Sınırları zorlamaya devam edeceğiz

Norbert Klein, enerji tasarrufu sağlayan ürünler ve network bağlantılı akıllı ev aletleri geliştirme konusunda sınırları zorlamaya devam edeceklerini kaydediyor.

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sınırları zorlamaya devam edeceğiz

Özellikle enerji verimliliği sağlayan ve network bağlantı ile uzaktan kontrol edilebilen akıllı ev aletleri üretimi ile çevreye kayda değer katkı sağlıyoruz. Son dönemde yapılan araştırmalar konutlarda elektrik tüketiminin önemli bir bölümünün beyaz eşya kullanımından kaynaklandığını ortaya koyuyor. Bu gerçekten hareketle bir yandan yaşam standartlarını yükseltirken diğer yandan daha verimli ve enerji tasarrufunu maksimize eden ürünlerin geliştirilmesi üretim stratejimizin temelini oluşturuyor.

Şimdiye kadar ne gibi uygulamalar yaptınız ?
-
20 yıldan bu yana küresel bazda yayımladığımız sürdürülebilirlik raporumuzla paydaşlarımızı sürdürülebilirlikle ilgili çalışmalarımızdan düzenli olarak haberdar ediyoruz. Ayrıca Ar-Ge yatırımlarımızı sürdürülebilir büyüme felsefemizin anahtarı olarak görüyoruz, ev aletleri kullanıcılarının akıllı çözümlerden yararlanarak doğal dengeyi korumalarına yardımcı olacak çözümler geliştiriyoruz. Ürünlerimizin kullanım aşamasında sergilediği çevresel performansa özellikle dikkat ediyoruz. Bir ev aletinin kullanım sırasında tükettiği enerji, su ve temizlik malzemelerinin, ürünün kullanım ömrü boyunca çevre üzerinde bıraktığı etkinin yüzde 90’ından fazlasını oluşturduğu biliniyor. Bu nedenle BSH mühendisleri her gün ürünlerin kullanım kolaylığını ve performansını artırmak ve aynı zamanda da elektrik ve su tüketimlerini daha da azaltmak için yeni teknik fikirler ve inovasyonlar üzerinde çalışıyor.

Bunlardan öne çıkanlar neler?
-
Evlerde sarf edilen elektriğin yüzde 65’inin ev aletleri kaynaklı olması nedeniyle, enerji tasarrufu ve doğal kaynakların korunması BSH için öncelik oluşturuyor. Bu tüketimin yarıya yakınını soğutucular, geri kalanın önemli kısmını diğer büyük ev aletleri gerçekleştiriyor. Bunu göz önüne aldığımızda, enerji ve su verimliliğinde en ileri teknolojiyi yaratmanın BSH’ın dünya için yapabileceği en önemli şey olduğu kanısındayız. Bu teknolojilere örnek vermek gerekirse, BSH tarafından geliştirilen ödüllü Zeolit® kurutma teknolojisi ile donatılan bulaşık makineleri enerji verimliliğinde kendi sınıfındaki en yakın rakibinden yüzde 30 daha fazla verim sağlıyor. I-DOS teknolojisiyle donatılmış, akıllı sensörleri sayesinde çamaşırların kumaş tipini, kirini ve miktarını, suyun sertliğini hesaplayan çamaşır makineleri ise optimum su, elektrik ve deterjan kullanımı sağlıyor. 1990 yılında üretilmiş bir çamaşır makinesine nazaran yüzde 67 oranında daha az su harcıyor. Son 15 yılda enerji sarfiyatı buzdolaplarında yüzde 73, çamaşır makinelerinde yüzde 53, bulaşık makinelerinde yüzde 50, fırınlarda yüzde 43, kurutucularda ise yüzde 62 oranında azaldı. Ayrıca çamaşır makinelerinde yüzde 35 ve bulaşık makinelerinde yüzde 60’a varan oranda su tasarrufu sağlandı.

Önümüzdeki dönemde sürdürülebilirlikle ilgili stratejileriniz neler olacak?
-
Geleceğin ev aletlerini tasarlamak için Ar-Ge yatırımlarımızı sürekli artıracağız ve başta enerji tasarrufu sağlayan ürünler ve network bağlantılı akıllı ev aletleri geliştirme konusunda sınırları zorlamaya devam edeceğiz. Hedefimiz, yaşamı kolaylaştıran ürünlerin çevreyi korumaya maksimum katkı sağlamasının yanı sıra daha verimli enerji kullanarak ekonomik kaynak da yaratan bir çizgide üretilmesini sağlayarak sektörümüze öncülük etmek. Artık, çevresel sorunlar hakkında farkındalığı artan günümüz tüketicisi, satın aldığı ürünlerin dünyamıza zarar verip vermediğini bilmek istiyor. Bu kaygı tüketici trendlerini yönlendirirken, şirketler de artık iyi ve kaliteli ürün imal etmenin yeterli olmadığının ayrımına varıyor. iklim değişikliği ve her geçen gün artan kaynak sıkıntısı nedeniyle teknoloji üreticilerine büyük sorumluluk düşüyor. BSH’ın en değerli varlığı inovatif çözümleri. Dolayısıyla Ar-Ge yatırımlarımıza büyük önem veriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz