şöyle:

• Şu anda gündemimizde bir satın alma yok. Ancak, daha agresif olacağız. Eğer bir fırsat görürsek satın alma o zaman gerçekleşecektir.

• Şu anda ABD’deki yatırımların yüzde 42’si Silikon Vadisi etrafında gerçekleşiyor. En iyi şirketler kendilerini ekonominin kötü olduğu dönemlerde gösterirler. Ben teknolojinin geleceği konusunda genel olarak iyimserim.

• Mobil teknoloji endüstrisi konsolide olmaya 5 yıl daha devam edecek. Bunun sonucunda en iyi hizmet ve en sıkı güvenlik de sağlanmış olacak.

• İnsanlar iş planlarını daha dikkatlice oluşturacaklar. Bu nedenle önümüzdeki 2-3 yıl için ekonomide ve endüstride bir patlama gerçekleşmeyebilir. Ben tarihin kendisini tekrarladığına inanıyorum ama elbette 2-3 yıl içinde değil, belki bir 10-15 yıl gerekiyor.

• Gelişmekte olan ülkelerin başarılı olabilmeleri için 3 önemli etken var: Destekçi bir hükümet, eğitim ve iyi bir altyapı. Bunlar sağlandığında bu ülkeler de rekabete katılabilirler.

• Hiç kimse ekonominin ne zaman düzelmeye başlayacağını bilmiyor. Ancak, başladığında bu endüstrilere göre değişen ve işletmelerin önderliğinde bir iyileşme olacak.

• Küçük ve orta ölçekli işletmeler öncelikle kurumsal müşteriler tarafından izlenecekler.

• İşletmeler kazanmaya başladıktan 2-4 ay sonra verimlilikleriyle yakın ilişki içinde olduğu için bilgi teknolojilerine yatırım yapacaklar.

• Şu anda ekonomi daha çok ne olduğunu görmeye dayalı bir profil çiziyor. Dolayısıyla, işletme yöneticileri işlerinde bir gelişme görmeden harcama yapmayacaklar.

“TÜRKİYE’DE CİDDİ BİR HAREKETLENME VAR”

Massimo Migliuolo/Cisco Mobil Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı

Bugün Türkiye’nin mobil teknolojilere yaklaşımı bu konuda aldığı yol konusunda neler söyleyebilirsiniz?

Ben Türkiye pazarında ciddi bir hız ve hareketlenme görüyorum. İtalya’ya benzer olarak Türkiye’de de mobil telefonlar oldukça ilgi çekti ve avantajlı bulundu. Türkiye’deki mobil operatörler sabit hatların penetrasyonunun yüksek olduğu bir ortamda mobil iletişimi gündeme getirerek başarılı oldular.

Ayrıca, Türkiye sosyal ilişki kurmaktan hoşlanan bir ülke. Türk mobil operatörleri tüketiciler için son derece ilgi çekici uygulamalar geliştirdi. Dolayısıyla, ben bu operatörlerin tüketici açısından avantajlı olduklarını düşünüyorum.

Birkaç hafta önce Güney Afrika’daydım ve orada da gördüm ki küçük işletmeler mobil hale gelmedikleri sürece ayakta kalamazlar. Çünkü, sabit hatlı telefonlara sahip değiller ve kendilerine ulaşılabilmesi için cep telefonuna ihtiyaçları var.

Peki diğer ülkelerde durum nasıl?

Sesli iletişimde Avrupa ABD’nin oldukça önünde. Ancak, veri iletişimine gelince ABD’de veri ve internet kullanımı konusunda daha eğitimli bir tüketici grubu var. Dolayısıyla, eğer teknoloji mobil veri iletimini artan oranda olanaklı kılacaksa Avrupa’da da bu teknolojilerin kullanımı hızla artacaktır. Tabii önümüzdeki 24 ay bu anlamda önemli çünkü yeni mobil teknolojilerin ABD’de nasıl yayılacağını görmüş olacağız.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz