Yeni HP’den İddialı Hedefler

Şahin Tulga / HP Türkiye Genel Müdürü HP-Compaq birleşmesiyle ortaya çıkan “Yeni HP”nin genel müdürü Şahin Tulga oldu.  Birleşme sürecini ve hedeflerini DIGITAL’e anlatan Tulga, yasal işleml...

1.06.2002 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Şahin Tulga / HP Türkiye Genel Müdürü

HP-Compaq birleşmesiyle ortaya çıkan “Yeni HP”nin genel müdürü Şahin Tulga oldu.  Birleşme sürecini ve hedeflerini DIGITAL’e anlatan Tulga, yasal işlemlerin tamamlanmasının 1 yılı bulacağını söylüyor.  Yarıştığı Nalbantoğlu için ise  “Compaq, her şeyden önce çok iyi bir ekiple birleşmeye geldi. İyi insanlar iyi yöneticilerle çalışırlar. Bu Mehmet Nalbantoğlu’nun yöneticiliği için bir fikir verecektir ” diyor.  Ardından da, birleşmeyle “Her sektörde lider durumda olan bir firma” konumuna geldiklerini belirtiyor.

Compaq ve Hewlett Packard (HP) birleşmesiyle birlikte “Yeni HP” ortaya çıktı. Bu yeni şirketin Türkiye genel müdürlüğüne de HP Türkiye Genel Müdürü  Şahin Tulga seçildi. Mehmet Nalbantoğlu ve Şahin Tulga’nın kesişen kariyerlerinde bu defa bayrağı devralan kişi oldu.

Tulga, üniversite eğitimini ABD’de, MIT’de makine mühendisliği bölümünde yaptı. 1979 yılanda başladığı ilk görevi yine MIT’de araştırma mühendisliği. 1980-83 yılları arasında ABD’de DRD Corporation’da araştırma ve geliştirme müdürlüğü yaptı. 

Türkiye’deki ilk görevi ise 1984 yılında yaptığı Bordata genel müdürlüğü oldu. Daha sonra Entek Digital Equipment’da genel müdürlük görevini üstlenen Şahin Tulga, 1998-1999 yıllarında Vestel USA Başkanlığı’nı da yaptı.

Daha sonra 1999-2000 yılları arasında  Lucent Technologies Türkiye genel müdürlüğünü yürüten Tulga, 2001 yılında ise HP Türkiye genel müdürü olmuştu. “Yeni HP”nin genel müdürü Şahin Tulga, birleşme sürecini ve bundan sonrası için hedeflerini DIGITAL’e anlattı.

Seçim sürecini nasıl geçirdi?

Seçim süreci yaklaşık 3 hafta sürdü. Bölgedeki genel müdürleri atamaktan sorumlu olacak bölge müdürü Compaq’tan seçildi. Bu kişi, önce eski HP’deki bölge yöneticileri ile adaylar hakkında bilgi topladı. Bu kişi beni tanımadığı için, birisi telefonla olmak üzere iki mülakat yaptık.

Gerek HP gerekse Compaq Türkiye’nin geçmiş performansları verilen hedeflerin çok üzerindeydi. Bu yüzden zor bir karar olacağı belliydi. Bölge müdürü daha sonra beni telefonla arayıp seçildiğimi iletti. Seçildiğimi öğrendiğimde Tabii ki çok sevindim. Böyle dev bir birleşmenin başında olmanın bana yeni şeyler öğreteceğini bilmek heyecan veriyor.  

Compaq ve Nalbantoğlu

Geçen seçim sırasında, ben çok sayıda teklif almış ve tercihimi Compaq dışında kullanmıştım. Zira Digital’deki genel müdürlük görevini 5 yıldır götürüyordum. Önünü açmam gereken çok sayıda yetenekli ve yükselmeyi hak eden insan vardı. Bu yüzden bu defaki birleşmede yapılan seçimi bir rövanş olarak görmedim. Mehmet Nalbantoğlu, 6 yıl Compaq genel müdürlüğünü yaptı. Başarılı bir genel müdür olduğunu söyleyebilirim.

Compaq, her şeyden önce çok iyi bir ekiple birleşmeye geldi. İyi insanlar, iyi yöneticilerle çalışırlar. Bu Mehmet Nalbantoğlu’nun yöneticiliği için bir fikir verecektir. Ayrıca, 1989 yılından beri edinilen çok önemli bir müşteri tabanları var. Çakışan müşteri tabanı çok az. Telekomünikasyon ve kamu sektörlerinde çok kuvvetliler. “Eski HP” ise finans ve imalat sektörlerinde çok kuvvetli idi. Böylece tüm sektörlerde güçlü bir firma oluyoruz. Eski Compaq’ın çok geniş bir hizmet organizasyonu da var. Bu da yeni HP’ye büyük güç katacaktır.

Ve bundan sonrası

Her ülkede kanuni olarak birleşme gerçekleşinceye kadar devam edecek. Türkiye özelinde bu sürecin yaklaşık 1 yıl olacağını tahmin ediyoruz. Yaklaşık 1000 civarında eski HP ve eski Compaq çalışanı, 6 aylık bir çalışma sonucunda tüm birleşme adımlarını planladılar.

Ülke organizasyonları belirlendi. Şimdi, planlanan tüm bu adımların hayata geçirilmesi gerekiyor. Her bir ülkede birleşmenin plana uygun gitmesi için birer üst seviye yönetici ataması yapıldı. Ancak, bu şirkette çalışan herkesin görevi.

Yeni HP’nin hedefleri

Bugün oluşan, bilgi teknolojileri ile ilgili tüm ürün ve hizmetleri en iyi şekilde sunan konusunun lideri olan bir şirket. Sunduğumuz ürünler: UNIX, MS Windows ve Linux temelli sunucu sistemler, kişisel bilgisayarlar, cep bilgisayarları, yazıcı ve tarayıcılar, dijital fotoğraf makineleri, projeksiyon cihazları, sistem yazılımları.

Ayrıca, sitemlerin kesintisiz çalışmasını sağlayan servis hizmetlerimiz, kuruluşların tüm bilgi teknolojisi ihtiyaçlarını dış kaynak kullanımı ile sağlayan hizmetlerimiz ve danışmanlık hizmetlerimiz var. Her sektörde lider durumda olan bir firma konumundayız.

Yeni kadromuzu belirledik ve müşterilerimize bildirdik. En zor kısım problemsiz olarak ve başarıyla geçildi. İki takımdan gelenler de birbirleriyle kaynaştılar. Şimdi ise edinilen sinerjilerden de faydalanılarak müşterilerimize daha iyi ürün ve hizmetler götürme zamanı. En iyi donanım ürünleri yeni HP’de. Buradaki üstünlüğümüzü koruyarak danışmanlık, dış kaynak kullanımı, kesintisiz sistem hizmetleri gibi kritik konularda daha da gelişmeyi hedefliyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz