Online Oteller

Değişen iş koşulları ile birlikte birçok otel, teknolojiyi odalara da çıkartmaya başladı. Eskiden sadece “business center”larda olan yüksek hızlı internet erişimi, faks makinesi, birden fazla telef...

1.08.2001 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Değişen iş koşulları ile birlikte birçok otel, teknolojiyi odalara da çıkartmaya başladı. Eskiden sadece “business center”larda olan yüksek hızlı internet erişimi, faks makinesi, birden fazla telefon hattı gibi olanaklar artık odalarda var. Otellerdeki bu değişim ise birkaç yıl öncesine dayanıyor. “Kral dairesi” geleneğini bozmayan otelciler, işadamlarına özel,  “Executive”, “Business” ya da “Club Floor” gibi özel katlar hazırlıyorlar..

Bir işadamı iseniz hele de işinizden dolayı çok seyahat etmek zorundaysanız hiç alternatifiniz yok, oteller ikinci adresiniz olacak. Birbiri ardına yapılan iş seyahatlerine, ofiste yapılması gereken işler eklenince, her şey biraz daha yorucu hale geliyor. Saatler süren toplantıların arasında işlerinizi de idare etmek zorunda kalabiliyorsunuz. Konferanslar, toplantılar ve tanıtımlar...

Bu yoğun tempo içinde de beş yıldızlı oteller birçok işadamının hem evi hem de işyeri haline geliyor. Konferansların, iş yemeklerinin, toplantıların düzenlenmesinde ilk akla gelen lüks oteller, iş dünyasının önde gelen isimlerine ev sahipliği yapıyor. Birçok otelde işadamlarını ağırlamanın verdiği tecrübeyle oluşturduğu “bussines center”larda, internet erişimi sağlanıyor, faks çekme olanağı sunuluyor.

Peki ama ya odalar? Evinden de olsa sürekli işini kontrol etmek zorunda olan işadamları için, birer çalışma odası olan otel odaları... Odalar, internet, lap top, faks makinesi gibi günümüzde iş yapabilme koşullarının vazgeçilmezlerine ne kadar sahip? Capital olarak Türkiye’deki beş yıldızlı 21 otelin odalarını ve çalışma koşullarını inceledik.

İlk adım “business center”la başladı

İleri teknoloji, beraberinde iş yapabilme koşullarını da değiştirdi. Bir dönem hemen hemen her ofisin vazgeçilmezi olan faks makinesi, son yıllarda yerini internete bıraktı. Sınırsız içerik, dijital ortamda çok daha hızlı ulaştırılır hale geldi. Sürekli yenilenen teknoloji ile birlikte hız ve bilgiye her yerde ulaşabilme önem kazandı. Bununla birlikte ofisten çalışma zorunluluğu da ortadan kalkmaya başladı.

İş dünyasına ev sahipliği yapan lüks oteller de, müşterilerine her koşulda çalışabilme olanağı sunma yarışına girdiler. Bu yarışın ilk adımı da “business center” uygulaması ile atıldı. Başta 5 yıldızlılar olmak üzere otel ve tatil köylerinin önemli bölümü, modern ofisleri aratmayacak “business center”lar oluşturdular. Örneğin, Swissotel İstanbul’un business center’ı, müşterilerine tam bir çalışma ortamı sunuyor. Burada noter ve kuryenin yanı sıra sekreterlik, tercümanlık, danışmanlık  hizmetleri de veriliyor. İstenildiğinde toplantı odaları, cep telefonları kiralanabiliyor.

Ceylan Intercontinental’in business center’ın da ise bilgisayar, faks makinesi ve printer gibi birçok cihaz günün her saatinde kullanılabiliyor.

İşadamına özel katlar

Ancak, değişen iş yapabilme koşulları birçok otelin teknolojiyi odalara da taşımasına neden oldu. Böylece, “business center”ların yanı sıra, odalarda da yüksek hızlı internet erişimi, faks makinesi ve birden fazla telefon hattı sunulmaya başlandı.

Beş yıldızlı otellerin odalarını yeni teknolojik gereksinmeler doğrultusunda tasarlamalarının geçmişi çok eskiye dayanmıyor. Sadece birkaç yıllık geçmişi var. Bazı lüks oteller de bu yenileme için hala çalışmalarını sürdürüyor. Oteller, bu nitelikteki odalarını çeşitli isimlerle markalaştırma yoluna gidiyorlar. “Kral dairesi” örneğinde olduğu gibi, teknolojiyle donatılmış odaların yer aldığı katlara “Executive”, “Business” ya da “Club Floor” isimleri veriliyor.

Odaların donanımı farklı

Divan Oteli’nin 180 odasının 22’sinde yüksek hızlı internet erişimi ve iki telefon hattı var. Ancak, 2001 yılının sonuna kadar otelin bütün odalarının aynı teknolojiyle donatılması hedefleniyor.

Holiday İnn Crowne Plaza’nın bütün odalarından hızlı internet erişimi sağlanabiliyor. “Club Floor” katındaki toplam 28 odada ise ayrıca iki telefon hattı kullanılabiliyor. Otel 2001 yılının Mart ayında hizmete açtığı Club Floor odalarını iş seyahatindeki müşterilerine sunmayı tercih ediyor. Bu kattaki odalarda, sekreterlik hizmetlerinin yanı sıra, ücretsiz olarak şehir içi telefon ve faks hizmeti de veriliyor.

The Marmara Oteli, odalarındaki teknolojik yenilemeyi mayıs ayında tamamladı. Bunun sonucunda oteldeki bütün odalara yüksek hızlı internet erişimi hizmeti sunulmaya başlandı. Ancak, bunun yanı sıra, bir de, iş seyahatinde olan müşterileri için “Club Floor”adıyla özel kat oluşturuldu. Bu kattaki 32 oda, 16 suitte ise diğer odalardan farklı olarak faks makinesi de bulunuyor. 

Hiltonlar her ilde değişiyor

Hilton’un Türkiye’deki otellerinin odaları teknolojik donanım olarak birbirinden farklı özelliklere sahip. Hilton İstanbul’da iki telefon hattı varken, faks makinesi odalara istek üzerine bağlanıyor.

İzmir Hilton’da ise müşterilere bu tip bir hizmet sunulmuyor. Adana Hilton’da 56 executive odada, Mersin Hilton’da ise 12 odada faks makinesi bulunuyor. Ancak, Hilton Türkiye Otelleri’nin tamamında executive ve business katlar var. Buradaki odalarda modem ve kolay lap top bağlantısı için gerekli araçlar, Bloomberg TV kanalı, her gün ücretsiz gazete hizmeti veriliyor. Executive katta konaklayan müşteriler, sadece bu bölüme özel “Club room”da toplantı yapabiliyorlar.

Bu özel odalar otellere, Avrupa’daki tüm Hilton otelleri ile aynı anda, 3 yıl önce eklendi. Kısıtlı sayıda olan bu odaların doluluk oranı ise iş seyahatlerinin yoğun olduğu aylarda artıyor. En fazla rağbet edilen özellikler ise üstü modem hatlı ve priz bulunan özel donanımlı çalışma masası ile toplantıların yapılabildiği Clubroom’dan yararlanabilme olanağı.

TATİLDE DE ÇALIŞMAK İSTEYENLERE!

Tatil, bir çoğunuz için dinlenebilecek, belki de işten kaçabileceğiniz bir zaman dilimi. Ama günümüzün çalışma koşullarında bu pek de mümkün olmuyor. Özellikle de üst düzey bir göreviniz varsa, işlerin nasıl gittiğini sürekli kontrol etmek zorunda kalabiliyorsunuz. Bundan hareketle tatil bölgelerinde bulunan bazı lüks oteller ve tatil köyleri de iş dünyasından olan müşterileri için özel odalar hazırladılar.

İber Bodrum Park’ın 240 odasından da hızlı internet erişimi sağlanabiliyor ve iki tane telefon hattı var. Ayrıca, talep üzerine odalara faks makinesi de bağlanabiliyor. Swissotel Göcek Marina Resort’de, internet erişimi ve iki telefon hattı var. Lykia World’ün odalarında ise internet erişimi sağlanabiliyor.

Antalya Sheraton Oteli de  Smart Room odaları ile müşterilerine çalışma ortamı sunuyor. Otelde bulunan 3 oda da yazıcı ve tarayıcı özellikleri de olan faks makinesi var. Çalışma masasının da olduğu oda farklı bir dizayna da sahip. Antalya Sheraton Oteli önümüzdeki yıl odalarının teknolojik donanımını yenilemeyi planlıyor.

İSTANBUL’UN GÖZDELERİ TEKNOLOJİYE YATIRIM YAPIYOR

Çırağan Palace Hotel Kempinski’de iş seyahatinde olan müşteriler için her hangi bir özel uygulama yok. Bir buçuk yıl önce yapılan yenileme ile otelin 284 oda ve 31 dairesi de aynı teknolojik donanıma sahip hale getirildi. Bütün odalarda, yüksek hızlı internet erişimi sağlanabiliyor, iki tane telefon hattı ve kablolu ethernet bulunuyor. Business Center’da da bir siber cafe hizmet veriyor.

Conrad Oteli’nde ise isteğe bağlı bir uygulama söz konusu. 600 odadan da yüksek hızlı internet erişimi sağlanabiliyor. Ancak, müşterilerin isteği doğrultusunda odalara, iki telefon hattı ve faks makinesi bağlanıyor. Ayrıca, önümüzdeki aylarda yenilemeye gidilerek odalar, ileri teknolojinin gereklerine göre dizayn edilecek.

Hyatt Regency İstanbul ise 2002 yılına kadar odalarını teknolojik olarak yenileyecek. Otelin bütün odalarından internet erişimi sağlanabilecek, kablolu ve kablosuz eternet bulunacak. Ayrıca odalara Web bazlı televizyon da konulacak.

 


 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz