TechPeople

EMRE GÜRKAN TEXAS’TA    Emre Gürkan’ı AT Kearney’de danışmanlık yaptığı günlerden hatırlarsınız. Türkiye’de BT sektörünün henüz ilk adımlarını attığı dönem çok başarılı çalışmalara imza a...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
TechPeople
EMRE GÜRKAN TEXAS’TA  
 
Emre Gürkan’ı AT Kearney’de danışmanlık yaptığı günlerden hatırlarsınız. Türkiye’de BT sektörünün henüz ilk adımlarını attığı dönem çok başarılı çalışmalara imza attı. Gürkan, son 2 yıldır ABD’deydi. Orada olduğu dönemde 15’e yakın global telekom operatörü ve 2 lider teknoloji şirketine; “yeni pazarlara giriş, stratejik planlama, finansal planlama, şirket kurma, birleştirme ve süreç iyileştirme” gibi konularda danışmanlık verdi. Birkaç ay önce bu şirketlerden Electronic Data Systems’dan bir teklif aldı. Teklifi kabul eden Gürkan, şirketin ana merkezi Plano Texas’ta Global Strateji Planlama ve İş Geliştirme direktörü oldu.  
Yeni görevinde üzerinde çalıştığı ilk proje “business process outsourcing” (iş süreçlerinde dış kaynak kullanımı) üzerine. ABD’de olduğu gibi Türkiye’de dış kaynak kullanımının büyük potansiyel taşıdığını söyleyen Emre Gürkan şu değerlendirmeyi yapıyor:  
 
“Amerika Birleşik Devletleri’nin politik gündemine bile giren iş süreçlerinde dış kaynak kullanımı, yıllık yüzde 10 global büyüme hızıyla bilişim sektöründe en hızlı büyüyen alanlardan biri. Türkiye’nin de dış kaynak kullanımında büyük şansları olduğunu düşünüyorum. Türkiye bu şansları çok iyi değerlendirmeli. Dış kaynak kullanımında Türk firmaları hem talep hem de tedarikçi olarak rol oynayabilirler. Halen Avrupa ve Amerika’daki bir çok firma ucuz ve kaliteli bilişim is gücü bulunan ülkeleri detaylı bir biçimde araştırıyor.  Özellikle potansiyel tedarikçi olarak, Türk bilişim firmalarının, Avrupa ve ABD firmalarının hazırladıkları dış kaynak kullandıran ülkeler listelerine girmeleri şart”.  
 
MICROSOFT’UN MERKEZİNDE BİR TÜRK DAHA  
 
Microsoft Türkiye’de donanım ürünlerinin satış ve pazarlamasından sorumlu yönetici olarak görev yapan Murat Onuk, uluslararası donanım pazarlama müdürü olarak şirketin ABD’deki merkezi Redmond’a atandı. Böylece Microsoft’un merkezine yerleşen Türklere bir yenisi daha eklendi.  
 
Microsoft Türkiye'de genel müdürlük yapan Süreyya Ciliv'in üst yönetime atanmasının ardından Redmond'a giden Onuk, yeni görevinde Microsoft'un 79 ülkedeki donanım ürünlerinin pazarlamasından sorumlu olacak.  
 
Türkiye donanım pazarında Microsoft ürünlerinin pazarı payını 4 yılda hızla büyüten Onuk’un atamasında, bu alanda başarılı pazarlama stratejileri geliştirmesi, donanım tedarik zinciri operasyonları ve KOBİ pazarındaki tecrübeleri etkili oldu. 1974 doğumlu Murat Onuk, 1989 yılından bu yana Microsoft bünyesinde çalışıyor.  
 
BİLİŞİMDE KADININ GÜCÜ  
 
Bilişim sektörü erkek egemen sektörlerden biri. BT şirketlerinin özellikle yönetim kademelerinde çok fazla kadın yok. Ancak, son yıllarda bilişimde kadınların gücü daha fazla hissediliyor. Sektörde tecrübeli kadın yöneticilerin sayısı artıyor. Geçtiğimiz ay bunlara bir yenisi daha eklendi. 12 yıllık tecrübesiyle sektörün deneyimli isimlerin Dilek Günçer, Oytek’te satış ve pazarlama çalışmalarının başına getirildi.  
 
1983 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayan Günçer, İngiltere’de Boston Institute of Higher Education ve Amerika’da University of Wisconsin’de öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Özel sektörde çalışmaya 1989 yılında KoçSistem’de başladı. Koç Grubu’nun uzaktan eğitim alanında hzimet vermek amacıyla kurduğu KoçBryce şirketinin genel müdürlüğünü yaptı. OYTEK bünyesine ise Ankara Bölge Müdürü olarak katılmıştı.  
 
SUPERONLINE’DA ŞAŞIRTAN DEĞİŞİM  
 
Savaş Ünsal Türkiye’de bilgi teknolojileri sektörünün profesyonel yöneticilerinden. Superonline’ın ve Türkiye’de internetin gelişimine çok büyük katkılar sağladı. Geçtiğimiz ay ise şok bir gelişmeyle Superonline’ın genel müdürlüğü görevinden alındı. Savaş Ünsal, Superonline’daki görevinden önce yurtdışında telekom sektöründe önemli projelerde görev almıştı. Ünsal’ın tecrübesi liberalleşen telekom pazarında Superonline’ı önemli yerlere taşıyabilecekken şirketin yönetim kurulunca alınan bu karar, herkesi şaşırttı. Yönetim kararla ilgili kısa bir açıklamayla yetindi. Şirketin yeni genel müdürü ise Yapı Kredi Teknoloji Genel Müdürü ve aynı zamanda Yapı Kredi Bankası’nda bilgi işlem ve teknolojiden sorumlu Genel Müdür olan Alparslan Özlü oldu.    
 
SERHAT TATLI’YA YENİ GÖREV  
 
2000 yılından bu yana Tekofaks bünyesinde değişik görevlerde bulunan Serhat Tatlı, Panasonic markalı mobil telefonlar, DECT telefonlar ve PBX ürünlerinin satış, pazarlama ve kanal yönetimi ile finanstan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildi. Tekofaks’da çalışmaya  pazarlama iletişimi yönetmeni olarak başlayan Tatlı, 2001 yılından beri GSM ürünlerinden sorumlu Ürün Müdürü olarak görev yapıyordu. Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olan Serhat Tatlı, aynı üniveristeden MBA derecesi sahip ve halen Işık Üniversitesi’nde yönetim alanında PhD programına devam ediyor.  
 
 
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz