Yeni Yıl Hesapları

Yeni bir yıla daha giriliyor. 2003 yılındaki büyümeden sonra 2004’e daha umutla bakılıyor. PC satışından kamu cephesine, kurumsal pazardan mobiliteye, her alanda canlılık tahmini yapılıyor. Digital...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni Yıl Hesapları
Yeni bir yıla daha giriliyor. 2003 yılındaki büyümeden sonra 2004’e daha umutla bakılıyor. PC satışından kamu cephesine, kurumsal pazardan mobiliteye, her alanda canlılık tahmini yapılıyor. Digital, bu beklentileri, bilişim sektörünün önde gelenlerine sordu. Cisco, Oracle, Microsoft, SBS Türkiye, Intel, IBM Türkiye, HP ve SAP’nin genel müdürleri çok özel tahminler yaptılar, sektörün yarınına ışık tuttular.  
 
ORACLE 2004 İÇİN “İHTİYATLI İYİMSER”  
 
Atilla Kıral / Oracle Türkiye Genel Müdürü
 
 
Biz 2004 için “İhtiyatlı iyimseriz”… Telekom sektörünün deregülasyonu konusunda halen belirsizliklerin var. Bu da Türk Telekom özelleştirme sürecine girene kadar pek dağılmayacak gibi gözüküyor.  
Ayrıca, kamu sektöründeki bilişim yatırımları bir yana, özel sektörün halen ‘ya 2001 yılında yaşadığımız ekonomik krizden daha kötü bir tablo ile karşı karşıya kalırsa’ endişesi var.  Bu, özel sektörü yeni bilişim yatırımları kararı almaktan alıkoyuyor. Bunlara rağmen, 2004’ün, 2003’ten daha iyi geçeceğine inanıyoruz.  
 
Bilişim sektöründeki genel büyümenin ise 2004’te yüzde 20-30’lar civarında olacağını düşünüyoruz. Bu arada bilişim sektörü entellektüel sermaye ihraç etmediği, ihracatçı bir sektör olmadığı sürece iç piyasa dinamiklerindeki aşırı dalgalanmalara maruz kalmaya mahkum. 2004’te bu yönde de somut düzenlemelerin ve ilk atılımların olacağı öngörüsünü taşıyoruz. 2004’ün bilişimde, özellikle de kurumsal pazarda parlayan yıldızı ise tabii ki Linux olacak.  
 
2000 YILINI YAKALAYACAĞIZ  
 
Mustafa Çağan / SBS Genel Müdürü  
 
BÜYÜME YILI
 
 
2004 yılı, 2000 yılını yakalayacağımız bir yıl olacak. Hazırlıklarımızı, yurtiçi büyüme planlarımızı buna göre yapıyoruz. 2004 yılında devletin uzun zamandır durdurduğu yatırımlar tekrar hayata geçmeye başlayacak. Bankacılık ve endüstri sektörlerinde verimliliği arttırıcı projelerin ön plana çıkacağını görüyoruz. 2004’de eğitim, dış kaynak kullanımı, güvenlik ve mobilite ‘trendy’ kavramlar olacak. Biz de kendimizi buna göre hazırladık.  
 
FİNANS VE SİGORTA MEB  
 
Savunma, maliye, sosyal güvenlik ve sağlık gibi beklenen projelerin açılması hepimizin ortak beklentisi. Özel sektördeki hareketliliğin 2004’te artacağını öngörüyoruz. Telekom sektörü yılın ikinci yarısında canlanır. Ancak, sektörün yıldızı ise finans ve sigorta olacak.  
 
DEVLET CEPHESİ  
 
Devlet tarafında özellikle büyük e-devlet projeleri, akıllı kart ve biometrik uygulamaları, PKI gibi güvenlik çözümleri Siemens Business Services’in(SBS) odaklanacağı yatırım alanları olacak. Sonuç olarak 2004 özel sektörün ve devletin yatırım yaptığı bir yıl olacak beklentisindeyiz.  
 
“1 MİLYON PC SATIŞI BEKLİYORUZ”  
 
Çağlayan Arkan / Mıcrosoft Genel Müdürü  
 
ARAŞTIRMA NE DİYOR?
 
 
Özellikle teknoloji kullanımının düşük olduğu küçük ve orta boy işletmelerde bilişim yatırımlarının artmasını bekliyoruz. BT yatırımlarını analiz etmek amacıyla yaptığımız araştırmalar da yatırımların 2004 yılında artacağını gösteriyor. Microsoft’un yaptığı son araştırmalardan birine göre, büyük ölçekteki firmaların gelecek 12 ay içinde CRM (Customer Relationship Management/ Müşteri İlişkileri Yönetimi) konusunda, KOBİ’lerin ise ağırlıklı olarak donanım yatırımı yapacağını gösteriyor. Büyük ölçekteki firmaların yüzde 13.8 oranında CRM, yüzde 12.7 oranında sistem entegrasyonu ve yüzde 12.2 oranında güvenlik konularında yatırım yapmaları bekleniyor. KOBİ’lerin ise yüzde 28.8’inde donanım alımı, yüzde 15.5’inde yazılım güncellemesi öngörülüyor. BT sektörünün, 2004 yılında büyük hedeflerle yola çıkarak bilgisayarlaşmaya odaklanacak.  
 
PC PAZARI CANLANACAK  
 
Sektör 2004 yılında 1 milyon PC satışı yapmayı hedefliyor. 2003 yılında satılan 700 bin PC, KOBİ ve tüketici pazarının hareketlendiğini gösteriyordu. 2004 yılında kurumsal pazarda da hareketlenme olursa 2004’te 1 milyon rakamına ulaşmak zor değil.  
 
KAMU BİLİŞİMDE ÖNEMLİ ADIMLAR ATACAK  
 
Hüseyin Kızıltay / IBM Türk Genel Müdürü  
 
E-BELEDİYE ÖNE ÇIKACAK
 
 
Ekonomik büyümenin hız kazandığı bu dönemde bazı sektörler, diğerlerine göre bilişim yatırımları konusunda daha atak tavır sergileyecekler. Kamu kurum ve kuruluşlarının bilişim yatırımı konusunda bazı önemli adımları atacaklar. Devletin dönüşümünün teknolojik ayağında ilerlemeler gerçekleştireceğini tahmin ediyorum. Yerel Yönetim Reformu’nun etkilerinin de görüleceğini tahmin ediyorum. Bu çerçevede e-belediyecilik uygulamaları önem kazanacak.  
 
YÜKSELECEK SEKTÖRLER  
 
Yatırımlarını uzun süredir erteleyen yapısal dönüşüm içindeki bankacılık ve finans sektörü, yeni iş süreçleri geliştirmek ve yeni hizmetler sunmak için bilişim yatırımlarını hızlandıracak.  
 
YENİ HİZMETLER  
 
Küresel dünyaya entegre olan Türkiye ekonomisindeki tüketicilerin beğeni düzeylerini artık küresel pazarlar belirlediği için perakendecilik endüstrisindeki gelişmelerin tüm hızıyla süreceği ve bu nedenle bu alanda bilişime yoğun bir talebin olacağı öngörülüyor. Bilişim sektöründeki faaliyet ve yatırımlar, donanım ve yazılım ile birlikte hizmetler kayıyor. İş sürekliliği, stratejik dış kaynak kullanımı, olağanüstü durum hizmetleri, iş süreçlerinin dönüşümü, her türlü iş ve teknoloji danışmanlığı gibi hizmet kategorileri ön plana çıkacak.  
 
BİLİŞİM 2004’DE YÜZDE 20 ORANINDA BÜYÜYECEK  
 
Şahin Tulga / HP Türkiye Genel Müdürü  
 
ANA EĞİLİMLER
 
 
Bilişim sektöründe 2004 yılında yüzde 20’ler düzeyinde büyüme bekliyorum. Donanım piyasasında yenilenme ve yeni alımlar devam edecek. Ancak, asıl gelişmenin yazılım ve hizmetler grubunda yaşanacak.  
 
MALİYET FAKTÖRÜ  
 
Müşteriler daha düşük maliyetli ürün ve çözümlere ve daha kısa dönemli yatırımlara yönelecekler. Rekabet avantajı kazanabilmek için farklılaşma yolları aranacak ve teknolojiye yatırım yapma ihtiyacı da daha ziyade bu noktada ortaya çıkacak. Kurumsal müşteri tercihlerinde endüstri standartlarına kayış gözleniyor.  
 
YENİ TEKNOLOJİ  
 
Teknolojik değişimlere bakıldığında,  işletmelerin açık sistemlere geçişinde artış beklediğimizi söyleyebiliriz. Intel işlemci performansındaki artışla birlikte, Linux ve Windows geliştirmesine daha fazla önem verilecek. Bunun yanı sıra, işletmelerin uzman oldukları alanlara odaklanmalarını ve maliyetten ciddi düzeyde tasarruf etmelerini sağlaması sebebiyle, dış kaynak kullanımı hizmetlerine daha fazla yönelim olacağını öngörüyoruz.  
 
HER SEKTÖRDE BİLİŞİM YATIRIMLARI ARTACAK  
 
Safa Haktanır / SAP Türkiye Genel Müdür  
 
CANLANMA DÖNEMİ
 
 
Özelleştirmelerin hız kazanması, her sektörde bilişim yatırımlarını artıracak. 2003 yılının son aylarında ekonominin istikrarlı bir şekilde düzeldiğini görüyoruz. Bu, tüm sektörlerde canlanma ve yatırımların artması anlamına geliyor. 2004 yılının en önemli olayı olarak Türk Telekom ile birlikte diğer sektörlerde de özelleştirme çalışmalarının hız kazandığını görüyorum. Bu, her sektörde bilişim yatırımlarının artması anlamına geliyor.  
 
DİJİTAL UÇURUM  
 
Telekomünikasyon sektöründeki iyileştirmeler sayesinde de diğer bilişim enstrümanlarının pazarda daha özgürce gelişimi tetiklenecek, daha çok kullanıcı bu gelişmelerden yararlanacak. Belki de bu sayede Türkiye'nin önünde bir tehdit olarak duran “sayısal uçurum” biraz daha hızlı kapatılabilecek.  
 
E-DEVLET CEPHESİ  
 
Geniş bant internet hizmeti için sağlam bir internet alt yapısının sağlanması ve yaygınlaştırılmasıyla internet ve internetten yararlanan teknolojilerin kullanımında büyük bir artış olacak. Bütün sektörlerde e-dönüşüm çalışmalarının hızlanacağına ve özellikle e-devlet projelerinde artış olacağına inanıyorum. Yerel yönetimler de dahil olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarında e-devlet uygulamaları geliştirilecek. Farklı kamu kurum ve kuruluşlarının e- devlet projelerinin birbiriyle entegrasyonu oldukça önem kazanacak.  .  
 
BİLGİSAYAR PAZARI BÜYÜYECEK  
 
Ayşegül İldeniz / Intel Türkiye Genel Müdürü  
 
PC PAZARI BÜYÜYECEK
 
 
Türkiye bilişim pazarı 2004 yılında da büyümesini sürdürecek. Bilgisayar pazarındaki adetlerin 1 milyon rakamlarının üzerinde seyretmesini bekliyoruz. En büyük pazar genişlemesi küçük ve orta işletmeler açısından ve ev kullanıcılarının ekonominin olumlu sinyalleri ile pazara girmesiyle geldi. Aynı şekilde Anadolu'da da ciddi pazara giriş ve yaygınlaşma görmeye başladık.  
 
MOBİLİTE FAKTÖRÜ  
 
Bu yıl gördüğümüz en büyük trend mobilitenin yaygınlaşması ve silişim pazarında talep yaratıcı niteliğin iyice yerleşmesi oldu. Bu yıl, mobil bilgisayar kullanımın masaüstü bilgisayar büyümesinden bir kaç kat daha hızlı gerçekleşeceğini tahmin ediyorum. 2004'ün sonuna doğru WiMax gibi yepyeni iletişim teknolojileri ile de hem bilişim hem de iletişimin bir adım daha birbirine yaklaşacağını bekliyoruz. Özellikle uzun süredir sessizliğini sürdüren kurumsal pazarın giderek eskiyen ve maliyeti artan hantal teknolojik altyapıdan kurtulacağını düşünüyoruz.  
 
VERİ GÜVENLİĞİ ÖN PLANA ÇIKACAK  
 
Mete Kabatepe / Cisco Systems Genel Müdür Yardımcısı
 
 
2004 yılında bilişim sektörünün yüzde 5 ile 10 arasında büyümesini bekliyoruz. Bu büyümeyi daha da yukarı çekebilmek için Türkiye’de bir takım yapısal değişikliklerin olması lazım. Mesela, hükümetin başka teşvikler vermesi, telekomu liberalleştirmesi gerekiyor.  
2004’de veri güvenliği ön plana çıkacak. Bilişimi sektöründe internet yani veri güvenliği daha da önemli hale gelecek. Herkesin kafasında bu soru olacak. Sadece terör değil, deprem, sel gibi bütün olağan üstü hal durumlarında verilerin kaybolmaması gerekiyor. Özellikle bankaların hepsinin interet şubesi var. Burada veri güvenliğinin sağlanması için çalışmalar hızlanacak. Bu çok önemli hale gelecek. Bunun ötesinde de kablosuz veri iletişiminin de daha çok gündeme geleceğini düşünüyorum.  
 
 
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz