"Sektörün iki katı büyüyeceğiz"

Atos Genel Müdürü Orhan Akbulut, sorularımızı cevaplıyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Sektörün iki katı büyüyeceğiz
Geçtiğimiz yıl Siemens IT ile birleşerek sektördeki en önemli konsolidasyonlardan birine imza atan Atos, bu birleşmeyle hem yeni sektörlere hem yeni müşterilere ulaştı. Telekomdan enerji dağıtıma kadar neredeyse tüm ana sektörlerin hepsinde yer alan şirket, 2011 yılında 100 milyon Euro'luk ciro rakamına ulaştı. Yeni ürünleriyle müşterilerine daha geniş çözüm ürünleri sunan Atos, yeni yatırımlarıyla hizmetlerini 2012 yılında daha da artıracak gibi görünüyor. Atos Genel Müdürü Orhan Akbulut, teknolojik ve inovatif ürünleriyle sektördeki diğer şirketlerin arasından ayrıştıklarını dile getirirken, 2012 yılında hem sektör açısından hem Atos açısından yeni satın almaların olabileceğini söylüyor. 2012 yılında yüzde 20 büyümeyi hedeflediklerinin altını çizen Akbulut, sorularımızı ise şöyle cevaplıyor:

Atos olarak faaliyetlerinizden bahseder misiniz?
- Herkesin bildiği üzere bilişim sektöründe faaliyet gösteriyoruz. BT alanında dış kaynak ve entegrasyon projeleri yapan hizmet şirketiyiz. Hızlı büyüyen bir şirket olduğumuz için büyüklüğümüzü sadece ciromuzla ölçmüyoruz. 2011 yılını 70 milyon Euro ciroyla kapattık. Fakat imzalamış olduğumuz kontrat değerlerimize baktığımızda yaklaşık 100 milyon Euro'luk bir cirodan bahsedebiliriz. Şu anda uzman ve mühendis seviyesinde 600 kişilik bir istihdamımız söz konusuyken, çağrı merkezi tarafında ise bin 400 arkadaşımız çalışıyor. Yani toplamda iki bin kişilik bir kadroyla operasyonlarımızı sürdürüyoruz.

Geçen yıl Siemens ile bir birleşmeniz söz konusuydu? Bu süreci biraz anlatır mısınız?
- 1 Ekim 2011 tarihi itibarıyla Atos Origin ve Siemens IT Çözümleri Hizmetleri Türkiye'de birleşti ve Atos adı altında faaliyetlerine devam etme kararı aldı. Müşteri ve ürün portföyümüzde birbirini tamamlayan yapılarımız sayesinde, çok kısa bir sürede ve son derece uyumlu bir şekilde bu birleşme gerçekleşti. Şu anda daha çok kendi çalışanlarımızla ve iş süreçlerimizle ilgili entegrasyon ve standardizasyon çalışmaları devam ediyor. Mart ayı itibarıyla da birleşme sürecini tamamen geride bıraktığımızı söyleyebileceğiz.

Bu birleşmeyle sizin müşteri portföyünüzde ne gibi değişiklikler oldu?

- Birleşmeye kadar Türkiye'de telekom sektöründe faaliyet gösteren bir şirketken, birleşme sonrasında tüm ana sektörlerde müşterileri olan bir yapı haline geldik. Yeni alanlarımızı da beş ana sektörde özetleyebiliriz. Bunlar kamu, finans, telekom, üretim ve enerji dağıtım sektörleri olmak üzere sıralanıyor. Hizmet verdiğimiz müşteriler, daha çok büyük kurumsal şirketler. 100'e yakın müşterimiz var ki, bu şirketlerin tamamı Türkiye'deki en büyük 500 listesinde kendine yer buluyor.

Birleşme sonrasında yeni hizmetler geliştirdiniz mi?

- Akıllı şebekeler gündemimizde olan konulardan biri. Bunun yanı sıra "smart mobility" diye isimlendirilen mobil cihazların ve geniş bant internetin kullanıldığı altyapının üzerinde akıllı çözümler de yine üzerinde olduğumuz bir diğer konu. Büyük etkinliklerde sunulacak ve kurulacak hizmetler (olimpiyatlar, kongreler, fuarlar vb.) her zaman kendi radarımızda olan konuların başında geliyor. Bilindiği üzere Mersin'de 2013'te Akdeniz Olimpiyatları düzenlenecek. Bunun yanında İstanbul da gitgide bir kongre ve konferans şehrine dönüşüyor. Bu gibi organizasyonlarda verilerin işlenmesinden BT'ye kadar, her kapsamda bütün olanaklarımızla müşterilerimizin yanında bir çözüm ortağı olarak yer alacağız. Bunun yanında bir diğer değinmemiz gereken konu da bulut bilişim. Büyük firmaların yanında KOBİ segmentine de hizmet veriyoruz. Bu açıdan KOBİ'lerle de yeni iş fırsatlarını değerlendirdiğimizi söylememiz gerek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz