"TechPeople"

BORUSAN’IN TELEKOM İŞİ BURAK GÖKMEN’E EMANET    Borusan Grubu 2000 yılından bu yana BNet’i bir telekom şirketi haline getirme planları yapıyordu. Liberalleşme süreciyle birlikte hedefleri...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
TechPeople
BORUSAN’IN TELEKOM İŞİ BURAK GÖKMEN’E EMANET  
 
Borusan Grubu 2000 yılından bu yana BNet’i bir telekom şirketi haline getirme planları yapıyordu. Liberalleşme süreciyle birlikte hedeflerini daha net ortaya koydu. Şirketin adını da Borusan Telekom olarak değiştirdi. Daha önce kurumsal internet servisleri ile tanıdığımız BNet’in devamı olan Borusan Telekom, internet, veri ve ses hizmetlerini birarada sunacak. Borusan Grubu’nun büyük hedeflerle yola çıktığı telekom işi daha önce de Bnet’in Genel Müdürlük görevini sürdüren Burak Gökmen’e emanet edildi.  
 
Borusan Telekom’un bugüne kadar yaptığı yatırımların pazarda rekabet avantajı sağlayacağını söyleyen Gökmen, liberalleşme sürecindeki telekom pazarına ilişkin şu değerlendirmeyi yapıyor:  
 
“Bugün ses lisansı almak için sıraya girmiş yaklaşık 30-40 adet firma var. Bunların pek çoğu, alınması daha kolay ve ucuz olan C tipi lisanslara yönelecekler. Borusan Telekom olarak biz yatırım zorunluluğunun olduğu A tipi lisans almak istiyoruz. Telekom pazarı her ne kadar çok sayıda oyuncuğu kaldıracak büyüklükte olsa da ölçek ekonomisinin ön planda olduğu bir pazar. Bu nedenle yeterli büyüklüğe ulaşamayan firmaların pazarda uzun vadeli olamayacaklarını düşünüyorum. Liberalleşmeden sonra pazarda  
Türk Telekom’a rakip olarak niteleyebileceğimiz birkaç büyük oyuncu kalacak. Borusan Telekom da bu birkaç firmadan biri olmayı hedefliyor”.  
 
EMC VİZYONUNU YENİLEDİ  
 
Cem Fındıkoğlu Türkiye BT sektörünün tanınmış profesyonellerinden biri. Oracle’da görev yaptığı dönemde Orta Avrupa En İyi Satış Müdürü, Avrupa, Ortafoğu ve Afrika En İyi Bölge Müdürü gibi ödüllere layık görüldü. Fındıkoğlu’nun başarıları dünya veri depolama pazarının başarılı firmalarından EMC’nin de dikkatini çekti. 1999 yılına kadar ürünlerini HP aracılığıyla Türkiye pazarına sunan EMC, o tarihte Türkiye’de bir ofis açmak üzere Fındıkoğlu’nu görevlendirdi. Cem Fındıkoğlu, yine sektörün başarılı simalarından Behçet Yumrukçallı ile birlikte EMC Türkiye ofisini kurdu. EMC Türkiye bugün 5. yılını geride bıraktı. 2000 yılından bu yana şirketin Genel Müdürü olarak görev yapan Fındıkoğlu, ekibiyle birlikte finanstan telekoma pek çok sektörde lider firmaların veri depolama altyapılarını oluşturuyor. EMC Türkiye’nin müşterileri arasında Arçelik, Turkcell, Dışbank ve Koçbank gibi firmalar var.  
 
Geçtiğimiz yıl toplam 4 milyar dolarlık yatırımla dünyada alanlarından lider Documentum, Legato ve VMware şirketlerini satın alan EMC, bu satın almalarla vizyonunu da yeniledi. Bugüne kadar bir donanım firması olarak görünen EMC’nin bu satın almalarla yazılım tarafına da ağırlık vereceğini söyleyen Fındıkoğlu, yeni vizyonun Türkiye’de de hayata geçirileceğini söylüyor.  
 
SBS TÜRKİYE’YE MERKEZDEN ATAMA  
 
Siemens Business Services Türkiye’de Çağlayan Arkan’ın Microsoft’a transferinden sonra yerine Genel Müdür olarak Mustafa Çağan atanmıştı. Mustafa Çağan’ın genel müdür olmadan önceki Ticari Direktörlük pozisyonu da kısa sure öncesine kadar boştu. Geçtiğimiz günlerde bu pozisyona SBS’in merkezi Almanya’dan Thomas Heim atandı. 1983 yılından bu yana Siemens bünyesinde çeşitli kademelerde çalışan Heim, son 1 yıldır SBS’in dünya çapında yürütülen projelerinde Denetçi Proje Lideri olarak görev yapıyordu. SBS Türkiye Thomas Heim’dan, finansal konulardaki sorumluluğunun yanı sıra yeni uluslararası projelerin Türkiye’ye getirilmesi için de destek bekliyor.  
 
TABOĞLU’NA YENİ GÖREV  
 
Siemens Mobile Türkiye’de Şubat 2003’ten bu yana pazarlama müdürlüğü görevini yürüten Funda Taboğlu, Siemens Mobile Güney Akdeniz Bölgesi Satış Stratejileri ve Planlama Direktörlüğü’ne getirildi. Taboğlu, Siemens Mobile’ın Türkiye pazarındaki konumunu kısa süre içerisinde pazar ikinciliğine kadar yükselten başarılı çalışmalarıyla dikkat çekmişti. Başarılı performansı nedeniyle yeni görevine atanan Taboğlu, İtalya’daki yeni işinde Türkiye, Yunanistan, İtalya ve Türki Cumhuriyet’lerden sorumlu olarak çalışacak.  
 
GÖKTEKİN DİNÇERLER TT&TİM YÖNETİMİNDE  
 
Aria-Aycell birleşmesiyle kurulan TT&TİM’in organizasyon yapısı geçtiğimiz ay belirlendi. Genel Müdürlüğü’nü Cahit Paksoy’un üstlendiği yeni şirketin yönetiminde yer alan isimlerden biri de Göktekin Dinçerler oldu. Uluslararası danışmanlık şirketi McKinsey’in Türkiye ofisinde BT ve Telekom sektörleri alanında kıdemli danışman olarak görev yapan Dinçerler, TT&TİM’in yönetiminde Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür yardımcısı olarak görev yapacak.  
 
 
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz